ՄԱԿ-ի ԱԽ-ից մեր ակնկալիքն ու պահանջն է՝ վերականգնել Լաչինի միջանցքով անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը․ Արցախի նախագահ 08/16/2023 21:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ժողովուրդը հույսով սպասում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի այսօրվա արտակարգ նիստին, դրան հաջորդող գործընթացներին և, վերջիվերջո, դրանց շոշափելի արդյունքներին: Այս մասին Ադրբեջանի կողմից լիակատար շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ ՀՀ պահանջով հրավիրված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին ընդառաջ գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Այս նիստը լակմուսի թուղթ է ոչ միայն Արցախի շուրջ միջազգային հանրության և դրա կոնկրետ դերակատարների իրական դիրքորոշումների ու վարքի համար, այլև՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման, մարդու և ժողովուրդների իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման գործում միջազգային հանրության ստանձնած իրավական ու բարոյական պարտավորությունների համար:
Մեր ակնկալիքն ու պահանջն է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի հրամաններին ու 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան: Մեր ժողովրդի կենսագործունեության համար բավարար ու բարենպաստ միջավայր և միջազգային երաշխիքներ ապահովելուց հետո մենք պատրաստ ենք ներգրավվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ ու արդարացի կարգավորման միջազգային գործընթացում:
Մենք բազմիցս ենք ընդգծել մեր դիրքորոշումը, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և ցեղասպանության կանխարգելման սկզբունքների վրա: Ընդ որում, Արցախի ժողովուրդն իր ինքնորոշման իրավունքն իրացրել է՝ չխաթարելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Ուստի, անտեղի են ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հակադրման փորձերը»,- գրել է նա։

Президент Арцаха: "Мы ожидаем и требуем от Совбеза ООН восстановления бесперебойного и двустороннего передвижения по Лачинскому коридору" 08/16/2023   22:10  |  Лента новостей
Народ Республики Арцах (Нагорный Карабах) возлагает надежду на  сегодняшнее внеочередное заседание Совета Безопасности ООН, последующие за ним процессы и на их ощутимые результаты. Об этом написал президент Республики Арцах Араик Арутюнян перед внеочередным заседанием Совбеза ООН, созванном по запросу Армении
По его словам, эта сессия является лакмусовой бумажкой не только для реальных позиций и поведения международного сообщества  и его конкретных акторов по вопросу Арцаха, но и правовых и моральных обязательств, взятых на себя международным сообществом в деле предотвращения геноцидов, обеспечения прав и свобод человека и народов.
"Мы ожидаем и требуем  от Совета Безопасности ООН  восстановления бесперебойного и двустороннего передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в соответствии с постановлениями Международного суда ООН и Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020г. После обеспечения необходимой и благоприятной среды и международных гарантий для жизнедеятельности нашего народа мы готовы вовлечься в международный процесс по всеобъемлющему и справедливому урегулированию азербайджано-карабахского конфликта", - отметил Арутюнян.
"Мы неоднократно подчеркивали нашу позицию о том, что урегулирование конфликта должно основываться прежде всего на праве народа Арцаха на самоопределение и принципах предотвращения Геноцида. Более того, народ Арцаха реализовал свое право на самоопределение, не нарушая территориальной целостности Азербайджана. Поэтому попытки противопоставить принципы права на самоопределение и территориальной целостности неуместны", - подчеркнул Арутюнян.