Եվրախորհրդարանի պատգամավորը ռազմական հանցագործություն է համարում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը 08/07/2023 14:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսը Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը մարդասիրական արտակարգ իրավիճակ և Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտում է համարում։
Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ծավալվող վերջին զարգացումների վերաբերյալ Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ Մավրիդեսը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի ամբողջական և կամայական շրջափակումը, մասնավորապես՝ շրջափակման մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության հիմնական կարիքների համար հումանիտար բեռների մատակարարման խոչընդոտումը, միջազգային իրավունքի համաձայն՝ համարվում է ռազմական հանցագործություն։
«Անցյալ ամիս՝ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստի, ժամանակ ես երկու հարց ուղղեցի բարձր ներկայացուցիչ Բորելին. Առաջին հարցս հետեւյալն էր՝ Ադրբեջանը էթնիկ զտումներ է կատարում, սա հանցագործությո՞ւն է, թե՞ ոչ։ Իսկ երկրորդը շատ հստակ հարցում էր՝ մինչ այժմ «կատարվող հանցագործությանը» Եվրոպական արձագանքը համաչափ է՞ համարում։ Եվրախորհրդարանն այս հարցում խիստ դիրքորոշում ունի՝ կոչ անելով Ադրբեջանին հարգել համապատասխան որոշումները և անհապաղ վերաբացել Լաչինի միջանցքը։ Չնայած արտաքին քաղաքականության և պատժամիջոցների վերաբերյալ որոշումներն ընդունվում են Եվրոպական խորհրդի մակարդակով, որտեղ մասնակցում են պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները, այդուամենայնիվ բարձր ներկայացուցիչը կարող է կարևոր քաղաքական դեր ունենալ», - ասել է Մավրիդեսը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն սկսելու ԵՄ որոշումը նույնպես կարևոր քայլ էր քաղաքական և գործնական առումով։
«Հաշվի առնելով, որ իրավիճակը տեղում վատթարանում է, եւ Ադրբեջանը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը սովի մատնելու քաղաքականությունն ու չի հարգում միջազգային կազմակերպությունների որոշումները՝ ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը և ԵՄ-ն ավելի կտրուկ միջոցներ ձեռնարկեն, օրինակ՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանեն», - ամփոփել է եվրապատգամավորը։

Пора ввести санкции против Баку: депутат Европарламента назвал военным преступлением блокаду Лачинского коридора со стороны Азербайджана 08/08/2023   10:50  |  Лента новостей
Депутат Европарламента Костас Мавридес считает ситуацию в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора чрезвычайной гуманитарной ситуацией и явным нарушением Азербайджаном международного права.
Отвечая на вопрос корреспондента «Арменпресс» в Брюсселе о последних событиях вокруг Нагорного Карабаха, Мавридес отметил, что полная и произвольная блокада Лачинского коридора, в частности воспрепятствование поставкам гуманитарных грузов для основных нужд осажденного населения Нагорного Карабаха, согласно международному праву, считается военным преступлением.
«В прошлом месяце во время пленарного заседания Европарламента я задал Верховному представителю Боррелю два вопроса. Мой первый вопрос был следующим: проводит ли Азербайджан этническую чистку, преступление это или нет? И вторым был очень четкий вопрос: считает ли он соразмерным европейский ответ на «совершенное преступление»? Европарламент занимает твердую позицию по этому вопросу, призывая Азербайджан уважать соответствующие решения и немедленно открыть Лачинский коридор. «Хотя решения по внешней политике и санкциям принимаются на уровне Европейского совета, где участвуют главы государств и правительств, высокий представитель все же может играть важную политическую роль», — сказал Мавридес.
По его словам, решение ЕС об открытии гражданской миссии ЕС в Армении также было важным шагом в политическом и практическом плане.
«Учитывая, что ситуация на местах ухудшается, а Азербайджан продолжает политику уморения населения Нагорного Карабаха голодом и не уважает решения международных организаций, международному сообществу и ЕС пора принимать более решительные меры, например, ввести санкции против Азербайджана", - резюмировал депутат Европарламента.
10:43 08/08/2023  |  АрцахВ осажденном Арцахе резко выросли показатели заболеваний, осложнений и смертности
00:29 08/08/2023  |  Лента новостейПредставители МККК посетили похищенного Азербайджаном 68-летнего Вагифа Хачатряна
13:07 07/08/2023  |  Лента новостейНеобходимы конкретные шаги для реализации всех международных призывов и решений - МИД Армении