Ռաշիդ Բեգլարյանը չի մոլորվել. նրան բռնությամբ առեւանգել են 08/02/2023   19:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի դատախազությունը հերքել է ԱԱԾ-ին. Ռաշիդ Բեգլարյանը չի մոլորվել. նրան բռնությամբ ադրբեջանցիներն առեւանգել են։
Դատախազության տարածած հայտարարության մեջ ասվում է.
«2023 թվականի օգոստոսի 01-ին, ժամը 17-ի սահմաններում, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խնձրիստան գյուղի բնակիչ Ռաշիդ Արամայիսի Բեգլարյանը Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղից ոտքով, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև կապն ապահովող Լաչինի միջանցքի Հակարիի կամրջին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի պահանջների խախտմամբ տեղադրված հսկիչ- անձնագրային կետը շրջանցելով՝ ՀՀ գնալու ճանապարհին, Ադրբեջանի Հանրապետության անհայտ զինծառայողների կողմից ըստ ազգային պատկանելության, Ռ. Բեգլարյանի կամքին հակառակ, բռնության գործադրմամբ գաղտնի առևանգվել է, ինչին հետևել է վերջինիս անհետանալը:
Նկարագրված դեպքի առթիվ 02.08.2023թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածով /Մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունները/ նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով:
Գործի մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունը և դատավարական ղեկավարումն իրականացնում է Շուշիի և Քաշաթաղի շրջանների դատախազությունը:
19:03 02/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի անշարժ գույքի շուկան 2023 թվականի առաջին կիսամյակում
15:37 02/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶախարովան պատասխանել է ՀՀ-ից Արցախ ուղարկված, սակայն, վերջնակետ չհասած հումանիտար բեռի վերաբերյալ հարցին
15:32 02/08/2023  |  ՄեկնաբանությունԱնկեղծ ասած՝ էլ դիմանալու չի. արցախցի
12:26 02/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում երկու օրից աստիճանաբար կկարգավորվի հացի սղության խնդիրը. ԳԳԱ հիմնադրամ
12:16 02/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը սպասում է Երևանի պատասխանին՝ սահմանին դիտորդական առաքելության հարցի քննարկման մասով. ՌԴ ԱԳՆ
12:10 02/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆրանք հաց չեն մուրում ձեզանից, նրանք իրենց մանկությունն են ուզում. Հերմինե Ավագյան

Житель Арцаха Рашид Бегларян не заблудился, он был похищен азербайджанскими военнослужащими с применением силы 08/02/2023   20:20  |  Лента новостей
Житель Арцаха Рашид Бегларян был похищен азербайджанскими военнослужащими с применением силы. Об этом сообщила генпрокуратура Арцаха.
"1 августа 2023 года около 17:00 житель села Хндзристан Аскеранского района Республики Арцах Рашид Арамаисович Бегларян пешком направлялся из села Хин Шен Шушинского района в Армению в обход азербайджанского КПП, установленного в нарушение требований пункта 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года на мосту Хакари в Лачинском коридоре, обеспечивающем связь между НКР и Республикой Армения. По пути он был тайно похищен неизвестными военнослужащими Азербайджанской Республики с применением насилия, после чего исчез", - говорится в сообщении.
По факту описанного инцидента 2 августа было возбуждено уголовное дело по статье 418 (Преступления, направленные против безопасности человека) Уголовного кодекса  Республики Арцах.
"Надзор за законностью досудебного производства по уголовному делу и судебное руководство осуществляется прокуратурой Шушинского и Кашатагского районов", – говорится в сообщении прокуратуры Арцаха.