68-ամյա խաղաղ բնակչի այսօրվա առևանգումն ադրբեջանական զինծառայողների կողմից պատերազմական հանցանք է. խաբեությամբ են տարել իրենց մոտ. Թաթոյան 07/29/2023 17:20 | Մեկնաբանություն
Ադրբեջանական ներկայությունը Լաչինի միջանցքում` Հակարի կամրջի վրա բացահայտ անօրինական է, հանցավոր: Իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻ պաշտպան Արման Թաթոյանը ու մանրամասնել.
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխվող 68-ամյա խաղաղ բնակչի այսօրվա առևանգումն ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից պատերազմական հանցանք է:
Մասնավորապես, սա խաբեությամբ տեղի ունեցած հանցավոր արարք է, որ արգելված է հենց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործունեությանը վերաբերող կանոններով:
Պրակտիկայի հանաձայն` մարդկանց Հայաստան տեղափոխելուց առաջ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այդ մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական կողմին և նրանց տրամադրում է ցուցակ` այդ կերպ համաձայնեցնելով մարդկանց տեղափոխումը Հայաստան: Նույնը, բնականաբար տեղի է ունեցել Վագիֆ Խաչատրյանի պարագայում:
Փաստորեն, Արցախի բնակչին ադրբեջանական զինված ծառայողները մտադրված խաբեությամբ տարել են իրենց մոտ ու առևանգել են: Ակնհայտ է, որ նրա կյանքին վտանգ է սպառնում և որ դա նրանք արել են նաև քաղաքական հաշվարկներով:
Այս արարքն ուղղակիորեն արգելված է 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի Ժնևի կոնվենցիաներին լրացնող և միջազգային զինված հակամարտությունների զոհերի պաշտպանությանը վերաբերող արձանագրության (Արձանագրություն I, 8 հունիսի 1977 թ.) 37-րդ հոդվածով:
Այն, ինչ այսօր տեղի է ունեցել, առավել է ապացուցում, որ ադրբեջանական առավել ևս զինված ներկայությունը բացահայտ անօրինական է: Դա նոր հանցանքների աղբյուր է` մարդկանց բռնի անհետացումներ, առևանգումներ և այլն:
Խոսքը ցանկացած հայկական բնակավայրի մոտ ադրբեջանական բոլոր ներկայությունների մասին է: Այս հանցավոր արարքները շարունակվելու են, քանի դեռ շարունակվում է ադրբեջանական իշխանության ցեղասպան քաղաքականությունը, ինչպես նաև պատախանատվության բացարձակ բացակայությունը»:

Похищение Азербайджаном 68-летнего мирного жителя Арцаха является военным преступлением – экс-омбудсмен Армении 07/29/2023   18:16  |  Комментарий
Азербайджанское присутствие в Лачинском коридоре, на мосту Хакари, является явно противоправным, преступным. Сегодняшнее похищение военнослужащими Азербайджана 68-летнего мирного жителя, которого Международный комитет Красного Креста перевозил из Арцаха в Армению, является военным преступлением. Об этом написал бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
"Это преступное деяние, совершенное путем обмана, запрещено правилами, касающимися деятельности самого Международного комитета Красного Креста.  Согласно существующей практике, перед перевозкой людей в Армению, Международный комитет Красного Креста информирует об этом азербайджанскую сторону и предоставляет им список, тем самым соглашаясь на перевозку людей в Армению. То же самое, естественно, произошло и с Вагифом Хачатряном", - отметил он.
Как указал Татоян, на самом деле азербайджанские вооруженные служащие злонамеренно, обманом забрали к себе жителя Арцаха и похитили его. Очевидно, что его жизни угрожает опасность и что это деяние было совершено из политических расчетов.
Он отметил, что это действие прямо запрещено статьей 37 Дополнительного  протокола к Женевским конвенциям от 12 августа 1949 года, касающегося защиты жертв вооруженных конфликтов немеждународного характера (Протокол II, 8 июня 1977 года).
"То, что произошло сегодня, еще больше доказывает, что азербайджанское присутствие, особенно вооруженное, является явно противоправным. Это источник новых преступлений: насильственных исчезновений, похищений людей и т.д. Речь идет о любом азербайджанском присутствии вблизи любого армянского населенного пункта. Эти преступные действия будут продолжаться до тех пор, пока продолжается политика геноцида азербайджанского правительства, а также абсолютное отсутствие ответственности", - написал Татоян.