Ադրբեջանը նորից ապատեղեկատվություն է տարածում՝ ուշադրություն շեղելով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետից. ՊԲ 07/28/2023 14:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հուլիսի 28-ին տարածել է հերթական ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները հուլիսի 24-ից հուլիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Արցախի օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը, ինչի հետևանքով ստեղծվում է լուրջ սպառնալիք թռիչքների անվտանգության համար:
Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող հայտարարությունը, ըստ երևույթին, նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողականորեն թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը։

Баку снова лжет, чтобы отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы – МО Арцаха 07/28/2023 15:06 | Актуальная тема
Министерство обороны Республики Арцах разоблачило очереднoй лживый вброс Баку.
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства Арцаха, 28 июля министерство обороны Азербайджана распространило очередное лживое сообщение о том, что соответствующие подразделения Армии обороны в период с 24 по 27 июля якобы подавляли системы GPS-позиционирования гражданских самолетов, выполнявших полеты через воздушное пространство Арцаха, вследствие чего возникает серьезная угроза безопасности полетов.
Заявление МО Азербайджана, не имеющее ничего общего с действительностью, преследует цель отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, вызванной незаконной блокадой Лачинского коридора.
Не лишним будет еще раз напомнить, что на протяжении всего периода военных действий 2020г. и после этого именно азербайджанская сторона последовательно целилась в гражданскую инфраструктуру Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, подрывая линии газо- и электроснабжения и подавляя доступ к интернету и сотовой связи.