Վաշինգտոնում կրկնել են բարդ փոխզիջումների անհրաժեշտությունը Երևանի և Բաքվի միջև լիարժեք խաղաղության հասնելու համար 08/02/2023 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ն հնարավոր է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, այդ պատճառով տարբեր, այդ թվում՝ բարձր մակարդակով շարունակում է աշխատել կողմերի հետ «բարդ փոխզիջումների» և խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Ինչպես մենք մշտապես կրկնել ենք, մենք հավատում ենք, որ խաղաղության համաձայնագիրը մոտ է: Ահա թե ինչու մենք շարունակում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ շփումներն ինչպես այս գերատեսչության ամենաբարձր մակարդակով, այնպես էլ ստորաբաժանումների մակարդակով ՝ կոչ անելով նրանց հասնել բարդ փոխզիջումների, որոնք անհրաժեշտ են լիարժեք խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար», - ասել է Պետքարտուղարության խոսնակը։
Միլլերը նաև հրաժարվել է մանրամասներ ներկայացնել ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոյի այցից տարածաշրջան, որը նախատեսվում է այս շաբաթ։

В Вашингтоне повторили необходимость сложных компромиссов для достижения полноценного мира между Ереваном и Баку 08/02/2023   11:57  |  Лента новостей
США считают возможным урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном, поэтому продолжают работать со сторонами на разных уровнях, в том числе и на высшем, в направлении «сложных компромиссов» и достижения мира. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Как мы всегда повторяли, мы считаем, что мирное соглашение близко. Именно поэтому мы продолжаем общаться с руководителями Армении и Азербайджана как на высшем уровне, так и на уровне ведомств, призывая их к достижению сложных компромиссов, необходимых для достижения полноценного мирного соглашения», - сказал представитель Госдепа.
Миллер отказался сообщить детали запланированного на эту неделю визита в регион старшего советника по переговорам на Кавказе госсекретаря США Луиса Боно.