Հումանիտար օգնությունը կանգնեցնելը խաթարում է խաղաղության գործընթացում վստահության ձևավորման ջանքերը. ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն 07/27/2023   19:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հումանիտար օգնությունը կանգնեցնելն առավել սրում է վատթարացող հումանիտար իրավիճակը և խաթարում է խաղաղության գործընթացում վստահության ձևավորման ջանքերը։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանությունից՝ կարեւորելով Լաչինի միջանցքով ազատ փոխադրումների վերականգնումը։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ԱՄՆ դեսպանին՝ խնդրելով մեկնաբանություն, որ չնայած միջազգային արդարադատության դատարանի որոշումներին ու միջազգային հանրության կոչերին՝ Ադրբեջանը շարունակոմ է Արցախի տոտալ շրջափակումը՝ 120.000 հայի դատապարտելով սովամահության։ Որքանով է սա նպաստում տարածաշրջանում վստահության, խաղաղության ու կայունության հաստատմանը։
«Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմամբ։ Հումանիտար օգնությունը կանգնեցնելն առավել սրում է վատթարացող հումանիտար իրավիճակը և խաթարում է խաղաղության գործընթացում վստահության ձևավորման ջանքերը։ Բաց և ազատ փոխադրումները Լաչինի միջանցքով պետք է անհապաղ վերականգնվեն»,- ի պատասխան հայտնել են ԱՄՆ դեսպանությունից։
Մեկ այլ հարցով խնդրել էինք գնահատական՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ուժի գործադրմամբ լուծելու Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ։ Թեեւ արեւմտյան հարթակներից պարբերաբար հնչում են հայտարարություններ՝ ուժի գործադրման անթույլատրելիության մասին, այդուհանդերձ, Ադրբեջանը հենց ուժի կիրառմամբ է փորձում լուծել հակամարտությունը՝ նախ 2020 թվականի սեպտեմբերին սկսելով պատերազմ Արցախի դեմ, ապա՝ վերցնելով պաշարման մեջ։ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ինչպես է վերաբերվում այդ փաստին,քանզի Ադրբեջանն այդ քայլերով արժեզրկեց նաեւ Մինսկի խմբի աշխատանքը,- հետաքրքրվել էինք ԱՄՆ դեսպանատնից։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկխոսությունն էական է երկար տարիների պատմություն ունեցող այս հակամարտության կարգավորման հարցում։
Հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, իսկ վեճերի լուծումն ուժի կիրառման միջոցով անընդունելի է։ Միացյալ Նահանգները շարունակում է հանձնառու մնալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ, բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը՝ առաջ մղելով խաղաղությունը ցանկացած և բոլոր միջոցներով ՝ լինի դա երկկողմ ձևաչափում, ԵՄ-ի հետ փոխգործակցության շրջանակում, թե ԵԱՀԿ-ի կամ այլ միջազգային կազմակերպությունների միջոցով»,- ի պատասխան հայտնել են դեսպանատնից։
14:23 27/07/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԵվս 11 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
08:20 27/07/2023  |  ՄամուլԱրցախում կասկածներ ունեն, որ առաջիկայում անցանկալի զարգացումներ են սպասվում․«Հրապարակ»
22:38 26/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՑուցաբերել գործուն աջակցություն Արցախի ժողովրդի շրջափակումը վերացնելու և հումանիտար աղետը կանխելու հարցում․ ՀՀ և ԱՀ փաստաբանների պալատների խորհուրդների համատեղ հայտարարությունը
22:34 26/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդասիրական օգնություն տեղափոխող բեռնատարներն Արցախ մուտք գործելու համար սպասում են ռուսական խաղաղապահ զորամիավորման արձագանքին. Վարդան Սարգսյան
22:21 26/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավարը Հակարիի կամրջի մոտ հետևում է Արցախի համար մարդասիրական բեռով ավտոշարասյան ընթացքին
21:26 26/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախ տեղափոխվող 19 բեռնատար մարդասիրական օգնությունը հասել է Կոռնիձորի սահմանային հատված.Վարդան Սարգսյան
16:16 26/07/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԱրցախի հղի կանանց ծննդատուն տեղափոխելու նպատակով ձեռք է բերվել էլեկտրոմոբիլ
15:04 26/07/2023  |  ՔաղաքականԱԳՆ են հրավիրվել օտարերկրյա դեսպանները. նրանց ներկայացվել է ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը
12:53 26/07/2023  |  Կյանքն՝ Արցախում10-ամյա Տիգրանն իր մշակած այգուց հավաքած բերքն ու մի բուռ մոշ Ստեփանակերտ է հասցրել, որ քրոջ երկու տարեկան աղջիկն ուտի

Остановка гуманитарной помощи подрывает усилия по формированию доверия в рамках мирного процесса - посольство США в Армении 07/27/2023   21:10  |  Лента новостей
Остановка гуманитарной помощи еще больше усугубляет ухудшающуюся гуманитарную ситуацию и подрывает усилия по формированию доверия в рамках мирного процесса. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" заявили в посольстве США в Армении, подчеркнув важность восстановления свободного проезда по Лачинскому коридору.
ИА "ФактИнфо" направило послу США письменной запрос с просьбой прокомментировать ситуацию, при которой Азербайджан, несмотря на решения Международного суда ООН и призывы мирового сообщества, продолжает тотальную блокаду Арцаха, обрекая 120 тыс. армян на голодную смерть. Агентство, в частности, спросило, в какой мере это способствует установлению доверия, мира и стабильности в регионе.
"Соединенные Штаты глубоко обеспокоены продолжающейся блокадой Лачинского коридора со стороны Азербайджана. Остановка гуманитарной помощи еще больше усугубляет ухудшающуюся гуманитарную ситуацию и подрывает усилия по формированию доверия в рамках мирного процесса. Открытые и свободные перевозки через Лачинский коридор должны быть немедленно восстановлены", - заявили в посольстве США.
Агентство также просило дать оценку действиям Азербайджана по разрешению нагорно-карабахского конфликта путем применения силы. Хотя с западных площадок регулярно звучат заявления о недопустимости применения силы, тем не менее Азербайджан пытается урегулировать конфликт именно силовым путем, развязав сначала войну против Арцаха в сентябре 2020 года, а затем взяв его в осаду.
Агентство также поинтересовалось у американского посольства об отношении США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ к этому факту ввиду того, что Азербайджан упомянутыми шагами обесценил также работу МГ ОБСЕ.
"Прямой диалог между Арменией и Азербайджаном необходим в вопросе урегулирования этого давнего конфликта. Конфликт не может иметь военного решения, а урегулирование споров путем применения силы неприемлемо. Соединенные Штаты по-прежнему привержены построению мирного и процветающего будущего в регионе Южного Кавказа, продвигая мир любыми средствами, будь то в двустороннем формате или в рамках взаимодействия с ЕС, или при посредничестве ОБСЕ или других международных организаций", — заявили в ответ в посольстве.