Ադրբեջանը լիակատար անպատժելիության պայմաններում շարունակում է իր ցեղասպան քաղաքականությունը և սովամահ անում Արցախի 120 000 բնակիչներին. Արցախի ԱԳՆ 08/05/2023   13:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրությունը կասեցնելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից վճռական գործողությունների անհրաժեշտության մասին։
«Կարևորում ենք Միավորված ազգերի կազմակերպության, Եվրամիության, Եվրոպայի խորհրդի և այլ հեղինակավոր միջազգային դերակատարների կողմից ամենաբարձր մակարդակով հնչեցվող կոչերը՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումն անհապաղ դադարեցնելու վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ նման կոչերը որևէ ազդեցություն չեն ունենում Ադրբեջանի ղեկավարության վրա, որը, ամենաթողության և լիակատար անպատժելիության պայմաններում, շարունակում է իր ցեղասպան քաղաքականությունը և սովամահ անում Արցախի 120 000 բնակիչներին՝ նրանց համար ստեղծելով անտանելի կենսապայմաններ։
Միջազգային կառույցների, առանձին պետությունների և կազմակերպությունների պարբերական կոչերում և հայտարարություններում բոլորն առանց բացառության արձանագրում են Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման փաստը և նշում միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնման անհրաժեշտությունը, սակայն, այդ ուղղությամբ գործուն և կոնկրետ քայլեր չեն ձեռնարկվում։ Այնինչ, Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված մարդասիրական աղետը և մարդու իրավունքների ճգնաժամն օրեցոր ավելի են վատթարանում։
Արցախ հումանիտար օգնություն հասցնելու համար այլընտրանքային ճանապարհների օգտագործման հնարավորության մասին վերջին շրջանում Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները հերթական անգամ ցույց են տալիս, որ Բաքուն շրջափակումն օգտագործում է որպես զենք և Արցախի ժողովրդին ճնշելու միջոց։ Ադրբեջանը մարդկանց տառապանքներն ու իր իսկ ստեղծած հումանիտար ճգնաժամը օգտագործում է սեփական քաղաքական նպատակներին հասնելու համար։ Ադրբեջանի նման գործողությունները և գործելակերպը հակամարդկային լինելու պատճառով  պետք է ամենավճռական ձևով մերժվեն միջազգային հանրության կողմից։
Այս կապակցությամբ հերթական անգամ հաստատակամորեն կոչ ենք անում բոլոր շահագրգիռ պետություններին, միջազգային կազմակերպություններին և մյուս միջազգային դերակատարներին խոսքից անցնել գործի՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ իրականացվող միջազգային հանցագործություններին։ Հիշեցնում ենք, որ ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումը պետություների erga omnes (բոլորին վերաբերող) պարտավորություն է, համաձայն որի՝ յուրաքանչյուր պետություն պետք է ակտիվ և շարունակական ջանքեր գործադրի՝ նման հանցագործության կանխման համար։
Արցախի Հանրապետությունում շարունակվող մարդասիրական աղետի և մարդու իրավունքների ճգնաժամի դադարեցումը իրական մարտահրավեր է ներգրավված միջազգային դերակատարների գործունակությունը։ Համոզված ենք, որ իրենց հանձնառությունների համաձայն, նրանք ի վիճակի են վերացնել Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավակարգի նման ակնհայտ ու կոպիտ խախտումը և կանխարգելել ցեղասպանության հանցագործության իրականացումը։  Այլապես, հակամարտության խաղաղ և երկարատև կարգավորման վերաբերյալ բոլոր կոչերը կլինեն իրականությունից կտրված, բովանդակազուրկ ու անհեռանկար»։
22:31 27/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության ռուսական կողմի առաջարկած տեսլականը հավասարակշռված չէ. Արցախի ԱԳՆ
20:55 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից ԿԽՄԿ մարդասիրական գործունեության խաթարումը և բեռների մատակարարմանը խոչընդոտելը պատերազմական հանցագործություն է. Արցախի ԱԳՆ
20:51 06/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի պետական կառույցներն ու կառավարության կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավ են սկսել․ Արցախի ԱԳՆ
18:48 05/07/2023  |  ՔաղաքականԱգրեսորի հանդարտեցումը վերջինիս կողմից ընկալվում է որպես իր ապակառուցողական քաղաքականության խրախուսում.Արցախի ԱԳՆ-ի արձագանքը ԱՄՆ դեսպանի հայտարարություններին
18:43 25/06/2023  |  ՔաղաքականԱրցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է ԱՄՆ կոնգրեսի ՄԻ հանձնաժողովում «ԼՂ ժողովրդի պաշտպանությունը» խորագրով լսումները

Степанакерт призывает международных акторов перейти от слов к делу с целью положить конец преступлениям Азербайджана против Арцаха 08/05/2023   17:29  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением, в котором заявило о необходимости решительных действий со стороны международного сообщества для пресечения геноцидального умысла Азербайджана. ИА "ФактИнфо" приводит полный текст заявлени МИД Арцаха.
"Придаем важное значение призывам, звучащим на самом высоком уровне от Организации Объединенных Наций, Евросоюза, Совета Европы и других авторитетных международных акторов, о немедленном снятии Азербайджаном незаконной блокады Лачинского коридора. В то же время очевидно, что подобные призывы совершенно не имеют какого-либо воздействия на руководство Азербайджана, которое в условиях вседозволенности и полной безнаказанности продолжает свою геноцидальную политику и морит голодом 120 тысяч жителей Арцаха, создавая для них невыносимые условия жизни.
В периодических призывах и заявлениях международных структур, отдельных государств и организаций все без исключения констатируют факт незаконной блокады Лачинского коридора и отмечают необходимость восстановления свободы передвижения по коридору, однако действенных и конкретных шагов в этом направлении не предпринимается. Между тем гуманитарная катастрофа и кризис в области прав человека в Республике Арцах с каждым днем усугубляются.
Звучащие в последнее время заявления из Азербайджана о возможности использования альтернативных дорог для якобы доставки гуманитарной помощи в Арцах в очередной раз демонстрируют, что Баку использует блокаду в качестве оружия и средства оказания давления на народ Арцаха. Азербайджан использует страдание людей и им же созданную гуманитарную катастрофу для достижения своих политических целей. Подобные действия и поведение Азербайджана должны быть самым решительным образом отвергнуты международным сообществом как антигуманные.
В связи с этим в очередной раз настоятельно призываем все заинтересованные государства, международные организации и других международных акторов перейти от слов к делу с целью положить конец международным преступлениям, совершаемым Азербайджаном в отношении Арцаха и его народа. Напоминаем, что предотвращение преступления геноцида является обязательством erga omnes, согласно которому каждое государство должно предпринимать активные и непрерывные усилия для предотвращения совершения подобного преступления.
Прекращение продолжающихся гуманитарной катастрофы и кризиса в области прав человека в Республике Арцах является реальным вызовом дееспособности вовлеченных международных акторов. Мы убеждены, что в соответствии со своими обязательствами они в состоянии устранить подобное очевидное и грубое нарушение международного правопорядка со стороны Азербайджана и предотвратить преступление геноцида. В противном случае все призывы к миру и урегулированию отношений будут оторваны от реальности и лишены какого-либо содержания и перспективы".