ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստից առաջ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լավրովի հետ 08/16/2023   19:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն 8 ամսից ավել շարունակվող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի և ԼՂ-ն էթնիկ զտումների ենթարկելու՝ Ադրբեջանի մտադրության կանխման հրամայականը:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ հանդիպմանն ընդառաջ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է առկա մեխանիզմներն արդյունավետորեն օգտագործելու, 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:
20:20 15/08/2023  |  Միջազգային լրահոսԼավրովն ու Բայրամովը քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված վիճակը. զրույցը կայացել է Բայրամովի նախաձեռնությամբ
10:33 12/08/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը Բելգիայի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել Արցախում տիրող իրավիճակը
22:00 10/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին է ներկայացրել ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները
18:02 10/08/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը Մալթայի գործընկերոջը ներկայացրել է ԼՂ-ում օրեցօր վատթարացող հումանիտար ճգնաժամը
16:55 09/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն իսպանացի գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախում ստեղծված ծայրահեղ ճգնաժամը
16:38 09/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հույն գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցում բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման դադարեցման անհրաժեշտության հարցը

Арарат Мирзоян переговорил по телефону с Сергеем Лавровым 08/16/2023   20:11  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 16 августа провел телефонный разговор с главой МИД России Сергеем Лавровым.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Арарат Мирзоян подчеркнул императив недопущения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении уже более 8 месяцев, а также предотвращения намерения Азербайджана провести в Нагорном Карабахе этническую чистку.
Перед предстоящим сегодня экстренным заседанием Совета Безопасности ООН Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость эффективного использования существующих механизмов, а также осуществления конкретных шагов, направленных на немедленное прекращение блокирования Лачинского коридора в соответствии с пунктом 6 Трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020г. и решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.