Մինչև Լաչինի միջանցքով մարդկանց տեղափոխելը ԿԽՄԿ-ն նախապես բոլոր տվյալները փոխանցում է որոշում կայացնողներին. Զառա Ամատունի 07/29/2023 16:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք վստահեցնում ենք, որ Լաչինի միջանցքով մարդասիրական գործողություններից առաջ որոշում կայացնող կողմերը տեղեկացված են լինում, թե ովքեր են լինելու տեղափոխվող քաղաքացիները։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին՝ հավելելով, որ այս անգամ ևս այդ կանոնն իրենց կողմից լիարժեքորեն պահպանվել է։
Ինչպես արդեն հայտնի է՝ ադրբեջանցի սահմանապահներն առեւանգել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին։ Նրա գտնվելու վայրն անհայտ է։
Զ.Ամատունին նշել է, որ դեպքի մասին տվյալներ փոխանցել չեն կարող։ «Գիտեք, որ կազմակերպությունը բավականին զուսպ է ընդհանրապես, հանրային հարթակում անձանց մասին տվյալների տրամադրման մասով՝ հատկապես նման իրավիճակներում»,- նշել է Ամատունին։
Նրա փոխանցմամբ՝ միջազգային մարդասիրական կազմակերպության աշխատանքի ընթացքում գրանցված ցանկացած խնդիր կոնֆիդենցիալ ձևով հասցեագրվում է համապատասխան որոշում կայացնողներին. հանրային հարթակում որևէ ձևով չեն քննարկվում ու ներկայացվում կազմակերպության անելիքները կամ կողմերի հետ քննարկածի բովանդակությունը։
«Այս պահին, ամեն դեպքում, չունենք ավելին ասելու և այլ մանրամասներ տրամադրելու հնարավորություն։ Միակ բանը, որ կարող ենք ասել, այն է, որ մեր կազմակերպությունը, Լաչինի միջանցքով մարդասիրական գործողություններ կազմակերպելուց առաջ մշտապես համաձայնության է գալիս նման գործողության վերաբերյալ որոշում կայացնողների հետ ։ Տրամադրում է համապատասխան տվյալներ՝ մարդկանց մասին, որոնք պետք է տեղափոխվեն։ Ուստի, առանց դրա մենք չենք սկսում մեր գործողությունները, որն, ըստ երևույթի, միտված է ապահովելու մարդկանց ապահով տեղափոխումը»,- վստահեցրեց միջազգային մարդասիրական կազմակերպության ներկայացուցիչը։ Մինչդեռ այս պարագայում, փաստորեն, ադրբեջանցիները արցախցուն առեւանգել են հենց ԿԽՄԿ-ի աչքի առաջ ու ներկայությամբ՝ տվյալ պարագայում հերթական անգամ բացահայտ արհարամարհելով թե ԿԽՄԿ-ին, թե միջազգային իրավունք ասվածը։
Ինչ վերաբերում է տեղափոխվածների թվին ու առողջական վիճակին՝ Ամատունին ասաց, որ ինչպես սովորաբար, այս դեպքում ևս իրենք տվյալներ կտրամադրեն այն ժամանակ, երբ տեղափոխվող քաղաքացիները լինեն ՀՀ-ում։
Ամատունին չմեկնաբանեց հարցը, թե արդյո՞ք նրանք այս պահին շարունակում են մնալ Բերձորի միջանցքի տարածքում։

В МККК прокомментировали похищение азербайджанскими пограничниками пациента из Арцаха 07/29/2023   18:00  |  Лента новостей
Международный Комитет Красного Креста уверяет, что  перед проведением гуманитарной операции лиц, принимающих решения, информируют о том, кого будут перевозить  через Лачинский коридор. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни. Она добавила, что данное правило и на сей раз в полной мере соблюдалось.
Ранее стало известно, азербайджанские пограничники похитили 68-летнего Вагифа Хачатряна, который в сопровождении МККК направлялся из Арцаха на лечение в Армению. Его местонахождение неизвестно.
Аматуни отметила, что не может предоставить сведения об инциденте.
"Вы знаете, что организация достаточно сдержанна в том, что касается предоставления данных о лицах на публичной платформе, особенно в подобной ситуации", - отметила Аматуни.
По ее словам, любая зарегистрированная в ходе работы международной гуманитарной организации проблема в конфиденциальном порядке адресуются соответствующим лицам, принимающим решения.
"Деятельность организации или содержание дискуссий со сторонами никак не обсуждаются и не выносятся на публику. Однако на данный момент мы не можем сообщить иные подробности. Единственное, что мы можем сказать, - это то, что наша организация перед организацией гуманитарной операции в Лачинском коридоре всегда заранее получает согласие лиц, принимающих решение относительно данного процесса. Предоставляются соответствующие данные о людях, перевозку которых нужно осуществить. Поэтому без этого мы не приступаем к работе, которая нацелена на обеспечение транспортировки людей",  - заверила представитель международной гуманитарной организации.
Между тем в данном случае азербайджанцы фактически похитили арцахца прямо на глазах и в присутствии Красного Креста, тем самым в очередной раз проигнорировав как МККК, так и международное право.68-летний пациент из Арцаха был похищен представителями погранслужбы Азербайджана, его судьба неизвестна - омбудсмен