Վերջին օրերին Ադրբեջանը կտրուկ ուժգնացրել է ՀՀ-ին առնչվող իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունների տարածումը. ԱԳՆ 08/14/2023   19:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերին Ադրբեջանը կտրուկ ուժգնացրել է Հայաստանի Հանրապետությանն առնչվող թյուր և իրականությանը չհամապատասխանող  տեղեկությունների տարածումը: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նման ամենաթարմ օրինակը ՀՀ զինված ուժերի կողմից Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի երկայնքով զորքերի և ռազմամթերքի կուտակման մասին ապատեղեկատվությունն է: Այդ ստահոդ տեղեկությունների տարածումը վկայում է տարածաշրջանում իրադրությունը լարելու Ադրբեջանի մտադրության մասին:
Ի հեճուկս Հայաստանի Հանրապետության կողմից բազմիցս իրականացված հերքումների՝ Ադրբեջանը շարունակում է տարածել Լեռնային Ղարաբաղում ՀՀ բանակի ներկայության մասին պնդումը, որը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը:
Միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստի վրա, որ այս հարցի պարզաբանման համար Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու Հայաստանի Հանրապետության առաջարկությունը բազմիցս մերժվել է Ադրբեջանի կողմից: Ադրբեջանի շարունակվող պնդումների պայմաններում նման առաքելությունն ակնհայտորեն ավելի հրատապ է դառնում:
Ակնհայտ է նաև, որ Ադրբեջանի կողմից կազմակերպվող ապատեղեկատվական արշավի նպատակներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղում օր օրի ահագնացող հումանիտար ճգնաժամից և հումանիտար աղետի հրահրման միջոցով էթնիկ զտումներ իրականացնելու իր քայլերից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելն է:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտման ուղիղ ապացույց է: Վերջին տարիներին Ադրբեջանը խախտել է եռակողմ հայտարարության գրեթե բոլոր դրույթները, մասնավորապես դրա 1-ին, 3-րդ, 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 9-րդ կետերը:
Ինչպես արդեն իսկ արձանագրվել է նաև միջազգային գործընկերների կողմից, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ Ադրբեջանը խախտում է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ:
Ադրբեջանը շարունակում է խախտել նաև բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերված բազմաթիվ պայմանավորվածություններ: Այդ թվում, ի հեճուկս 2023 թվականի մայիսի 14-ի Բրյուսելյան պայմանավորվածության, մինչև օրս Ադրբեջանը հստակ հայտարարություն չի արել Հայաստանի Հանրապետության 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու մասին, հրաժարվում է կյանքի կոչել Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերագործարկման մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:
Պաշտոնական Բաքուն նաև բոլոր հնարավոր միջոցներով խոչընդոտում է միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Ստեփանակերտի հետ երկխոսությունը:
Շուրջ 8 ամիս Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակելու պայմաններում, Ադրբեջանը 3 շաբաթ արգելափակել է նաև Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ  սպասող շուրջ 400 տոննա հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ընդգծում է, որ խաղաղության օրակարգը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի:
Վերահաստատում ենք, որ ի հեճուկս բոլոր բարդությունների, երկարաժամկետ, կայուն և տևական խաղաղության հասնելու հնարավորություն կա, և Ադրբեջանին կոչ ենք անում զերծ մնալ այդ հնարավորությունը նվազեցնելուն ուղղված բոլոր քայլերից: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է խաղաղության օրակարգին և բանակցությունների ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին ՀՀ կառավարության հավատարմությունը և միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ, կոչ է անում գործի դնել իրենց տրամադրության տակ առկա ողջ գործիքակազմը՝ ադրբեջանական կողմին կառուցողական դաշտ բերելու նպատակով:
14:18 12/08/2023  |  Մեկնաբանություն«Այո՛, ջուրը կյանք է, որևէ մեկը չպետք է զրկված լինի դրանից». ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը դիմում է միջազգային կառույցներին
13:13 10/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իրական նպատակի օբյեկտիվ լուսաբանումը կարևոր է Ադրբեջանի շարունակական քարոզչության դեմ․ ԱԳՆ խոսնակ
11:21 10/08/2023  |  ՔաղաքականԱլիևը Ադրբեջանում ՌԴ նորանշանակ դեսպանի հետ խոսել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին
18:29 07/08/2023  |  Միջազգային լրահոսԷրդողան-Պուտին հանդիպմանն անդրադարձ կլինի նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին. ԶԼՄ
12:47 07/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀստակ քայլեր են պետք՝ միջազգային կոչերն ու որոշումները կատարելու համար. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
13:01 06/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն իր ցավակցությունն է հայտնել Սլովենիայում ջրհեղեղի զոհերի ընտանիքներին
11:42 06/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես երևում է, Հայաստանն «անհետանում է» քարտեզից՝ Ադրբեջանական պետական հեռուստաընկերությունը «ֆիլմ» է ցուցադրել, որում ՀՀ ամբողջ սուվերեն տարածքը ներկայացվում է իբրև Ադրբեջանի տարածք.ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
11:51 04/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնպատժելիությունը կանաչ լույս է նոր ոճրագործության համար. Կոստանյանը՝ Ալիևի հայտարարության մասին

Лживые вбросы свидетельствуют о намерении Азербайджана накалить обстановку в регионе – МИД Армении 08/14/2023   23:02  |  Лента новостей
МИД Армении выступил с заявлением в связи с распространяемой Азербайджаном дезинформацией.  В ведомстве указали, что в последние дни Азербайджан резко активизировал распространение ложной и не соответствующей действительности информации, касающейся Республики Армения.
Последним примером тому является дезинформация о скоплении войск и боеприпасов вооруженными силами Республики Армения вдоль армяно-азербайджанской государственной границы.
«Распространение подобной ложной информации свидетельствует о намерении Азербайджана накалить обстановку в регионе. Несмотря на неоднократные опровержения со стороны Республики Армения, Азербайджан продолжает распространять утверждения о присутствии армянской армии в Нагорном Карабахе, что абсолютно не соответствует действительности», - говорится в заявлении МИД РА.
В ведомстве обращают внимание международного сообщества на то, что предложение Республики Армения направить в Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов для разъяснения этого вопроса многократно отвергалось Азербайджаном.
На фоне продолжающихся утверждений Азербайджана такая миссия явно становится еще более необходимой, подчеркнули в МИД Армении.
«Также очевидно, что одной из целей дезинформационной кампании, проводимой Азербайджаном, является отвлечение внимания международного сообщества от ежедневно усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и от шагов Азербайджана, направленных на проведение этнической чистки через провоцирование гуманитарной катастрофы», - отмечается в заявлении.
Гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, является прямым доказательством нарушения Азербайджаном Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. В последние годы Азербайджан нарушил практически все положения Трехстороннего заявления, в частности пункты 1, 3, 5, 7, 8, 9, указали в ведомстве.
«Как уже было отмечено международными партнерами, незаконно блокируя Лачинский коридор, Азербайджан также нарушает юридически обязывающие решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года об обеспечении беспрепятственного движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Азербайджан также продолжает нарушать многие договоренности, достигнутые в ходе переговоров. Например, несмотря на Брюссельское соглашение от 14 мая 2023 года, Азербайджан до сих пор не сделал четкого заявления о признании территориальной целостности 29 800 км² Республики Армения, отказывается выполнять достигнутые договоренности о возобновлении функционирования железной дороги Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз. Официальный Баку всеми возможными способами также препятствует диалогу со Степанакертом в рамках международного механизма», - говорится в заявлении.
В ведомстве напомнили, что на фоне незаконного блокирования Лачинского коридора на протяжении уже около 8 месяцев, Азербайджан уже 3 недели блокирует ввоз 400 тонн гуманитарного груза в Нагорный Карабах, ожидающего на входе в Лачинский коридор.
Министерство иностранных дел Республики Армения подчеркивает, что мирная повестка не имеет альтернативы в нашем регионе.
«Мы вновь подтверждаем, что, несмотря на все сложности, есть возможность достижения долгосрочного, устойчивого и прочного мира, а также призываем Азербайджан воздерживаться от всех шагов, нацеленных на сокращение этой возможности», - отмечается в заявлении.
Министерство иностранных дел Республики Армения подтверждает приверженность правительства РА мирной повестке и достигнутым в ходе переговоров договоренностям и призывает всех акторов международного сообщества, заинтересованных в установлении мира и стабильности в регионе, полностью использовать имеющийся в их распоряжении инструментарий, чтобы направить азербайджанскую сторону в конструктивное русло.