Ադրբեջանական կողմի առաջարկը հանգում է Լաչինի միջանցքը բացառապես Հայաստանում բուժում ստանալու կարիք ունեցող մարդկանց բժշկական տարհանմանը․ ԱՀ ԱԳՆ 08/11/2023 22:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է ԶԼՄ-ների հարցին։
ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է․
«Ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը «Արցախն ընդդեմ Ղարաբաղի» հոդվածում, հղում անելով չներկայացված ոմն զրուցակցի ռուսական պետական կառույցներից, հայտնել է Աղդամով ճանապարհը բացելու, իսկ այնուհետև Լաչինի միջանցքով տեղաշարժը վերականգնելու վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ առաջարկության մասին: Ինչպիսի՞ն է Արցախի դիրքորոշումն այդ հարցի շուրջ:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման պատճառով առաջացած սուր հումանիտար ճգնաժամի հանգուցալուծման հարցում Արցախի Հանրապետությունը միշտ ունեցել և շարունակում է ունենալ հետևողական դիրքորոշում: Այդ դիրքորոշումը հիմնված է ինչպես 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության վրա, որի 6-րդ կետը հստակ կերպով նախատեսում է Լաչինի միջանցքի գործունեության պարամետրերն ու կանոնակարգը, այնպես էլ՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի սկզբունքների վրա:
Այս համատեքստում ցանկացած նախաձեռնություն, որը Լաչինի միջանցքի օգտագործումը, այն էլ ծայրաստիճան սահմանափակ ռեժիմով կապում է այլ հարցերի և այլընտրանքային երթուղիների հետ, այդ թվում նաև՝ Աղդամով, իրականում հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր միջազգային պարտավորությունների խախտումն օրինականացնելու և այդ երկրի նախագահի կողմից ստորագրված 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությունը վերանայելու փորձ: Ադրբեջանի կողմից համառորեն առաջարկվող նման մոտեցումը կանխամտածված կերպով խախտում է Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու նվաստացնում արժանապատվությունը, ինչպես նաև հակասում է միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի նորմերին:
Կրկին ընդգծում ենք, որ այլընտրանքային տրանսպորտային երթուղիների օգտագործման վերաբերյալ առաջարկությունն Ադրբեջանի քաղաքականության մի մասն է՝ ուղղված իր իսկ հրահրած հումանիտար աղետի և սովահարության սպառնալիքի օգտագործմանը որպես զենք և Արցախի ու նրա ժողովրդի բռնի հպատակեցման միջոց:
Անհրաժեշտ է նաև ընդգծել, որ ադրբեջանական կողմի առաջարկը հանգում է նրան, որպեսզի Լաչինի միջանցքն օգտագործվի բացառապես Հայաստանում բուժում ստանալու կարիք ունեցող մարդկանց բժշկական տարհանման և գուցե, Արցախից Հայաստան ծայրահեղ սահմանափակ ապրանքների տեղափոխան համար՝ Բաքվի համաձայնությունը ստանալուց հետո: Հրաժարվելով լիովին ապահովել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը երկու ուղղություններով և առաջարկելով այլընտրանքային երթուղիներ, ադրբեջանական կողմը հետևողականորեն փորձում է կտրել Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի միջև գոյություն ունեցող խորը կապերը, նրան զրկել ինքնությունից, ինքնաբավությունից ու զարգանալու հնարավորությունից: Տվյալ նախաձեռնությունը միտված է նաև Լաչինի միջանցքի հայեցակարգի ապամոնտաժմանը, որը հակամարտության համապարփակ, արդար և արժանապատիվ կարգավորման առանցքային տարրն է:
Ավելորդ չի լինի ընդգծել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները և ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի ու հուլիսի 6-ի որոշումները չեն նախատեսում Ադրբեջանի որևէ ներկայություն Լաչինի միջանցքում կամ մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղությամբ տեղաշարժի սահմանափակում: Հատկանշական է, որ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը, գտնվելով Բաքվում, 2023 թվականի փետրվարի 28-ին հաստատել է, որ Լաչինի միջանցքում հսկիչ-անցակետերի տեղադրումը Եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված չէ»:

Степанакерт отреагировал на сообщение о предложении МИД РФ 08/12/2023   09:00  |  Лента новостей
Управление информации и по связям с общественностью МИД Республики Арцах по просьбе СМИ прокомментировало сообщение о предложении МИД РФ.
Российская газета “КоммерсантЪ” в статье “Арцах против Карабаха” со ссылкой на неназванного собеседника в российских государственных структурах сообщает о предложении МИД РФ последовательно открыть дорогу через Агдам, а затем возобновить движение по Лачинскому коридору.
"Республика Арцах всегда занимала и продолжает занимать последовательную позицию в вопросе разрешения острого гуманитарного кризиса, вызванного незаконной блокадой Лачинского коридора со стороны Азербайджана. Эта позиция основана как на Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, 6-й пункт которого четко предусматривает параметры и режим функционирования Лачинского коридора, так и на принципах международного гуманитарного права", - говорится в заявлении.
В этом контексте любые инициативы,  увязывающие использование Лачинского коридора, к тому  же в крайне ограниченном режиме, с другими вопросами и альтернативными маршрутами, в том числе через Агдам, в действительности являются попыткой  легитимизировать нарушение Азербайджаном своих международных обязательств в отношении Лачинского коридора и пересмотреть подписанное президентом этой страны Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года. Такой подход, упорно предлагаемый Азербайджаном,  преднамеренно ущемляет  права и достоинствo народа Арцаха и противоречит нормам международного гуманитарного права и международного права в области прав человека.
В МИД Арцаха вновь подчеркивают, что предложение относительно использования альтернативных транспортных маршрутов является частью политики Азербайджана, направленной на использование созданной им гуманитарной катастрофы и угрозы голода в качестве оружия и средства принуждения к насильственному подчинению Арцаха и его народа.
В ведомстве также отметили, что предложение азербайджанской стороны сводится к тому, чтобы Лачинский коридор использовался исключительно для медицинской эвакуации людей, нуждающихся в лечении в Армении, и, возможно, крайне ограниченного ввоза в Арцах из Армении товаров после получения согласия со стороны Баку.
"Отказываясь обеспечить в полной мере свободное и безопасное передвижение людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях и предлагая альтернативные маршруты, азербайджанская сторона последовательно пытается разорвать существующие глубокие связи народа Арцаха с Арменией, лишить его идентичности, самодостаточности и возможности для развития", - отмечается в заявлении.
Данная инициатива направлена также на демонтаж концепции Лачинского коридора,  являющейся ключевым элементом всеобъемлющего, справедливого и достойного урегулирования конфликта, указали в МИД Арцаха.
"Нелишне будет подчеркнуть, что  положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года не предусматривают какого-либо присутствия Азербайджана в Лачинском коридоре или ограничения на проезд людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.  Примечательно, что 28 февраля 2023 года, находясь в Баку, министр иностранных дел России подтвердил, что создание контрольно-пропускных пунктов в Лачинском коридоре Трехсторонним заявлением не предусмотрено", - говорится в заявлении.