ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի խորացումը կարող է վտանգի տակ դնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը. Միրզոյանը՝ Կոլոննային 08/15/2023   17:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 15-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ֆրանսիացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները՝ ընդգծելով, որ այն կարող է միջազգային հանրության աչքի առջև վերածվել իրական հումանիտար աղետի:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները, այդ թվում՝ սննդի և դեղորայքի սուր պակասը: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի՝ Լաչինի միջանցքով լիարժեք և անխափան գործունեության ապահովման հրամայականը:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ գումարելու նպատակով Հայաստանի կողմից ներկայացված դիմումին: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում մինչ օրս միջազգային գործընկերների, կառույցների կողմից բազում հասցեական ուղերձները և, արդեն 8 ամիս արգելափակված պահելով Լաչինի միջանցքը, խախտում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլ նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական խորացումը կարող է վտանգի տակ դնել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմներն արդյունավետորն օգտագործելու և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման ուղղությամբ հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:
10:59 15/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը կմասնակցի ՄԱԿ խորհրդի հրատապ նիստին
16:26 14/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը Խորվաթիայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է Արցախում ահագնացող ծայրահեղ հումանիտար ճգնաժամը
16:23 14/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի ողբերգական մահվան առիթով
18:59 11/08/2023  |  ՄեկնաբանությունԼաչինի միջանցքի վերաբացման միջազգային համատեղ ջանքերն անհրաժեշտություն են. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ Կիպրոսի գործընկերոջը
08:11 01/08/2023  |  ՄամուլԱզատ է արձակել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին ծեծի ենթարկելու դեպքով կալանավորված անձանցից մեկը. ով է նա. «Ժողովուրդ»
21:38 25/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ն նոր մանրամասներ է հրապարակել Լավրով-Միրզոյան հանդիպման մասին
14:15 14/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են Բաքվի առավելապաշտական նկրտումներից հրաժարվելուն և Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգությանը վերաբերող հարցեր. ՀՀ ԱԳՆ
17:05 13/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԾանր հումանիտար իրավիճակի հետևանքով մահացել են ԼՂ բնակիչներ՝ 3 տարեկան Լեոն և 6 տարեկան Գիտան. սա չպետք է հանդուրժել. Արարատ Միրզոյան
14:12 13/07/2023Արարատ Միրզոյանը Լիսաբոնում է. ՀՀ ԱԳՆ
08:12 16/06/2023  |  ՄամուլԿրկին սևերի ու սպիտակների են բաժանել. ովքեր են կազմել լրատվամիջոցների ցանկը. «Ժողովուրդ»

Глава МИД Армении в разговоре с коллегой из Франции подчеркнул необходимость действенных шагов по разблокированию Лачинского коридора 08/15/2023   20:11  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 августа провел телефонный разговор с министром Европы и иностранных дел Франции Катрин Колонной.Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
Министр Мирзоян проинформировал свою коллегу о подробностях усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, возникшего вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Глава МИД Армении подчеркнул, что это может обернуться настоящей гуманитарной катастрофой на глазах у международного сообщества.
Арарат Мирзоян проинформировал о крайне тяжелых условиях, в которых оказалось 120-тысячное население Нагорного Карабаха и, особенно, уязвимые категории населения, в том числе об острой нехватке продуктов питания и медикаментов. Была подчеркнута крайняя необходимость обеспечения полноценной и бесперебойной деятельности через Лачинский коридор Международного Комитета Красного Креста, единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах.
Министр Мирзоян коснулся требования Армении созвать экстренное заседание Совета Безопасности ООН. Министр Мирзоян отметил, что Азербайджан игнорирует многочисленные адресные призывы международных партнеров и организаций и, продолжая блокировать Лачинский коридор на протяжении 8 месяцев, нарушает не только Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, но и решения Международного Суда от 22 февраля и 6 июля. Арарат Мирзоян подчеркнул, что продолжающееся обострение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе может поставить под угрозу усилия Армении и международного сообщества, направленные на достижение устойчивого мира в регионе, а также отметил необходимость эффективного использования существующих механизмов и конкретных шагов, нацеленных на прекращение блокирования Лачинского коридора.