Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին 08/07/2023   21:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 7-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին: Այս մասին տեղեկանում է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու տեղեկատվական համակարգը։
Նորին Սրբությունը ողջունեց դեսպանին՝ շնորհավորելով նշանակման կապակցությամբ և մաղթելով արդյունաշատ ծառայություն:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդգծելով, որ նորանշանակ դեսպանի առաքելությունը համընկել է հայ ժողովրդի համար դժվարին ժամանակաշրջանին, իր գնահատանքը հայտնեց Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը պատերազմի և հետպատերազմյա այս ծանր շրջանում Հայաստանին ցուցաբերվող զորակցության համար:
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետը անդրադարձավ նաև հայ-իրանական դարավոր փոխհարաբերություններին և երկու երկրների ներկայիս համագործակցությանը:
Գոհունակություն հայտնելով իրանահայ համայնքի հանդեպ Իրանի իշխանությունների կողմից ցուցաբերվող ուշադրության համար` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը միաժամանակ բարձրորեն գնահատեց հայկական մշակութային արժեքների ու սրբությունների նկատմամբ դրսևորվող հոգածու վերաբերմունքը:
Զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունն անդրադարձ կատարեց Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր ու մշակութային ժառանգության յուրացման փորձերին և ոչնչացման փաստերին, ինչպես նաև, իշխանությունների ուղղորդմամբ, կրոնական ու մշակութային արժեքների նկատմամբ դրսևորվող հանցագործ գործողություններին։ Այս առնչությամբ Հայոց Հայրապետը դատապարտելի նկատեց նաև օրերս Ղուրանի այրման միջադեպը։
Իր հերթին դեսպան Մեհդի Սոբհանին, խոսելով իր առաջիկա անելիքների մասին, կարևորեց երկու ժողովուրդների բարեկամական կապերի զարգացման գործում նաև միջկրոնական երկխոսությունը: Պրն. Սոբհանին, անդրառնալով տարածաշրջանային իրավիճակին, ընդգծեց հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև Մայր Աթոռի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև առկա փոխգործակցային հարաբերություններին՝ կարևորելով մշակույթի ոլորտում համագործակցությունը, կրոնական երկխոսությունը, միջկրոնական համաժողովների կազմակերպումը:
17:54 07/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Կ․ Պոլսի «Մարալ» երգի-պարի անսամբլի անդամներին
18:30 03/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀորդորում ենք մեր ժողովրդի զավակներին՝ հնարավոր բոլոր միջոցներով միանալ Արցախի փրկության սրբազան գործին. հայտարարություն
19:47 28/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին
23:32 18/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի սաներին
23:01 18/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունել է Վրաստանի կրոնի հարցերով պետական գործակալության նախագահին

Католикос всех армян высоко оценил бережное отношение Ирана к армянским культурным ценностям и святыням 08/08/2023 11:38 | Лента новостей
Католикос Всех армян Гарегин Второй 7 августа встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Ирана Мехди Собхани. Об этом сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Католикос Всех армян отметил, что назначение Собхани совпало с тяжелым периодом для армянского народа и поблагодарил Иран за поддержку Армении в период войны и в послевоенное время.
В ходе встречи Католикос коснулся многовековых армяно-иранских отношений и текущего двустороннего сотрудничества между двумя странами. Выразив удовлетворение оказываемым властями ИРИ вниманием к армянской общине Ирана, Католикос всех армян в то же время высоко оценил бережное отношение к армянским культурным ценностям и святыням.
В ходе беседы Католикос всех армян коснулся попыток присвоения армянского культурного и духовного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и факты его уничтожения, а также совершаемых по указке властей преступных деяний против религиозных и культурных ценностей. В этой связи Католикос всех армян осудил недавний инцидент с сожжением Корана.
В свою очередь посол Ирана отметил важность также межрелигиозного диалога в деле развития дружественных связей между двумя народами. Собхани, касаясь региональной ситуации, подчеркнул необходимость мирного урегулирования конфликтов. Собеседники коснулись сотрудничества между ААЦ и властями Ирана и других вопросов.