Ադրբեջանը խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք. այս գործելակերպը անհասկանալի է. Փաշինյան 07/27/2023 11:11 | Քաղաքական
Երեկ 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել ԼՂ՝ 19 բեռնատարով։ Օգնությունը հասել է Կոռնիձորի մոտ՝ Լաչինի միջանցքի հատված։ Խնդրել ենք, որպեսզի ԼՂ-ում տեղակայված խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռն ու տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի ՝ շուրջ 8 ամիս շրջափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված։ Այդ մասին Կառավարության նիստի աշխատանքներից առաջ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ադրբեջանը խոչընդոտում է հումանիտար բեռների մուտքը Լաչինի միջանցք և ԼՂ։ Այս գործելակերպը անհասկանալի է և անընդունելի։ Միջանցքն արգելափակելու Ադրբեջանի պատճառաբանությունն այն էր, թե, իբր, Հայաստանն այն օգտագործում է ռազմական նպատակով։ Սա, իհրակե, անհեթեթ պնդում է։ Երեկ ԼՂ ուղարկված բեռների պարունակությունը հետևյալն է՝ 100 տոննա ալյուր, 60 տոննա շաքարավազ, 80 տոննա մակարոնեղեն, 40 տոննա բուսական յուղ, 40 տոննա կաթի փոշի, 20 տոննա աղ, 12 տոննա մանկական կեր, 9 տոննա դեղորայք։ Ընդհանուր առմամբ 361 տոննա։ Երևանից շարժվելուց առաջ ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները հրավիրվել և ծանոթացել են Շահումյանի հրապարակում կայանված այդ բեռնատարների՝ վերը հիշատակված պարունակությանը», ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից ԼՂ հումանիտար բեռի մուտքն արգելելը ապացուցում է, որ Ադրբեջանի նպատակը ԼՂ բնակչությանը սովի մատնելն է ու ցեղասպանության ենթարկելը։
«Սպասում ենք խաղաղապահ զորախմբի, պաշտոնական Բաքվի դրական արձագանքին, քանի որ հումանիտար բեռի մուտքը թույլ չտալը կհաստատի ԼՂ-ում ցեղասպանություն իրականացնելու՝ Բաքվի մտադրության մասին մտավախությունը»,-ասաց Փաշինյանը և հավելեց, որ հումանիտար բեռների մուտքը ԼՂ կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին, դրական քայլ կլինի վստահության մթնոլորտի հաստատման ճանապարհին։

Отказ пропустить гуманитарный груз в Нагорный Карабах подтвердит геноцидальные намерения Баку - Пашинян 07/27/2023   11:31  |  Лента новостей
Отказ Азербайджана пропустить гуманитарный груз в Нагорный Карабах подтвердит опасения по поводу намерения Баку совершить геноцид. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, напомнив, что по решению рабочей группы кабмина Армении накануне в Нагорный Карабах была отправлена 361 тонна гуманитарной помощив 19 грузовиках.
Он сообщил, что гуманитарная помощь дошла до участка Корнидзора в Сюнике, до въезда в Лачинский коридор.
"Мы попросили, чтобы представители российского миротворческого контингента приняли груз и переправили его в Нагорный Карабах, где возник гуманитарный кризис из-за продолжающегося 8 месяцев незаконного блокирования Лачинского коридора", - сказал Пашинян.
Азербайджан, однако, препятствует ввозу гуманитарных грузов в Нагорный Карабах, такая практика непонятна и неприемлема, отметил премьер Армении.
"Незаконную блокаду Лачинского коридора Азербайджан мотивировал тем, что якобы Армения использует коридор в военных целях. Это, конечно же, нелепое утверждение, однако оно использовалось как предлог для незаконной блокады. Содержание направленных вчера в Нагорный Карабах 19 грузовиков следующее: 100 тонн муки, 80 тонн макаронных изделий, 60 тонн сахара, 40 тонн растительного масла, 40 тонн молочного порошка, 20 тонн соли, 12 тонн детского питания, 9 тонн медикаментов", - сказал премьер.
Он отметил, что перед выездом из Еревана аккредитованные в Армении иностранные дипломаты были приглашены и ознакомились с содержимым груза.
"Почему Азербайджан не пропускает эти грузы в Нагорный Карабах? Не потому ли, что истинная цель Азербайджана - уморить голодом народ Нагорного Карабаха, подвергнуть его геноциду? Независимо от наших оценок, однако, мы ждем положительного ответа российских миротворческих сил и официального Баку, потому что отказ пропустить гуманитарный груз в Нагорный Карабах подтвердит опасения по поводу намерения Баку совершить геноцид в Нагорном Карабахе", - заявил Пашинян.
Напротив, по его словам, поступление гуманитарных грузов в Нагорный Карабах будет способствовать усилиям по установлению мира в регионе, станет позитивным шагом на пути к формированию атмосферы доверия.