Միրզոյանը Ռումինիայի գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցում ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքները 08/17/2023 21:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 17-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Լյումինիցա Թեոդորա Օդոբեսկուի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը ժամ առ ժամ է խորանում՝ մանրամասնելով ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի համար առաջացած լրջագույն խնդիրները:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2022թ. դեկտեմբերից ի վեր ՄԱԿ Անվատագության խորհրդի երկու նիստերի քննարկումները, ինչպես նաև մինչ օրս տարբեր կառավարությունների և միջազգային կառույցների կողմից ուղերձները ցույց են տալիս, որ ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի համընդհանուր ընկալում: Այդուհանդերձ, ԼՂ-ում իրավիճակի հաղթահարումը պահանջում է միջազգային հանրության կողմից հստակ քայլերի ձեռնարկում՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող որոշումների իրականացման և Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ և անխափան տեղաշարժի վերականգնման նպատակով։

Мирзоян заявил о необходимости конкретных шагов международного сообщества по восстановлению свободного и беспрепятственного движения по Лачинскому коридору 08/17/2023   23:09  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17 августа провел телефонный разговор с главой МИД Румынии Луминицей-Теодорой Одобеску.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Арарат Мирзоян подчеркнул, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, обостряется с каждым часом. Глава МИД Армении подробно описал серьезные проблемы, перед которыми стоит 120-тысячное население Нагорного Карабаха и, особенно, его уязвимые категории.
Министр Мирзоян отметил, что два заседания Совета Безопасности ООН с декабря 2022 г., а также по сей день обращения различных правительств и международных организаций демонстрируют, что у цивилизованного мира есть всеобщее понимание гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Тем не менее, для преодоления кризиса в Нагорном Карабахе необходимы конкретные шаги международного сообщества, нацеленные на то, чтобы выполнялись юридически обязывающие решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, а также на восстановление свободного и беспрепятственного движения по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Подтвердив позицию армянской стороны в вопросе установления стабильности в регионе, министр Мирзоян отметил, что, усугубляя ситуацию в Нагорном Карабахе, Азербайджан ставит под угрозу усилия Армении и международного сообщества в этом направлении.