Արարատ Միրզոյանը Ժոզեպ Բորելի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը 08/02/2023 23:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի հետ։ Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման հրամայականը` համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների, և ԼՂ սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման հրատապությունը: Ընդգծվել է ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի լիարժեք և անխափան գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունը։
ԱԳ նախարարը միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է որակել ԼՂ-ից բժշկական նպատակով Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունների կողմից առևանգման դեպքը:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո հասցեագրման կարևորության հարցում հայկական կողմի դիրքորոշումը: Ընդգծվել է միջազգային գործընկերների կողմից հստակ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտմանն ուղղված գործողությունները։

Глава МИД Армении заявил Боррелю о срочной необходимости доставки в Нагорный Карабах продовольствия и медикаментов 08/03/2023   09:33  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 2 августа провел телефонный разговор с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Бореллем. Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности.
Был обсужден гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, нарастающий с каждым днем из-за незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Арарат Мирзоян подчеркнул императив немедленного прекращения блокирования Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда ООН от 22 февраля и 6 июля, а также крайне срочную необходимость доставки в Нагорный Карабах продовольствия, медикаментов и других предметов первой необходимости.  Была подчеркнута необходимость обеспечения полноценной и бесперебойной деятельности единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах. Министр иностранных дел оценил случай с похищением пограничными службами Азербайджана Вагифа Хачатряна, перевозимого из Нагорного Карабаха в Армению с целью лечения, как грубое нарушение международного гуманитарного права.
Глава МИД Армении подтвердил позицию армянской стороны относительно важности решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма. Была подчеркнута необходимость четких шагов со стороны международных партнеров, чтобы предотвратить действия Азербайджана, нацеленные на проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.