Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ առկա չէ միջազգային հետախուզում, իսկ նրա իրավունքներին ոչ իրավաչափ միջամտությունը տեղի է ունենում միջազգային երաշխիքների խախտմամբ. Անահիտ Մանասյան 07/29/2023   21:05  |  Քաղաքական
Ի լրումն Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարածած նախորդ հրապարակման՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ձեռք բերված տեղեկություններով և իրականացված ուսումնասիրություններով հաստատվել է, որ Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող և ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզական որևէ համակարգում առկա չէ վերջինիս հետախուզման վերաբերյալ տվյալ։ Այս մասին նշվում է ՄԻՊ-ի տարածած հայտարարության մեջ։
«Հետևաբար, այդ մասին Ադրբեջանի դատախազության տարածած հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Վագիֆ Խաչատրյանը միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձ է, ով ԿԽՄԿ հովանու ներքո Հայաստան էր տեղափոխվում բուժում ստանալու նպատակով։ Ուստի վերջինիս առևանգումն Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայողների կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
ԿԽՄԿ-ի կողմից հրատապ բժշկական օգնություն ստանալու նպատակով անձանց տեղափոխումը ՀՀ համաձայնեցվել է ադրբեջական իշխանությունների հետ, որից հետո է միայն ԿԽՄԿ-ն կատարել միջազգային մարդասիրական առաքելությունը։ Այլ կերպ՝ ադրբեջանական կողմը համաձայնություն է տվել մարդասիրական նպատակով անձի տեղափոխմանը՝ այնուհետև ոչ իրավաչափ միջամտություն իրականացնելով մարդու հիմնարար իրավունքներին։
Սույնով Ադրբեջանը խախտում է 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի ժնևյան կոնվենցիան և Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին լրացուցիչ արձանագրության (Արձանագրություն 1) 37-րդ հոդվածը։
Պաշտպանը կարևոր է համարում շեշտել, որ պետությունների կողմից մարդասիրական օգնություն ցուցաբերող կազմակերպության՝ կոնկրետ դեպքում՝ ԿԽՄԿ-ի մարդասիրական առաքելությանը խոչընդոտելն անթույլատրելի է և հակասում է նման կազմակերպությունների գործունեությանը վերաբերելի միջազգային-իրավական սկզբունքներին։
Վերը շարադրվածը հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ տվյալ դեպքում գործ ունենք ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների հետ՝ նկատի ունենալով այն, որ չեն պահպանվում մարդու հիմնարար իրավունքներին միջամտության առնչությամբ ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում համընդհանուր ճանաչում ունեցող միջազգային-իրավական երաշխիքներն ու չափանիշները։
Վագիֆ Խաչատրյանի իրավունքների երաշխավորման հետ կապված հարցերը գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո և այդ հարցով Պաշտպանը կապի մեջ է մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային գործընկերների հետ»,-ասվումէ  ՄԻՊ-ի հայտարարության մեջ։
20:24 29/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՎագիֆ Խաչատրյանի՝ ադրբեջանցիների կողմից առևանգման փաստով Արցախում քրգործ է հարուցվել
20:12 29/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի համար արցախահայ ցանկացած տղամարդ պոտենցիալ ռազմական հանցագործ ա. Արամ Գևորգյան
19:30 29/07/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի մեղադրանքները կեղծ են, նա առեւանգվել է իր դստեր ներկայությամբ. Արտակ Բեգլարյան
19:22 29/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանն ամեն օր հրաժարվում է ԼՂ ժողովրդի հետ համակեցության մեջ ապրելու պատրաստակամության մասին իր կեղծ նարատիվներից. Էդմոն Մարուքյան
19:07 29/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՁերբակալված արցախցու աղջիկը հերքում է Բաքվի մեղադրանքները. «Ազատություն»
18:15 29/07/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼուսանկարում ադրբեջանցիների կողմից առեւանգված արցախցին է
17:20 29/07/2023  |  Մեկնաբանություն68-ամյա խաղաղ բնակչի այսօրվա առևանգումն ադրբեջանական զինծառայողների կողմից պատերազմական հանցանք է. խաբեությամբ են տարել իրենց մոտ. Թաթոյան
16:42 29/07/2023  |  Քաղաքական68-ամյա արցախցուն Ադրբեջանի կողմից արգելանքի վերցնելու մանամասներ ճշտելուց հետո Պաշտպանը կդիմի նաև միջազգային կազմակերպություններին

Омбудсмен Армении сообщила об отсутствии международного розыска в отношении Вагифа Хачатряна, Баку нарушил его права 07/29/2023   23:06  |  Политика
Данных о международном розыске в отношении похищенного азербайджанскими пограничниками 68-летнего жителя Арцаха Вагифа Хачатряна, направлявшегося в Армению на лечение, нет. Об этом сообщила Омбудсмен Армении Анаит Манасян.
"Сведения, полученные аппаратом омбудсмена, и проведенная проверка подтвердили, что в какой-либо международной розыскной системе нет данных о розыске в отношении Вагифа Хачатряна. Следовательно, сообщение прокуратуры Азербайджана об этом не соответствует действительности. Следовательно, сообщение прокуратуры Азербайджана об этом не соответствует действительности", — заявила Манасян.
Омбудсмен подчеркнула, что в момент похищения Вагиф Хачатрян находился под международной гуманитарной защитой, его под эгидой МККК перевозили в Армению с целью лечения. Следовательно, указала омбудсмен, его похищение погранслужбой Азербайджана является грубым нарушением международного гуманитарного права.
Она отметила, что азербайджанская сторона дала согласие на его перевозку в гуманитарных целях, однако впоследствии совершили неправомерное вмешательство в основные права человека.
Тем самым Азербайджан нарушает Женевскую конвенцию от 12 августа 1949 года и статью 37 дополнительного протокола "О защите жертв международных вооруженных конфликтов".
Омбудсмен Армения отметила, что воспрепятствование государствами деятельности гуманитарных организаций, а в данном конкретном случае – гуманитарной миссии МККК недопустимо и противоречит международно-правовым принципам, относящимся к деятельности таких организаций.
"Вышеизложенное является основанием для заключения, что в данном случае мы имеем дело с грубейшими нарушениями прав человека со стороны азербайджанских властей, имея в виду то, что не соблюдаются международно-правовые гарантии и критерии, общепризнанные в современном цивилизованном мире в отношении вмешательства в основные права человека", – отметила омбудсмен.
Манасян указала, что вопросы, связанные с гарантией прав Вагифа Хачатряна, находятся в центре ее внимания. Омбудсмен находится на связи с международными партнерами.