ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններն ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները Կոռնիձորում են 07/28/2023 14:28 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կառույցների ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ժամանել են Կոռնիձոր՝ անձամբ ծանոթանալու տեղում առկա իրավիճակին։ Օտարերկրյա դիվանագետները այնտեղ ժամանել են ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանի և Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի ուղեկցությամբ։
Դեսպաններն ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներն առկա իրավիճակը գնահատել են՝ բարձունքից արձանագրելով հումանիտար օգնություն տեղափոխող բեռնատարների տեղաշարժը խոչընդոտելու փաստը։
Հիշեցնենք, որ դեռևս հուլիսի 26-ին, առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքով ու ապրանքներով 19 բեռնատար մեքենաները ուղևորվել էր դեպի Արցախ։ 400 տոննա օգնություն տեղափոխող բեռնատարները, սակայն, Կեռնիձորում այս պահին էլ սպասում են։ Հաղորդվել էր, որ բեռը տեղ հասցնելու համար կապ էր հաստատվել ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հետ: Այդ նույն ժամանակ, ադրբեջանական կողմը հումանիտար օգնության տրամադրման գործողությունները «հերթական սադրիչ գործողություն» էր գնահատել։ Ավելի ուշ, տեղի ունեցածին արձագանքել էր նաև ԵՄ նախագահ Ժոզեֆ Բորելը՝ Ադրբեջանին կոչ անելով բացել Բերձորի միջանցքը։ Նա միևնույն ժամանակ հավելել էր, որ Ադրբեջանի կողմից առաջարկվող Աղդամի ճանապարհը չի կարող այլընտրանք լինել Բերձորի միջանցքին։

Иностранные дипломаты и представители международных организаций прибыли в Корнидзор, где стоят фуры с гумпомощью для Арцаха 07/28/2023   14:41  |  Лента новостей
Аккредитованные в Армении представители  дипломатического корпуса и международных организаций  прибыли в Корнидзор, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией на месте, где уже второй день стоят 19 фур с гуманитарной помощью из Армении для Арцаха. Зарубежных дипломатов сопровождают заместитель главы МИД РА Ваан Костанян и губернатор Сюника Роберт Гукасян.
Дипломаты и представители международных организаций оценили сложившуюся ситуацию, зафиксировав факт воспрепятствования движению грузовиков с гуманитарной помощью.
Напомним, 26 июля 19 грузовиков с продовольствием и товарами первой необходимости направились из Еревана в Арцах. Но Баку не пропускает гуманитарный груз в осажденный Арцах. Грузовики с гуманитарной помощью до сих пор простаивают в Корнидзоре. Сообщалось, что для передачи гумпомощи была установлена связь с  российскими миротворческими силами. В это же самое время азербайджанская сторона называет шаги по оказанию гуманитарной помощи "очередным провокационным действием". В МИД Армении привлекли внимание мирового сообщества на бесчеловечные и циничные заявления Баку.
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель выступил с заявлением, подчеркнув, что власти Азербайджана обязаны в ближайшее время гарантировать безопасность и свободу передвижения по Лачинскому коридору и не допустить дальнейшей эскалации кризиса. Боррель отметил, что дорогу через Агдам не следует рассматривать как альтернативу открытию Бердзорского(Лачинского) коридора.