Իրավապաշտպանները իրենց դիրքորոշումը արտահայտել են, հերթը միջազգային հարթակում քաղաքական որոշումներ կայացնողներինն է. Ստեփանյան 08/09/2023   18:55  |  Քաղաքական
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հայտարարությունը.
Ադրբեջանի կողմից Արցախի` 8 ամիս շարունակվող շրջափակման ընթացքում Արցախի, ՀՀ և Սփյուռքի տարբեր դերակատարների կողմից ներդրված ջանքերի շնորհիվ հնարավոր է եղել ապահովել միջազգային ազդեցիկ իրավապաշտպան և մարդասիրական կազմակերպությունների և մի շարք հեղինակավոր փորձագետների հստակ, հասցեական գնահատականն Արցախում խորացող հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ։ Այս ընթացքում իրենց դիրքորոշումներն են արտահայտել է Amnesty International, Human Rights Watch, Freedom House, Global Center for Responsibility to Protect կազմակերպությունները, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի հատուկ զեկուցողները, Ցեղասպանությունների կանխարգելման Լեմկին ինստիտուտը, Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան և մի շարք այլ իրավապաշտպաններ։
Իրավապաշտպան և մարդասիրական բոլոր կազմակերպությունների հայտարարությունները միաձայն պահանջում են Ադրբեջանի իշխանություններից դադարեցնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, ապահովել անձանց, բեռների և մեքենաների ազատ և անխոչընդոտ երթևեկությունը միջանցքով և վերջ դնել Արցախում հումանիտար ճգնաժամին։
Բոլոր կազմակերպությունների հայտարարություններին ադրբեջանական իշխանությունները տալիս են արհամարհական և լկտի պատասխաններ` ամենապարզ ձևով ցույց տալով անարգանք բոլորի նկատմամբ, կարծես թե բոլորը ստում են և միայն իրենք են ճիշտ։
Ադրբեջանի այս պահվածքը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում այն պարզ ճշմարտությունը, որ Ադրբեջանը ոչ հանձնառություն, ոչ էլ ցանկություն ունի կատարելու միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները, ավելին՝ ի տես բոլոր կառույցների շարունակում է արհամարհել մարդու իրավունքները և իրականացնել Արցախի ժողովրդի նկատամբ ցեղասպանական քաղաքականություն։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների գնահատականները չպետք է մնան թղթի վրա։ Այս հասցեական հայտարարությունները պետք է դառնան Արցախի ժողովրդին սովամահությունից, էթնիկ զտումից, ցեղասպանությունից փրկելու տարբեր պետությունների և միջազգային կառույցների դիրքորոշումների հիմքը։ Հենց սրա համար էլ այդ կառույցները ստեղծված են՝ կանխելու մասայական վայրագություններն ու մարդու իրավունքների խախտումները։
Իրավապաշտպաններն իրենց դիրքորոշումը արտահայտել են, հերթը միջազգային հարթակում քաղաքական որոշումներ կայացնողներինն է՝ ապացուցելու, որ թույլ չեն տա Ադրբեջանի հանցավոր իշխանություններին կասկածի տակ դնել միջազգային բարձր հեղինակություն ունեցող իրավապաշտպան և մարդասիրական կառույցների հեղինակությունը։
Հակառակ պարագայում, ցուցաբերվող անտարբերությունն ու հեղինակավոր կարծիքների անտեսումը հանգեցնելու է մարդկային անդառնալի հետևանքների, որում արդեն միջազգային դերակատարները կրելու են հանցակցության ուղիղ պատասխանատվություն:
11:20 09/08/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԱրցախում թերսնման պատճառով ուշագնացության դեպքերն ավելանում են. Արցախի ՄԻՊ (տեսանյութ)
21:11 22/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի ՄԻՊ-ը Շուշիի ֆորումը լուսաբանող լրատվամիջոցներին կոչ է անում չդառնալ Ադրբեջանի գործիքն ու լուսաբանել Արցախյան ճգնաժամը. (տեսանյութ)
21:37 16/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԽնդրում եմ ձևական ճոխ կյանքի հետ ասոցացվող տեսանյութերը տարածելուց զերծ մնալ. Արցախի ՄԻՊ
11:24 14/07/2023  |  ՔաղաքականՈտքի ելեք կանխելու նոր ցեղասպանությունը, սա էկրաններից այն կողմ օտարի հետ տեղի ունեցող իրականություն չէ․ Արցախի ՄԻՊ-ը դիմեց Հայաստանի ու Սփյուռքի հայությանը
10:46 14/07/2023  |  ՔաղաքականՏեր կանգնեք ձեր մանդատին, մեզ խաղաղություն էր խոստացվել. Արցախի ՄԻ պաշտպանը դիմեց ռուս խաղաղապահներին
18:23 10/07/2023  |  ՔաղաքականԱրցախն ուժեղի իրավունքով որևէ մեկին բաժին հասած տարածք չէ, այլ մեր հայրենիքն է. Արցախից բաց նամակ՝ միջազգային հանրությանը
18:48 06/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻ պաշտպանի առաջարկությամբ վերանայվել է երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի նշանակման կարգը

Омбудсмен Арцаха: правозащитники выразили свою позицию – теперь настал черёд лиц, принимающих политические решения на международной арене 08/09/2023   19:23  |  Политика
В ходе продолжающейся 8-месячной блокады Арцаха со стороны Азербайджана благодаря усилиям различных акторов Арцаха, Армении и диаспоры удалось обеспечить чёткую адресную оценку углубляющемуся гуманитарному кризису в Арцахе со стороны международных правозащитных и гуманитарных организаций, а также ряда авторитетных экспертов. Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека(омбудсмен) Республики Арцах.
Омбудсмен напомнил, что за это время свои позиции высказали такие организации, как Amnesty International, Human Rights Watch, Freedom House, Global Center for Responsibility to Protect, Международный Комитет Красного Креста (МККК), специальные докладчики Совета ООН по правам человека, институт предотвращения геноцидов имени Лемкина, Международная ассоциация исследователей геноцида и ряд других правозащитников.
"В своих заявлениях все правозащитные и гуманитарные организации единогласно требуют от властей Азербайджана прекратить блокаду Лачинского коридора, обеспечить свободное и беспрепятственное движение людей, грузов и машин по коридору, а также положить конец гуманитарному кризису в Арцахе. Азербайджанские власти дают пренебрежительные и наглые ответы на заявления всех организаций – банально проявляя своё неуважение ко всем и ведя себя так, будто все лгут и только они одни правы", - отметил омбудсмен.
Он отметил, что такое поведение ещё раз подтверждает ту простую истину, что Азербайджан не имеет ни приверженности, ни желания выполнять взятые на себя международные обязательства, более того, на виду у всех структур продолжает проводить политику геноцида в отношении народа Арцаха.
Как указал Степанян, оценки международных правозащитных организаций не должны оставаться на бумаге.
"Эти адресные заявления должны стать основой позиций различных государств и международных структур по спасению народа Арцаха от голодной смерти, этнической чистки и геноцида. Именно поэтому эти структуры созданы для предотвращения массовых зверств и нарушений прав человека.Правозащитники выразили свою позицию – теперь настал черёд лиц, принимающих политические решения на международной арене, чтобы доказать, что они не позволят преступным властям Азербайджана поставить под сомнение авторитет правозащитных и гуманитарных структур, имеющих высокий международный авторитет", - отмечается в заявлении.
В противном случае, подчеркнул омбудсмен Арцаха, проявляемое безразличие и игнорирование авторитетных мнений приведёт к необратимым человеческим последствиям, и международные субъекты уже будут нести прямую ответственность в их соучастии.