Առևանգման այս գործողությունը Ադրբեջանի կողմից նախապես մանրամասնորեն ծրագրված է եղել. ԱԳՆ 07/29/2023   22:00  |  Քաղաքական
Հուլիսի 29-ին բուժման նպատակով Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվող՝ լուրջ առողջական խնդիրներ ունեցող 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանը Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետի մոտ առևանգվել է Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչների կողմից և տեղափոխվել անհայտ ուղղությամբ՝ առանց որևէ հավաստի մեկնաբանության: Այս մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել է հայտարարություն, որում ասվում է.
«Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ ԿԽՄԿ նախապես կողմերին տրամադրում է տեղափոխվող հիվանդների ցուցակները և միայն համաձայնեցնելուց հետո է իրականացնում նրանց տեղափոխումը։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության կողմից առևանգումից անմիջապես հետո՝ կեղծ նարատիվներով և մեղադրանքներով լի հաղորդագրության տարածումը ցույց է տալիս, որ այս գործողությունը նախապես մանրամասնորեն ծրագրված է եղել։ Ավելին, հաղորդագրության մեջ հնչում է բացահայտ սպառնալիք նույն մոտեցումը ԼՂ այլ բնակիչների նկատմամբ ևս կիրառելու վերաբերյալ:
Ադրբեջանի այս գործելակերպը միջազգային հումանիտար իրավունքի աղաղակող խախտում է. միջազգային հումանիտար իրավունքի և ԿԽՄԿ պաշտպանության ներքո գտնվող անձի ձերբակալումը այլ կերպ, քան ռազմական հանցագործություն որակել չի կարելի։ Այն նաև միտված է ամբողջությամբ արգելափակելու ԿԽՄԿ գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում, այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը և առհասարակ խոչընդոտում է այլ մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը ԼՂ:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական իշխանությունների այս գործողությունն իրենից ներկայացնում է երկրի նախագահի կողմից մայիսի 28-ին արված՝ «Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը ԼՂ հայերի համար դաս լինելու, նրանց՝ գլխիկոր ներկայանալու» հայտարարության և շարունակաբար հնչող սպառնալիքների ուղղակի իրականացում, որոնց մասին հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է միջազգային գործընկերներին՝ կոչ անելով դատապարտել այդ և նմանօրինակ այլ հայտարարությունները։ Ադրբեջանի այս գործողությունն անմիջականորեն ի ցույց է դնում, որ Հայաստանի կողմից արդեն իսկ տևական ժամանակ բարձրաձայնվող էթնիկ զտումների վերաբերյալ ահազանգերն արտացոլում են առկա օրհասական վտանգների լրջությունը:
Ավելին, այս գործելակերպը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում 44-օրյա պատերազմից հետո Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև ս.թ. մայիսի 26-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքից առևանգված զինծառայողներին չվերադարձնելու, նրանց նկատմամբ շինծու դատավարությունների իրականացման հարցում ադրբեջանական կողմի փաստարկների սնանկությունը:
Լաչինի միջանցքի ամբողջական փակմանը և ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրումից հրաժարվելուն զուգահեռ իրականացվող այս ինքնիրավչությունը միտված է ԼՂ բնակչության ահաբեկմանը և ևս մեկ անգամ լուրջ կասկածի տակ է դնում միջազգային ներգրավածության բացակայության պարագայում ԼՂ ժողովրդի ոչ միայն նվազագույն իրավունքների ապահովման, այլև կյանքի իրավունքի իրացման հնարավորությունը:
Անընդունելի և դատապարտելի ենք համարում Ադրբեջանի կողմից այսօր իրականացված հանցավոր գործողությունը և Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումը: Ակնկալում ենք միջազգային հանրության միասնական և հստակ քայլերը, այդ թվում` առկա գործիքակազմի օգտագործումն՝ ուղղված Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժի վերականգնման, Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների գործունեության ապահովման և Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար մուտքի ապահովման ուղղությամբ»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
21:05 29/07/2023  |  ՔաղաքականՎագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ առկա չէ միջազգային հետախուզում, իսկ նրա իրավունքներին ոչ իրավաչափ միջամտությունը տեղի է ունենում միջազգային երաշխիքների խախտմամբ. Անահիտ Մանասյան
20:24 29/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎագիֆ Խաչատրյանի՝ ադրբեջանցիների կողմից առևանգման փաստով Արցախում քրգործ է հարուցվել
20:12 29/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի համար արցախահայ ցանկացած տղամարդ պոտենցիալ ռազմական հանցագործ ա. Արամ Գևորգյան
19:30 29/07/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի մեղադրանքները կեղծ են, նա առեւանգվել է իր դստեր ներկայությամբ. Արտակ Բեգլարյան
19:22 29/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանն ամեն օր հրաժարվում է ԼՂ ժողովրդի հետ համակեցության մեջ ապրելու պատրաստակամության մասին իր կեղծ նարատիվներից. Էդմոն Մարուքյան
19:07 29/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՁերբակալված արցախցու աղջիկը հերքում է Բաքվի մեղադրանքները. «Ազատություն»
18:15 29/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼուսանկարում ադրբեջանցիների կողմից առեւանգված արցախցին է
17:20 29/07/2023  |  Մեկնաբանություն68-ամյա խաղաղ բնակչի այսօրվա առևանգումն ադրբեջանական զինծառայողների կողմից պատերազմական հանցանք է. խաբեությամբ են տարել իրենց մոտ. Թաթոյան

МИД Армении назвал похищение Азербайджаном тяжелобольного пациента из Нагорного Карабаха военным преступлением 07/29/2023   23:35  |  Политика
Похищение лица, находящегося под защитой международного гуманитарного права и МККК, невозможно оценить иначе, как военное преступление, говорится в заявлении МИД Армении.
«29 июля 68-летний Вагиф Хачатрян, имеющий серьезные проблемы со здоровьем и направляющийся из Нагорного Карабаха в Армению в сопровождении МККК с целью лечения, был похищен представителями пограничной службы Азербайджана у незаконно установленного в Лачинском коридоре КПП и увезен в неизвестном направлении без каких-либо вразумительных объяснений», - говорится в заявлении.
В МИД Армении подчеркнули, что МККК заранее предоставляет сторонам списки перемещаемых пациентов и осуществляет их перемещение только после согласования.
«Непосредственно после похищения Генеральная прокуратура Азербайджана опубликовала заявление, полное ложных нарративов и обвинений, что свидетельствует о том, что эта операция была детально спланирована заранее. Более того, в заявлении содержится открытая угроза применения того же подхода к остальным жителям Нагорного Карабаха», - отметили в ведомстве.
В МИД указали, что подобное поведение Азербайджана является вопиющим нарушением международного гуманитарного права: похищение лица, находящегося под защитой международного гуманитарного права и МККК, невозможно оценить иначе, как военное преступление.
Оно также нацелено на полное блокирование деятельности МККК в Нагорном Карабахе в то время, как Азербайджан продолжает блокировать Лачинский коридор и в целом препятствует доступу в Нагорный Карабах иных гуманитарных организаций, отметили во внешнеполитическом  ведомстве РА.
«Примечательно, что эта операция азербайджанских властей является фактической реализацией постоянно звучащих угроз, а также заявления, сделанного главой государства 28 мая о том, что “КПП в Лачинском коридоре станет уроком для армян Нагорного Карабаха и что они явятся, склонив голову”. Об этом армянская сторона неоднократно предупреждала международных партнеров, призывая их осудить это и другие подобные заявления. Этой операцией Азербайджан непосредственно демонстрирует, что уже давно озвучиваемые Арменией опасения отражают всю серьезность и безотлагательность существующих рисков этнических чисток», - говорится в заявлении.
Более того, отметили в МИД,  эти методы Азербайджана в очередной раз демонстрируют несостоятельность доводов азербайджанской стороны в неосуществлении возврата незаконно удерживаемых в Баку после 44-дневной войны армянских военнопленных, гражданских лиц, а также военнослужащих, похищенных с суверенной территории Республики Армении 26 мая с.г., и заведения против них фиктивных судебных дел.
«Этот произвол, чинимый параллельно с полным блокированием Лачинского коридора и отказом решать вопросы прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, направлен на запугивание населения Нагорного Карабаха и в очередной раз серьезно ставит под сомнение возможность не только обеспечения минимальных прав народа Нагорного Карабаха при отсутствии международной вовлеченности, но и реализации права на жизнь.
МИД Армении считает неприемлемым и предосудительным сегодняшнюю преступную операцию Азербайджана, а также продолжающуюся блокаду Лачинского коридора.
«Мы ожидаем единых и четких шагов международного сообщества, в том числе применения имеющегося инструментария с целью восстановления беспрепятственного движения по Лачинскому коридору, обеспечения деятельности международных гуманитарных организаций в Нагорном Карабахе и обеспечения гуманитарного доступа в Нагорный Карабах», - отмечается в заявлении.