Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված է «Լեռնային Ղարաբաղ» սուբյեկտի գոյությունը և որ կա շփման գիծ, Ադրբեջանի նախագահը ստորագրել է այն. Փաշինյան 08/02/2023   10:55  |  Քաղաքական
Ադրբեջանը շարունակում է պնդել, որ Լեռնային Ղարաբաղ չկա՝ չնայած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ սահմանված է «Լեռնային Ղարաբաղ» սուբյեկտի գոյությունը, և Ադրբեջանի նախագահն էլ ստորագրել է այդ հայտարարության ներքո։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Եվրոնյուզ հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Նախ պիտի ասեմ, որ այնուամենայնիվ, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթուղթը խաղաղության պայմանագիր կամ, ինչպես Դուք անվանեցիք, խաղաղության գործարք չէ իր իրավական կողմով: Բայց ոչ այնքան դե յուրե, որքան դե ֆակտո նրա մի շարք դրույթներ կոպտորեն խախտված են, որովհետև, այո, ես Ձեզ հետ համաձայն եմ, որ դա կարող է լինել և է խաղաղության ապագա ճարտարապետության վերաբերյալ որոշակի պատկերացում: Ցավոք, օրինակ, շատ դրույթներ պարբերաբար խախտվում են Ադրբեջանի կողմից և խախտված են: Դուք Ձեր հարցը նշեցիք՝ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի մասին, և դա հասկանալի է բոլորին: Բայց, օրինակ, Ադրբեջանը շարունակում է պնդել, որ Լեռնային Ղարաբաղ չկա՝ չնայած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ սահմանված է «Լեռնային Ղարաբաղ» սուբյեկտի գոյությունը, և Ադրբեջանի նախագահն էլ ստորագրել է այդ հայտարարության ներքո»,- ասել է Փաշինյանը՝ արձագանքելով մեկնաբանի այն հարցին, որ Հարավային Կովկասում վերջին շրջանում գտնվում է մի կատաղի փուլում։ Լարվածությունը չի մարել նույնիսկ 2020 թվականի խաղաղության գործարքից հետո։ Որո՞նք են շարունակական մարտական գործողությունների պատճառները։
Ն. Փաշինյանը արձանագրել է, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով ամրագրվել է նաեւ, որ Լեռնային Ղարաբաղում կա շփման գիծ, և Լեռնային Ղարաբաղն ունի տարածք, որը սահմանված է եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով:
«Ավելին՝ նույն հայտարարության 7-րդ կետով սահմանված է, որ փախստականները և ներքին տեղահանված անձինք վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարի գրասենյակի հովանու ներքո: Ադրբեջանը, ցավոք, մինչև օրս այդ պարտավորությունը և այդ իրավունքը չի ապահովել: Ավելին՝ պատերազմի ընթացքում հայաթափված մի շարք գյուղերում իրականացնում են շինարարական աշխատանքներ, և Ադրբեջանը հայտարարում է, որ այդ տարածքները վերաբնակեցնելու է ադրբեջանցիներով»,- ասել է Փաշինյանն ու ավելացրել. «ի հեճուկս եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ մինչև հիմա վերադարձված չեն գերիները, պատանդները, այլ պահվող անձինք. Հայաստանի Հանրապետությունից, հայկական կողմից մինչ այժմ, մինչև վերջերս 33 գերի կար, վերջերս էլ 2 հոգի առևանգվեցին»:
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ Լաչինի միջանցքը նույնպես սահմանված է եռակողմ հայտարարությամբ և որը նպատակ ունի ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի Հանրապետության հետ և որի համաձայն, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նախագահի ստորագրության, պետք է լինի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, ընդ որում՝ Լաչինի միջանցքը ճանապարհ չէ միայն, այլ նաև 5 կիլոմետրանոց լայնությամբ տարածություն, ապօրինի կերպով արգելափակված է Ադրբեջանի կողմից:
23:27 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղությունն իմ համոզմունքն է. Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը Եվրոնյուզին
21:21 01/08/2023  |  ՄեկնաբանությունՀասարակական կազմակերպությունների դաշտում ցորենը որոմից զանազանելու գործընթաց է սկսված․․․
22:17 28/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Գեղարքունիքի մարզում ծանոթացել է տարբեր համայնքներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքին
19:25 28/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչո՞ւ է Աննա Հակոբյանը, պարբերաբար, հրահրում, որպեսզի մարդիկ հայհոյեն և անիծեն իրեն և իր ընտանիքի անդամներին.պարզաբանում է հոգեբանը
23:24 27/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈմն մեկը՝ Նիկոլ Փաշինյան անուն-ազգանունով, 120 հազար բնակչության վրա մատ թափ չտա ու ասի՝ գումարներ ենք տվել՝ բադրիջան չեն կարողանում աճեցնել. Դավիթ Գալստյան
18:08 27/07/2023  |  ՔաղաքականՎարչապետն ու տիկինը մասնակցել են Երևանում Հայրենադարձության և ինտեգրման առաջին կենտրոնի բացմանը
17:29 27/07/2023  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է արտախորհրդարանականների հետ
16:29 27/07/2023  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանի մոտ քննարկվել է առաջին կիսամյակի պետբյուջեի կատարողականը
12:43 27/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ պետքարտուղարին տուգանել էին իր բակի ձյունը չմաքրելու համար. մեզ մոտ այդ կուլտուրան չկա. Փաշինյան (տեսանյութ)

В Трехстороннем заявлении, под которым стоит подпись Алиева, прописано наличие субъекта “Нагорный Карабах”, есть линия соприкосновения - Пашинян 08/02/2023   11:26  |  Политика
Азербайджан, например, продолжает настаивать на том, что Нагорного Карабаха нет, хотя в Трехстороннем заявлении от 9 ноября, под которым стоит подпись в том числе и президента Азербайджана, прописано наличие субъекта “Нагорный Карабах”. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян интервью телеканалу Euronews.
"Прежде всего, должен сказать, что все же подписанный 9 ноября 2020 года документ не является мирным соглашением или, как Вы его назвали, мирной сделкой в его юридическом аспекте. Но не столько де-юре, сколько де-факто ряд его положений грубо нарушены. Да, я с Вами согласен, что это может являться и является определенным представлением о будущей архитектуре мира. К сожалению, например, многие положения регулярно нарушаются и нарушены Азербайджаном. Вы отметили в своем вопросе о Нагорном Карабахе, и это всем понятно, однако Азербайджан, например, продолжает настаивать на том, что Нагорного Карабаха нет, хотя в Трехстороннем заявлении от 9 ноября, под которым стоит подпись в том числе и президента Азербайджана, прописано наличие субъекта “Нагорный Карабах",  - сказал Пашинян.
Более того,  напомнил он, отмечается, что в Нагорном Карабахе есть линия соприкосновения, Нагорный Карабах имеет территорию, которая определена 7-м пунктом Трехстороннего заявления.
Более того, указал Пашинян, 7-м пунктом того же заявления предусматривается, что внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев.
"К сожалению, Азербайджан до сих пор не обеспечил это обязательство и это право. Более того, в ряде сел, из которых армяне были выселены во время войны, ведутся строительные работы, и Азербайджан заявляет, что заселит эти районы азербайджанцами. Не говоря уже о том, что вопреки 8-му пункту Трехстороннего заявления до сих пор не возвращены Армении пленные, заложники и другие удерживаемые лица, до недавнего времени было 33 пленных, недавно были похищены еще 2 человека", - заявил премьер Армении.
Пашинян подчеркнул, что Лачинский коридор, который также установлен упомянутым Трехсторонним заявлением и направлен на обеспечение связи Нагорного Карабаха с Республикой Армения, согласно тому же документу, подписанному в том числе президентом Азербайджана, должен находиться под контролем российских миротворцев.
"При этом Лачинский коридор - это не только дорога, хочу обратить Ваше внимание, но и территория шириной 5 километров, и он незаконно заблокирован Азербайджаном", - заявил премьер Армении.