Արցախի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Բաքու-Ստեփանակերտ հնարավոր երկխոսության մեկնարկի մասին շրջանառվող լուրերը 08/01/2023   19:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ԱԳՆ-ն, ընդունելով Ստեփանակերտ-Բաքու հնարավոր երկխոսության մեկնարկի շուրջ ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում, հանրային հետաքրքրության կարևորությունը՝ միևնույն ժամանակ նպատակահարմար չի համարում մեկնաբանություններ անել ոչ իր պատճառով չկայացած առանձին հանդիպումների վերաբերյալ։ Այս մասին նշել են Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունից՝ ի պատասխան Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև հնարավոր հանդիպման վերաբերյալ հայկական տեղեկատվական դաշտում տարածվող լուրերի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցի:
«Կցանկանայինք հատուկ ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները միշտ պատրաստ են քննարկելու Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև հանդիպումների կազմակերպման վերաբերյալ ողջամիտ առաջարկներ: Ավելին, արցախյան կողմն, իր հերթին, պարբերաբար հանդես է գալիս միջնորդների մասնակցությամբ Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև հանդիպումների կազմակերպման նախաձեռնություններով և առաջարկներով»,- հավելեցին Արցախի արտգործնախարարությունից:
Միևնույն ժամանակ, գերատեսչությունից համոզմունք հայտնեցին, որ երկխոսության հաջողությունը կախված է իրենց տարաձայնությունները կարգավորելու հարցում երկու կողմերի իրական շահագրգռվածությունից և բարեխիղճ մոտեցումից: «Մեր կողմից նման շահագրգռվածությունն առկա է։ Եթե ադրբեջանական կողմը ևս այդպիսի պատրաստակամություն դրսևորի, դա թույլ կտա ուղի հարթել երկխոսության մեկնարկի համար: Այս համատեքստում կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը պետք է տեղի ունենա համապատասխան մանդատով օժտված միջազգային համաձայնեցված ձևաչափով»,- նշեեցին Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից՝ ավելացնելով, որ նման մոտեցումը թույլ կտա միջազգային հանրությանն առավել ակտիվ ներգրավվել բանակցային գործընթացում, ամրապնդել դրա լեգիտիմությունն ու կայունությունը, ինչպես նաև ապահովել կողմերի միջև հնարավոր պայմանավորվածությունների իրականացման հուսալի երաշխիքներ։
18:05 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳործարկվել է ArtsakhX մեսենջեր հավելվածը՝ հատուկ Արցախում կայուն և անվտանգ հաղորդակցության համար
16:49 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական վայրագությունները՝ ի հակադրություն հայկական տոլերանտության. Թալիշ ակտիվիստ
16:47 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼավ է, որ նա չտեսավ ու չգիտեր, որ քիչ առաջ այստեղ տասնամյա մի աղջնակ ուշագնաց էր եղել... քաղցից․ պաշարված Արցախի հերթական օրը
16:45 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հայտնում է Արցախի հանրապետության ներկայացուցիչների հետ հնարավոր հանդիպման մասին
16:00 01/08/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը Արցախի բնակչներին մատնել է սովի․ Էդմոն Մարուքյան
14:03 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակետի դեղատներում դատարկություն է․ չկան ցավազրկողներ, ճնշման դեղեր (տեսանյութ)
12:11 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում առաջիկա օրերին հացի արտադրանքի ծավալները կկրճատվեն. Տեղեկատվական շտաբ
12:03 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում անչափահաս երեխաներ ունեցող ընտանիքներին ձեթի և շաքարավազի տեսքով տրամադրվող օգնության վերջնաժամկետն օգոստոսի 3-ն է
11:58 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲրիտանացի պատգամավորները ՄԹ ԱԳ նախարարին կոչ են արել դատապարտել Ադրբեջանի վայրագությունները Լեռնային Ղարաբաղում
07:48 01/08/2023  |  ՄամուլԻնչ­պես 5 տար­վա մեջ հաղ­թա­կան հզո­րու­թյու­նը դարձ­րե­ցին «SOS». «Փաստ»

Степанакерт прокомментировал информацию о возможной встрече между представителями Республики Арцах и Азербайджана 08/01/2023   21:26  |  Лента новостей
Степанакерт прокомментировал распространяемую в армянском информационном поле информацию о возможной встрече между представителями Республики Арцах и Азербайджана.
"Отмечая важность общественного интереса как в Арцахе, так и в Армении к вопросу начала возможного диалога Степанакерт-Баку, в то же время считаем неуместным комментировать отдельные встречи, не состоявшиеся по не связанным с нами причинам", - говорится в комментарии МИД Арцаха в ответ на вопрос ИА “Арменпресс”.
В МИД особо подчеркнули, что власти Республики Арцах всегда открыты к обсуждению разумных предложений относительно организации диалога между представителями Арцаха и Азербайджана. Более того, как отметили во внешнеполитическом ведомстве, Арцах со своей стороны периодически выступает с инициативами и предложениями об организации встреч между представителями Арцаха и Азербайджана с участием посредников.
"Вместе с тем убеждены, что успех диалога зависит от подлинной заинтересованности и добросовестности обеих сторон в урегулировании своих разногласий. С нашей стороны такая заинтересованность есть. Если и азербайджанская сторона проявит подобную готовность, то это позволит проложить путь к началу диалога", - отмечается в заявлении.
При этом МИД вновь подчеркивает, что диалог между Арцахом и Азербайджаном должен проходить в согласованном международном формате, обладающем соответствующим мандатом.
"Такой подход позволит активнее подключить международное сообщество к переговорному процессу, укрепить его легитимность и устойчивость, а также обеспечить надежные гарантии выполнения потенциальных договоренностей между сторонами", - говорится в комментарии ведомства.
19:21 31/07/2023  |  ПолитикаНемецкий депутат обвинил Азербайджан в проведении этнических чисток в Нагорном Карабахе