Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհին ողբերգական ավտովթարի գործով 16 անձ տուժող է ճանաչվել 08/14/2023 13:21 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի և Անիի քննչական բաժնում քննություն է իրականացվում՝ պարզելու Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհին տեղի ունեցած՝ 11 անձի մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հանգամանքները: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Նախնական տվյալներով՝ 2023 թվականի օգոստոսի 14-ին՝ ժամը 00։20-ի սահմաններում, Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհի 90-րդ կիլոմետր հատվածում միմյանց են բախվել «Զիլ» և «Վոլկսվագեն» մակնիշի տրանսպորտային միջոցները, որի հետևանքով վերջինիս վարորդը և 10 ուղևոր մահացել են, իսկ «Զիլ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և «Վոլկսվագեն» մակնիշի ավտոմեքենայի 5 ուղևոր, մարմնական վնասվածքներով, տեղափոխվել են բժշկական կենտրոն։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նախաքննության շրջանակներում կատարված` Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրի զննությամբ պարզվել է, որ Երևան-Գյումրի ավտոճանապարհի 90-րդ կիլոմետր հատվածում՝ դեպի Երևան քաղաքի ուղղության ուղեմասում, առաջամասերով միմյանց են բախվել հիշյալ տրանսպորտային միջոցները, որոնցից «Վոլկսվագեն» մակնիշի տրանսպորտային միջոցը գտնվել է իր երթևեկելի ուղեմասում՝ դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ, իսկ «Զիլ» մակնիշի տրանսպորտային միջոցը՝ հանդիպակաց երթևեկելի ուղեմասում՝ դեպի Գյումրի քաղաքի ուղղությամբ:
Բժշկական կենտրոնից ստացված տեղեկանքի համաձայն՝ «Զիլ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդի վիճակը գնահատվում է ծանր և վերջինիս ցուցմունք տալը հնարավոր չէ:
Քրեական վարույթի շրջանակներում 16 անձ ճանաչվել է տուժող, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ: Կատարվում են քննչական և դատավարական անհրաժեշտ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

СК Армении сообщил подробности трагического ДТП на трассе Ереван-Гюмри, унесшего жизни 11 человек 08/14/2023 16:14 | Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении по Ширакской области ведется расследование для установления обстоятельств ДТП на трассе Ереван-Гюмри, в котором погибли 11 человек.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по предварительным данным, 14 августа около 00:20 на 90-м километре автотрассы Ереван-Гюмри столкнулись грузовик марки "ЗИЛ" и микроавтобус марки "Фольксваген". В результате ДТП водитель и 10 пассажиров Фольксвагена скончались, а водитель ЗИЛа и пятеро пассажиров Фольксвагена с травмами были доставлены в больницу.
По данному факту инициировано уголовное производство по части 3 статьи 342 УК РА.
При осмотре места ДТП выяснилось, что машины столкнулись лоб в лоб на 90-м километре трассы, в направлении Еревана. При этом Фольксваген находился на своей полосе, в сторону Еревана, а ЗИЛ – на встречной полосе, в направлении Гюмри.
Согласно поступившей из больницы информации, состояние водителя ЗИЛа оценивается как тяжелое, он не в состоянии давать показания.
В рамках уголовного производства 16 человек признаны потерпевшими, назначены судебно-медицинские экспертизы. Проводятся необходимые следственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств произошедшего.