Հայաստանը չպետք է դառնա Ռուսաստանի «որսը». գերմանացի պատգամավոր 07/31/2023   16:24  |  Քաղաքական
Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթն Ադրբեջանին մեղադրել է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում իրականացնելու մեջ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ռոթն այդ մասին գրել է «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում։
«Ադրբեջանն արգելափակում է մարդասիրական օգնությունը դեպի Լեռնային Ղարաբաղը։ Սա միջազգային իրավունքի խախտում է։ Նույնիսկ եթե Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանին է պատկանում, դա չի արդարացնում էթնիկ զտումները։ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է հանդես գան հստակ դիրքորոշումով։ Հայաստանը չպետք է դառնա Ռուսաստանի «որսը»»,- գրել է Ռոթը՝ տարածելով t-online.de հեղինակավոր լրատվական կայքի հոդվածը Լեռնային Ղարաբաղում վերահաս ցեղասպանության մասին։
Ադրբեջանը հունիսի 15-ից ամբողջությամբ արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակն օր օրի սրվում է։ Ավելի քան 40 օր Լեռնային Ղարաբաղը զրկված է բոլոր տեսակի մատակարարումներից, կա սննդի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, դեղորայքի պակաս։ Հայաստանը հուլիսի 26-ին հումանիտար օգնություն է ուղարկել Արցախ, սակայն Ադրբեջանն արգելել է բեռնատարների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ 19 բեռնատարները մինչ օրս կանգնած են Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր բնակավայրում՝ Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում։
Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի սահմանափակ հնարավորություն ունի միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, որի ուղեկցությամբ բուժման կարիք ունեցող քաղաքացիներ են  Արցախից տեղափոխվում Հայաստան, սակայն հուլիսի 29-ին Ադրբեջանն առևանգել է ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Հայաստան տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին։ ԿԽՄԿ-ի պաշտպանության տակ գտնվող Խաչատրյանին առևանգել են Լաչինի միջանցքի անցակետից, նրան տեղափոխել են Բաքու ու կեղծ մեղադրանքներ առաջադրել։
Հայաստանի և Արցախի ղեկավարությունը ևս իրենց բազմաթիվ հայտարարություններում Ադրբեջանի գործողությունները մեկնաբանել են որպես Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու քայլեր։

Немецкий депутат обвинил Азербайджан в проведении этнических чисток в Нагорном Карабахе 07/31/2023   19:21  |  Политика
Председатель комитета по международным отношениям Бундестага Германии Михаэль Рот обвинил Азербайджан в проведении этнических чисток в Нагорном Карабахе. Об этом, как передает «Арменпресс», Рот написал в своем микроблоге  в Twitter.
«Азербайджан блокирует гуманитарную помощь Нагорному Карабаху. Это нарушение международного права. Даже если Нагорный Карабах принадлежит Азербайджану, это не оправдывает этническую чистку. ЕС и США должны занять четкую позицию. Армения не должна становиться «добычей» России, написал Рот, распространяя статью авторитетного новостного сайта t-online.de о готовящемся в Нагорном Карабахе геноциде.
Азербайджан с 15 июня полностью перекрыл Лачинский коридор, в результате чего гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается день ото дня. Уже более 40 дней Нагорный Карабах лишен всякого рода снабжения, ощущается нехватка продуктов питания, предметов первой необходимости, медикаментов. 26 июля Армения направила в Арцах гуманитарную помощь, но Азербайджан запретил въезд грузовых машин в Нагорный Карабах. 19 грузовых машин до сих пор стоят в поселке Корнидзор Сюникской области, на въезде в Лачинский коридор.
Только Международный комитет Красного Креста имеет ограниченную возможность передвигаться по Лачинскому коридору и перевозить нуждающихся в лечении граждан из Арцаха в Армению. Но 29 июля Азербайджан похитил 68-летнего Вагифа Хачатряна, которого везли на лечение в Армению на машине МККК. Хачатрян, находящийся под защитой МККК, был похищен с КПП Лачинского коридора и доставлен в Баку. Ему предъявлены ложные обвинения.
Руководство Армении и Арцаха в своих многочисленных заявлениях действия Азербайджана в Нагорном Карабахе приравнивают к этнической чистке.