Արցախում տնտեսավարող սուբյեկտների շրջանում շարունակվում են գործունեության մասսայական դադարեցումները․ ԱՀ ՊԵԿ 08/03/2023 20:16 | ԼՐԱՀՈՍ
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման, իսկ 2023 թվականի հունիսի 15-ից ամբողջական պաշարման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակով պայմանավորված տնտեսավարող սուբյեկտների շրջանում շարունակվել են գործունեության մասսայական դադարեցումները, վարձու աշխատողների աշխատանքից ազատումները, ինչի հետևանքով 2023 թվականի հունվար-հուլիս ամիսների բյուջեի պլանային առաջադրանքները թերակատարվել են։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ Պետական եկամուտների կոմիտեից։
«Մասնավորապես, նախնական տվյալներով 2023 թվականի հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում ԱՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել 16,4 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և տուրքեր, որը պլանավորված 26,0 մլրդ դրամ ցուցանիշի նկատմամբ կազմել է 63.1 տոկոս կամ պակաս 9,6 մլրդ դրամով: Հուլիս ամսում հավաքագրված եկամուտները պլանային առաջադրանքի համեմատ թերակատարվել են 54.6 տոկոսով կամ պակաս է հավաքագրվել 2,5 մլրդ դրամ»։

Хозсубъекты в Арцахе продолжают массово приостанавливать деятельность из-за блокады 08/03/2023   20:28  |  Арцах
Комитет государственных доходов Республики Арцах представил обобщенные показатели налоговых поступлений и сборов за январь-июль 2023 года.
В ведомстве сообщили, что в связи с кризисной ситуацией в результате блокады Республики Арцах со стороны Азербайджана с 12 декабря 2022 года и полной блокады с 15 июня 2023 года среди хозяйствующих субъектов продолжаются массовые приостановки деятельности и увольнения работников, в результате чего плановые бюджетные задания января-июля 2023 года недовыполнены.
"В частности, по предварительным данным, в государственный бюджет Республики Арцах в январе-июле 2023 года поступило 16,4 млрд драмов налоговых поступлений и сборов, что на 63,1 процента, или на 9,6 млрд драмов меньше запланированного показателя 26,0 млрд драмов. Собранные в июле доходы недовыполнены по сравнению с плановым заданием на 54,6 процента, или на 2,5 млрд драмов собрано меньше", - говорится в сообщении.