Լաչինի միջանցքը պետք է գործի, դա միակ կապն է Հայաստանի Հանրապետության հետ. Էդմոն Մարուքյան 07/27/2023 15:44 | Քաղաքական
Ադրբեջանը 21-րդ դարում շուրջ 120.000 մարդու շրջափակել և սովի է ենթարկում։ Սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարում է։ Բերձորի միջանցք կատարած այցի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Հատուկ հանձնարարություններով ՀՀ դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ ինչպես դիվանագիտական այնպես էլ հումանիտարի մակարդակներում այս մասով ամբողջական աշխատանք է տարվում։ Հումանիտար ճգնաժամը, սակայն, նրա խոսքով, օր- օրի ավելի է խորանում։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 26-ին, առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքով ու ապրանքներով 19 բեռնատար մեքենաներ Երեւանից ուղևորվել են Արցախ, սակայն մնացել են ԿոռնիձորումՀաղորդվել էր, որ բեռը տեղ հասցնելու համար կապ էր հաստատվել ՌԴ խաղաղապահ ուժերի հետ: Այդ նույն ժամանակ, ադրբեջանական կողմը հումանիտար օգնության տրամադրման գործողությունները «հերթական սադրիչ գործողություն» էր գնահատել։ Ավելի ուշ, տեղի ունեցածին արձագանքել էր նաև ԵՄ նախագահ Ժոզեֆ Բորելը՝ Ադրբեջանին կոչ անելով բացել Բերձորի միջանցքը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից առաջարկվող Աղդամի ճանապարհը չի կարող այլընտրանք լինել Բերձորի միջանցքին։
«Դուք երեկ նաև տեսաք, որ Հայաստանում հավատարմագրված բոլոր դիվանագետները, դեսպանները, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներն ԱԳՆ-ում էին, բոլորն էլ ուսումնասիրել են բեռները, տեսել են, բոլորն իրազեկված են։ Այս ամենը ներկայացվել է նաև իրենց մայրաքաղաքներում»,- ասաց նա։
Մրուքյանը հավելեց, որ ՀՀ գործողություններն ու քայլերն այս առումով կանխատեսելի են և համահունչ են հայկական կողմի ստանձնած պարտավորություններին և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
«Ըստ դրա՝ Լաչինի միջանցքը պետք է գործի։ Դա միակ կապն է Հայաստանի Հանրապետության հետ։ Այն ոչ միայն սնունդն ու առաջնային անհրաժեշտության ապրանքները տեղ հասցնելու միջոց է, այլև ՀՀ հետ հատուկ կապի իմաստով է արձանագրված։ Դրա տակ ստորագրել է Ադրբեջանի նախագահը, դրա տակ ստորագրել են ՌԴ նախագահն ու ՀՀ վարչապետը»,- ասաց նա։
Մարուքյանը հույս հայտնեց, որ հայկական կողմին ի վերջո կհաջողվի հումանիտար բեռը փոխանցել ռուսական խաղաղապահ զորախմբին։

Лачинский коридор должен функционировать, это единственная связь с Республикой Армения - Марукян 07/27/2023   16:42  |  Политика
Азербайджан в 21-м веке окружил 120 тысяч человек и обрекает их на голод. Это массовое нарушение международного  гуманитарного права и прав человека. Об этом заявил посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян в ходе визита в Бердзорский коридор. Он добавил, что как на дипломатическом, так и на гуманитарном уровняхведется работа в полном объеме. Однако, как указал он, гуманитарный кризис углубляется с каждым часом.
Напомним, 26 июля 19 грузовиков с продовольствием и товарами первой необходимости направились из Еревана в Арцах. Но Баку не пропускает гуманитарный груз  в осажденный Арцах. Грузовики с гуманитарной помощью до сих пор остаются в Корнидзоре. Сообщалось, что для передачи гумпомощи была установлена связь с  российскими миротворческими силами. В это же самое время азербайджанская сторона называет шаги по оказанию гуманитарной помощи "очередным провокационным действием". В МИД Армении привлекли внимание мирового сообщества на бесчеловечные и циничные заявления Баку.
Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель выступил с заявлением, подчеркнув, что власти Азербайджана обязаны в ближайшее время гарантировать безопасность и свободу передвижения по Лачинскому коридору и не допустить дальнейшей эскалации кризиса. Боррель отметил, что дорогу через Агдам не следует рассматривать как альтернативу открытию Бердзорского(Лачинского) коридора.Маршрут через Агдам не следует рассматривать как альтернативу открытию Лачинского коридора - Боррель"Вы вчера увидели, что все аккредитованные в Армении дипломаты, послы, представители международных структур находились в МИД. Все они ознакомились с грузом, увидели, все осведомлены. Информация об этом передана и в их столицы", - отметил Марукян.
Он указал, что в этом плане шаги Армении были предсказуемы и созвучны взятым армянской стороной на себя обязательствам и трехстороннему заявлению от 9 ноября.
"Исходя из этого, Лачинский коридор должен функционировать. Это единственная связь с Республикой Армения. Это не только путь, по которому можно доставить продовольствие и другие товары первой необходимости, но и он зафиксирован в плане особой связи с Арменией. Под этим подписались президент Азербайджана, президент РФ и премьер РА", - подчеркнул посол.
Марукян выразил надежду, что армянской стороне, в конце концов, удастся передать гуманитарный груз российскому миротворческому контингенту.