Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին է ներկայացրել ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները 08/10/2023   22:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Ի շարունակություն ս.թ. հուլիսին Դուբրովնիկի համաժողովի շրջանակներում երկու նախարարների հանդիպմանը` նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից ԼՂ ժողովուրդը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, խոչընդոտվում է ԼՂ մուտք ունեցող միջազգային մարդասիրական կազմակերպության՝ ԿԽՄԿ հումանիտար գործունեությունը, ինչի մասին ԿԽՄԿ-ն հայտարարեց հուլիսի 25-ին:
Երկուստեք ընդգծվել է տեղում մարդկանց համար հումանիտար իրավիճակի հանգուցալուծման հրատապությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համատեղ քայլերի անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը, կարևորելով մինչս օրս միջազգային գործընկերների կողմից արված՝ Ադրբեջանին ուղղված թիրախային հայտարարությունները՝ ընդգծել է այդ ուղղությամբ հետևողականության և ջանքերի համադրման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ հարթակում փոխգործակցության հարցերի շուրջ։
18:02 10/08/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը Մալթայի գործընկերոջը ներկայացրել է ԼՂ-ում օրեցօր վատթարացող հումանիտար ճգնաժամը
16:55 09/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն իսպանացի գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախում ստեղծված ծայրահեղ ճգնաժամը
16:38 09/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հույն գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցում բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման դադարեցման անհրաժեշտության հարցը

Мирзоян представил действующему главе ОБСЕ детали усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе 08/11/2023 11:25 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 10 августа провел телефонный разговор с Действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи. Подробности приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В продолжение встречи двух министров в рамках состоявшегося в июле этого года Форума Дубровник министр Мирзоян представил своему коллеге детали усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, возникшего вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Министр Мирзоян отметил, что с 15 июня народ Нагорного Карабаха находится в полной блокаде, а гуманитарная деятельность МККК, единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах, препятствуется, о чем Комитет заявил 25 июля.
Стороны обоюдно подчеркнули безотлагательную необходимость решения гуманитарной ситуации на местах и совместных шагов с международными партнерами в этом направлении. Отметив важность адресных заявлений международных партнеров в адрес Азербайджана, министр Мирзоян подчеркнул необходимость быть последовательным в этом направлении и объединить усилия.