Ադրբեջանը պետք է հետևի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, մասնավորապես՝ ապահովի Միջազգային դատարանի միջանկյալ միջոցների կատարումը, որոնք պարտադիր են. Կոլոննա 08/16/2023   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը խորը մտահոգություն է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն ավելի քան ութ ամիս տուժում է ստեղծված իրավիճակի հետևանքներից։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ Կոլոննայի ունեցած հեռախոսազրույցի մասին Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ հեռախոսազրույցը կայացել է երեկ։ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ Ադրբեջանի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած լուրջ հումանիտար ճգնաժամի թեմայով կայանալիք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից առաջ հեռախոսազրույցի ընթացքում Ֆրանսիայի արտգործնախարար Կատրին Կոլոննան Միրզոյանի հետ զրույցում նշել է, որ բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն բանակցություններիկ միջոցով՝ հասնելու արդար ու կայուն խաղաղության։
Նախարարը վերահաստատել է Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով բեռների, մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը վերականգնելու, ինչպես նաև բնակչությանը գազով և էլեկտրաէներգիայի անխափան մատակարարման իր կոչը։
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը պետք է հետևի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, մասնավորապես՝ ապահովի Միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի վճռով ընդունված միջանկյալ միջոցների կատարումը, որոնք պարտադիր են։
Ֆրանսիացի նախարարը Միրզոյանին հավաստիացրել է Ֆրանսիայի լիարժեք մոբիլիզացիայի մասին՝ ի աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության, որի շրջանակներում լրացուցիչ 3 մլն եվրո կհատկացնի Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մարդասիրական նախաձեռնությունների համար։
11:51 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս խաղաղապահները բացել են ռազմաբազայի մուտքը՝ ձեռքով հեռացնելով ճանապարհին տեղակայված ավտոմեքենաները
10:54 16/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում չծնված երեխայի մահվան դեպք է գրանցվել՝ վառելիքի բացակայությամբ պայմանավորված շտապօգնության բացակայության պատճառով

Азербайджан должен соблюдать свои международные обязательства – глава МИД Франции 08/16/2023   12:38  |  Лента новостей
Министр Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонна  выразила глубокую обеспокоенность Франции в связи с тем, что население Нагорного Карабаха более восьми месяцев страдает от последствий сложившейся ситуации. Об этом говорится в сообщении МИД Франции по итогам состоявшегося 15 августа телефонного разговора Катрин Колонны и главы МИД Армении Арарата Мирзояна.
Как отметили во внешнеполитическом ведомстве, в ходе телефонного разговора с Мирозяном в преддверии предстоящего 16 августа заседания Совбеза ООН относительно серьезного гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора Катрин Колонны отметила, что все проблемы должны решаться путем переговоров для достижения справедливого и устойчивого мира.
Министр повторила свой призыв к восстановлению свободного передвижения товаров, людей и товаров по Лачинскому коридору в обоих направлениях, а также к бесперебойному снабжению населения газом и электроэнергией.
Она напомнила, что Азербайджан должен соблюдать свои международные обязательства, в частности обеспечить выполнение обеспечительных мер, принятых Международным судом в его постановлении от 22 февраля, которые являются обязательными.
Глава МИД Франции заверила Мирзояна в полной мобилизации Франции в поддержку населения Нагорного Карабаха, в рамках которой Франция дополнительно выделит 3 млн евро на гуманитарные инициативы Международного комитета Красного Креста.