Արցախի նախագահը Հաագայի դատարանի նախկին գլխավոր դատախազից փորձագիտական կարծիք է ուզել` Արցախի շուրջ տեղի ունեցողը արդյոք ցեղասպանություն է 07/29/2023   23:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 29-ին նամակ է հղել միջազգային իրավունքի առաջատար մասնագետ, Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ և Հարվարդի ու Յեյլի համալսարանների դասախոս Լուիս Մորենո Օքամփոյին՝ փորձագիտական կարծիք խնդրելով, թե արդյոք Արցախի խորացող շրջափակումը համապատասխանում է ցեղասպանության հանցագործությանը:
Նամակի մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Որպես Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության նախագահ՝ խնդրում եմ Ձեր փորձագիտական կարծիքը Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 հայերի ներկա իրավիճակի վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով Միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր դատախազի դիրքում Ձեր փորձը (2003-2012թթ.), մասնավորապես՝ ցեղասպանության համար Սուդանի նախագահի ձերբակալության օրդեր տրամադրելու դեպքը՝ արժեքավոր կլիներ, եթե մեզ տրամադրեք անհրաժեշտ տեղեկություններ ու կարծիք: Կխնդրեինք Ձեր կարծիքը հետևյալ երեք հարցի վերաբերյալ.
ա) Կարելի՞ է համարել, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից մեր ժողովրդի շրջափակումը և հատկապես 2023 թվականի հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղին ամեն տեսակի մարդասիրական օգնության մատակարարման արգելափակումը հանդիսանում է ցեղասպանության հանցագործություն։
բ) Արդյո՞ք Միջազգային քրեական դատարանը իրավասու է այդ հարցով զբաղվելու:
գ) Ո՞վ կարող է անձամբ պատասխանատու լինել այդ հանցագործության համար: Խնդրում եմ սա համարել որպես հրատապ խնդրանք՝ հաշվի առնելով իմ երկրում մարդասիրական և անվտանգային վատթարացող իրավիճակը՝ կապված իմ ժողովրդի օրեցօր աճող տառապանքների հետ։ Կից ներկայացնում եմ համապատասխան տվյալներ պարունակող փաստաթուղթ»:
18:59 29/07/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԱրցախում ոտքով ուխտագնացություն են իրականացրել դեպի Դաշուշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի
20:41 28/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախն՝ իբրև հայության միասնակաության կվինտէսենցիա, հայրենատեր լինելու գաղափարի խտացում
20:37 28/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵս հիմա շատ ավելի լավ կզգայի ինձ, եթե իմ տանը լինեի. առանց լույս, առանց գազ, սոված, բայց' իմ տանը. 68-ամյա կինը միացել է հացադուլին
12:29 28/07/2023  |  ՄեկնաբանությունՍատկած աղավնի թռցնելու շոուն բերեցիք դարձրիք գոյաբանական պայքար ու եթե ծպտուն չեք հանում, կնշանակի այս ամենի սցենարիստը դուք եք. Մարտիրոսյան
08:15 28/07/2023  |  ՄամուլԵրբ Արցախի ԱԺ-ն նոր նախագահ կունենա․ «Հրապարակ»
23:40 27/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎիճակը շատ վատ է, շատ․ Մեզ ցեղասպանում են. Ռազմիկ Ամյանը կոչով է դիմել
22:31 27/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության ռուսական կողմի առաջարկած տեսլականը հավասարակշռված չէ. Արցախի ԱԳՆ
22:11 27/07/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԱմեն օրվա լուսաբացին նրանք ընտանիքով, ձեռնասայլի միջոցով արտադրամասից հաց են հասցնում իրենց խանութ

Президент Арцаха попросил бывшего главного прокурора МУС дать экспертное заключение о том, является ли блокада геноцидом 07/30/2023 00:06 | Лента новостей
29 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил письмо ведущему специалисту в области международного права, бывшему главному прокурору Международного уголовного суда, преподавателю Гарвардского и Йельского университетов Луису Морено Окампо, в котором содержится просьба предоставить экспертное мнение о том, считается ли усугубляющаяся блокада Арцаха преступлением геноцида. Об этом сообщает Главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
«Как Президент Республики Арцах (Нагорный Карабах) я прошу высказать Ваше экспертное мнение о нынешнем положении 120 000 армян в Нагорном Карабахе. Учитывая Ваш опыт работы в качестве главного прокурора Международного уголовного суда (2003–2012 гг.), в частности дело о выдаче ордера на арест президента Судана за совершенный геноцид, для нас представляет крайне ценно Ваше мнение и информация, которую Вы могли бы предоставить нам.
Мы хотели бы узнать Ваше мнение по следующим трем вопросам:
а) Можно ли считать блокаду нашего народа со стороны Азербайджана с 12 декабря 2022 года, и особенно блокирование поставок всех видов гуманитарной помощи в Нагорный Карабах с 15 июня 2023 года, преступлением геноцида?
б) Обладает ли Международный уголовный суд юрисдикцией в отношении этого вопроса?
в) Кто может нести личную ответственность за это преступление? Пожалуйста, рассматривайте это письмо как срочную просьбу ввиду ухудшения гуманитарной ситуации и проблем безопасности в нашей стране и постоянно увеличивающихся страданий моего народа. Я прилагаю документ, содержащий соответствующие данные».