Վերահաս ողբերգությունը կանխելու միակ միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչումն է. Արցախի ԱԺ-ն դիմել է ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին 07/27/2023 16:15 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ն դիմել է ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու ուղերձով։
Տարածված ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Հիմնվելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, ՄԱԿ-ի 1948 թվականի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի, ՄԱԿ-ի 1948 թվականի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի, «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» 1950 թվականի եվրոպական կոնվենցիայի, «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» 1965 թվականի միջազգային կոնվենցիայի և Մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և Մարդասիրական իրավունքի բնագավառում այլ միջազգային պայմանագրերի, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 1974 թվականի «Ագրեսիայի սահմանումը» որոշման, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 2005 թվականի «Բնակչությունը ցեղասպանությունից, էթնիկ զտումներից և մարդկության դեմ հանցագործություններից պաշտպանելու պարտավորության մասին» բանաձևի, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի հռչակագրի, 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության մասին համաժողորդական հանրաքվեի արդյունքների, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հիմունքների մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի օրենքի, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «ԼՂՀ պետական անկախության հռչակագրի տեքստը հաստատելու մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի որոշման, հակամարտ կողմերի միջև 1994 թվականի մայիսի 12-ի «Կրակի և ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին» համաձայնագրի, 1995 թվականի մարտի 31-ին ԵԱՀԿ Ղեկավար կազմի Առաջին հանդիպման ընդունած փաստաթղթի, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ստորագրված Եռակողմ հայտարարության, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման, Եվրախորհրդարանի 2023թ-ի հունվարի 19-ի «Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետևանքների մասին» բանաձևը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի (վերահաստատված հուլիսի 6-ին) որոշումների, Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի 2023 թվականի հունիսի 22-ի բանաձևի վրա.
Խստորեն դատապարտելով, որ ադրբեջանական կողմն առայսօր պարբերաբար խախտում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները.
Ուշադրություն հրավիրելով, որ մինչև հիմա Ադրբեջանը չի կատարել հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելու իր պարտավորությունները և ամեն կերպ խոչընդոտում է ներքին տեղահանված անձանց վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ ու հարակից շրջաններ, ինչը, ըստ Հայտարարության դրույթների, պետք է տեղի ունենար ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հսկողության ներքո.
Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո անցած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչությանը սպառնացող վտանգները ոչ միայն չեն նվազել, այլև զգալիորեն ավելացել են։ Այս կապակցությամբ արձանագրում ենք հետևյալ իրողությունները.
- Ադրբեջանը, Հայաստանի հետ միաժամանակ, 1992 թվականի հունվարի 30-ին, անդամագրվելով Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության խորհրդակցությանը (ԵԱՀԽ, 1995 թվականից՝ ԵԱՀԿ), ստանձնել է պարտավորություններ:
ԵԱՀԽ-ն ճանաչել է այդ երկրների ինքնիշխանությունը, պայմանով, որ նրանք, իրենց հերթին, ընդունում են Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության հարցում եղած տարաձայնությունների փաստը և համաձայնվում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը որոշվելու է միջազգային համաժողովում, որը տեղի է ունենալու ԵԱՀԽ-ի հովանու ներքո։ Երկու պետություններն էլ տվել են իրենց համաձայնությունը՝ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու պարտավորություն ստանձնելով։
Ադրբեջանը խախտելով ստանձնած պարտավորությունները՝ սանձազերծել է լայնածավալ ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության դեմ։ Կազմակերպելով իր ինքնապաշտպանությունը, Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունն արժանի դիմադրություն ցույց տվեց և պաշտպանեց իր անկախությունը 1992-1994 թվականներին Ադրբեջանի նախաձեռնած պատերազմում։ 1994 թվականի մայիսին Ադրբեջանն ստիպված էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ ստորագրել «Կրակի և ռազմական գործողությունների լիարժեք դադարեցման մասին» համաձայնագիր, որը ճանաչված էր միջազգային հանրության կողմից։
- Ադրբեջանի Հանրապետությունը, խախտելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը և խափանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բազմամյա բանակցությունների գործընթացը, 2016 թվականի ապրիլի 2-ին վերստին լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության դեմ, որը դադարեցվել է Ոուսաստանի Դաշնության միջամտությամբ։
- Չնայած հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, Ադրբեջանը, Թուրքիայի համակողմանի աջակցությամբ և ռազմական գործողությունների անմիջական կառավարմամբ, Մերձավոր Արևելքի տարբեր երկրներից հազարավոր վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին կրկին դիմել է լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության դեմ, որը դադարեցվել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին «Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման մասին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից» Եռակողմ հայտարարության ստորագրման արդյունքում։
-Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հրահանգով և համակարգմամբ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին մի խումբ ադրբեջանցիներ, «բնապահպանների» անվան տակ Շուշի-Քարինտակ ճանապարհի խաչմերուկում մուտք են գործել ՌԴ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի և արգելափակել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) ու Հայաստանի Հանրապետությունների միջև գործող միակ ցամաքային Լաչինի միջանցքը, նաև խափանելով այդ տարածքով էներգակիրների՝ գազի և էլեկտրականության մատակարարումը:
-2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ընդունել է որոշում, որով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ եւ բավարար միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը:
-2023 թվականի փետրվարի 22-ին ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանն ընդունել է որոշում առ այն, որ Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժի ապահովման համար՝ երկու ուղղություններով, որը վերահաստատվել է հուլիսի 6-ին:
- Արհամարհելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթները, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի և ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ին վերահաստատված որոշումները, Ադրբեջանը սույն թվականի ապրիլի 23-ին, ապօրինաբար անցակետ է տեղադրել միջանցքում՝ խորացնելով շրջափակումը, իսկ հունիսի 15-ից ամբողջությամբ պաշարման մեջ առնելով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունը։
-Այսօրինակ հակամարդկային գործողությունների հետևանքով Արցախում բնակվող 120 հազար խաղաղ բնակիչները (այդ թվում 30 000 երեխաներ) հայտնվել են Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների իրական վտանգի առջև, շուրջ 30 հազար բռնի տեղահանվածներ էլ մինչ այժմ չեն կարողանում վերադառնալ իրենց մշտական բնակության վայրեր:
-Հետապնդելով Արցախը հայաթափելու և ուժի կիրառմամբ այն իր կազմի մեջ բռնակցելու անթաքույց նպատակ և, անպատժելիության պայմաններում խախտելով միջազգային իրավունքի գործող նորմերը, Ադրբեջանը հետևողականորեն ապօրինի կերպով զավթում է Լեռնային Ղարաաբաղի (Արցախի) Հանրապետության նորանոր տարածքներ, պարբերաբար գնդակոծում հայկական բնակավայրերը, սպանում և ահաբեկում խաղաղ բնակչությանը, ամեն կերպ խաթարում նրա բնականոն կենսագործունեությունը՝ անտանելի դարձնելով մարդկանց կյանքը, միևնույն ժամանակ իրականացնում է հայկական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի ակտեր։
Ահազանգելով, որ Ադրբեջանի կողմից պաշարման ենթարկված ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության բնակչությունը կանգնած է ՀԱՅՐԵՆԱԶՐԿՎԵԼՈՒ և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող ՑԵՂԱՍՊԱՆ գործողությունների վտանգի առջև.
Հաշվի առնելով Արցախի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը և նրա բնակչության առջև ծառացած լրջագույն գոյաբանական սպառնալիքները՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության Ազգային ժողովը՝ Արցախի ժողովրդի առաջնային մանդատով օժտված բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, արտահայտելով հանրապետության ողջ բնակչության կամքն ու դիրքորոշումը,
ՈՒՂԵՐՁՈՎ ԴԻՄՈՒՄ Է ՄԱԿ-ի անդամ պետություններին և ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ
Առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքով, հիմք ընդունելով 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին» հռչակագիրը, Անկախության մասին 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողորդական հանրաքվեի արդյունքները, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Անկախության հիմունքների մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի օրենքը, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի «ԼՂՀ պետական անկախության հռչակագրի տեքստը հաստատելու մասին» 1992 թվականի հունվարի 6-ի որոշումը, ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախությունը.
- Անհերքելի է, որ կան ճանաչման համար բոլոր անհրաժեշտ հիմքերը: Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունն իր ինքնորոշման իրավունքն իրականացրել է՝ չխաթարելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, չխախտելով ԽՍՀՄ Սահմանադրության համապատասխան դրույթները, «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու մասին» 1990 թվականի ապրիլի 3-ի օրենքի սահմանումը, համաձայն որի «Ինքնավար հանրապետություններն ու ինքնավար կազմավորումներն իրավունք ունեն ինքնուրույնաբար վճռելու միության մեջ կամ նրա կազմից դուրս եկող միութենական հանրապետությունում մնալու հարցը, ինչպես նաև կարգավորելու սեփական պետական իրավական կարգավիճակի խնդիրը», միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը.
- Առավել քան համոզված ենք, որ ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների կողմից ԼՂ (Արցախի) Հանրապետության ճանաչումը մեր ժողովրդի համար կդառնա անվտանգության վստահելի երաշխիք, կնպաստի իր պատմական հայրենիքում նրա բնականոն կենսագործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության, երկարաժամկետ ու հաստատուն խաղաղության ապահովմանը.
- Խորապես համոզված ենք, որ վերահաս ողբերգությունը կանխելու միակ միջոցը Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ ՃԱՆԱՉՈՒՄ ՀԱՆՈՒՆ ՓՐԿՈՒԹՅԱՆ սկզբունքի հիման վրա։

ПРИЗНАНИЕ ВО ИМЯ СПАСЕНИЯ: парламент Арцаха призывает страны-члены ООН признать независимость республики для предотвращения трагедии 07/27/2023   17:23  |  Карабахский конфликт
Национальное Собрание Арцаха обратилось к государствам-членам ООН. В обращении, которое приводит пресс-служба НС Республики Арцах, говорится:
«Основываясь на Уставе ООН, Всеобщей декларации ООН о правах человека 1948 года, конвенции ООН «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него» 1948 года, Европейской конвенции «О защите прав человека и основных свобод» 1950 года, международной конвенции «О ликвидации всех форм расовой дискриминации»1965 года и международном правев области прав человека и других международных договорах в области гуманитарного права, а также решении Генеральной Ассамблеи ООН 1974 года «Об определении агрессии», резолюции Генеральной Ассамблеи ООН 2005 года «Об обязательстве защищать население от геноцида, этнических чисток и преступлений против человечности»,декларации«О провозглашении Нагорно-Карабахской Республики»от 2 сентября 1991 года, результатах всенародного Референдума о Независимости Нагорно-Карабахской Республики от 10 декабря 1991 года, декларации «О государственной независимости НКР», принятой Верховным Советом НКР 6 января 1992 года,соглашении между конфликтующими сторонами «О бессрочном прекращении огня» от 12 мая 1994 года, документе,принятом 31 марта 1995 года на первой встрече руководящего состава ОБСЕ, Трехстороннем заявлении «О прекращении всех военных действий в Нагорном Карабахе», подписанном лидерами России, Армении и Азербайджана 9 ноября 2020 года, решении Европейского суда по правам человека от 21 декабря 2022 года, резолюции Европарламента «О гуманитарных последствиях блокады Лачинского коридора» от 19 января 2023 года, решениях Международного суда ООН от 22 февраля и (подтвержденном) 6 июля 2023 года, резолюции Парламентской Ассамблеи Совета Европы от 22 июня 2023 года;
Решительно осуждая тот факт, что азербайджанская сторона по сей день регулярно нарушает положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года;
Обращая внимание на то обстоятельство, что Азербайджан до сих пор не выполнил свои обязательства по освобождению армянских военнопленных и захваченных в заложники гражданских лиц, а также всячески препятствует возвращению внутренне перемещенных лиц в Нагорный Карабах и прилегающие районы, что, согласно положениям Заявления, должно было произойти под контролем Верховного комиссара ООН по делам беженцев;
Подтверждая, что за период, прошедший после подписания Трехстороннего заявления, угрозы со стороны Азербайджана в отношении мирного населения Арцаха не только не уменьшились, но и значительно возросли,
НАЦИОНАЛЬНОЕ СОБРАНИЕ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ констатирует следующие реалии:
• 30 января 1992 года Азербайджан, одновременно с Арменией,став членом Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ, с 1995 года – ОБСЕ), взял на себя определенные обязательства. СБСЕ признало суверенитет этих стран при условии, что они, в свою очередь, признают факт разногласий по поводу принадлежности Нагорного Карабаха и согласятся с тем, что будущий статус Нагорного Карабаха будет определен на международной конференции, которая пройдет под эгидой СБСЕ. Оба государства дали свое согласие, взяв на себя обязательство решить проблему мирным путем. Азербайджан, нарушив взятые на себя обязательства, развязал широкомасштабную агрессию против Нагорно-Карабахской Республики (Арцах).Организовав самооборону, Нагорно-Карабахская Республика (Арцах) оказала достойное сопротивление и защитила свою независимость в войне, инициированной Азербайджаном в 1992-1994 годах.В мае 1994 года Азербайджан был вынужден подписать с Нагорно-Карабахской Республикой (Арцах) соглашение «О полном прекращении огня и боевых действий», которое было признано международным сообществом;
• Азербайджанская Республика, нарушив все нормы международного права и сорвав процесс многолетних переговоров по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, 2 апреля 2016 года вновь развязала широкомасштабную военную агрессию против Нагорно-Карабахской Республики (Арцах), которая была остановлена вмешательством Российской Федерации;
• Несмотря на достигнутую трехстороннюю договоренность о прекращении огня, Азербайджан при всесторонней поддержке Турции и ее непосредственном управлении боевыми действиями, с привлечением тысяч наемных террористов из разных стран Ближнего Востока 27 сентября 2020 года вновь прибегнул к широкомасштабной военной агрессии против Нагорно-Карабахской Республики (Арцах), которая была прекращена 9 ноября 2020 года в результате подписания лидерами России, Армении и Азербайджана Трехстороннего заявления «О прекращении всех военных действий в Нагорном Карабахе»;
• По указанию и координации военно-политического руководства Азербайджана 12 декабря 2022 года группа азербайджанцев под видом «экологов» на пересечении дороги Шуши-Каринтак проникла в зону ответственности российской миротворческой миссии и перекрыла единственный сухопутный Лачинский коридор, действующий между Нагорно-Карабахской Республикой (Арцах) и Республикой Армения, нарушив тем самым подачу электричества и газа через эту территорию;
• 21 декабря 2022 года Европейский суд по правам человека принял решение, обязывающее Азербайджан принять все необходимые и достаточные меры для обеспечения передвижения по Лачинскому коридору тяжелобольных лиц, нуждающихся в медицинской помощи в Армении;
• 22 февраля 2023 года Международный суд ООН принял решение, обязывающее Азербайджанпринять все необходимые и достаточные меры для обеспечения беспрепятственного движения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях, которое было вновь подтверждено 6 июля;
• Игнорируя положения, закрепленные в Трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, а также решения Европейского суда по правам человека от 21 декабря 2022 года и Международного суда ООН от 22 февраля и 6июля 2023 года, Азербайджан 23 апреля текущего года незаконно установил контрольно-пропускной пункт на территории коридора, тем самым усугубив блокаду, а с 15 июня и вовсе взял Нагорно-Карабахскую Республику (Арцах) в полную осаду.
В результате подобных бесчеловечных действий проживающие в Арцахе 120 тысяч мирных жителей (в том числе 30 тысяч детей)столкнулись с реальной угрозой этнической чистки со стороны Азербайджана, около 30 тысяч вынужденных переселенцев до сих пор не имеют возможности вернуться в места своего постоянного проживания. Преследуя нескрываемую цельдеарменизироватьианнексировать Арцах, Азербайджан,нарушая действующие нормы международного права,в условиях полной безнаказанностипоследовательно незаконно оккупирует новые территории Республики Арцах, периодически обстреливает армянские населенные пункты, убивает и терроризирует мирное население, всячески нарушает его нормальную жизнедеятельность и создает для жителей невыносимые условия, параллельно осуществляя акты вандализма в отношении армянского историко-культурного наследия.
Сообщаем, что население осажденной Азербайджаном Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) стоит перед угрозой лишения родины и геноцидальных действий, осуществляемых властями Азербайджана.
Принимая во внимание проводимую Азербайджаном в Арцахе политику геноцида и серьезнейшие экзистенциональные угрозы, стоящие перед его населением, Национальное Собрание Республики Арцах как Высший представительный орган, наделенный первичным мандатом народа Арцаха, выражая волю и позицию всего населения республики, ОБРАЩАЕТСЯ к Генеральной Ассамблее ООН, Совету Безопасности ООН, парламентам и государствам-членам ООН, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
Руководствуясь нормой права наций на самоопределение, закрепленной Уставом ООН, принимая за основу декларацию «О провозглашении Нагорно-Карабахской Республики» от 2 сентября 1991 года, результаты всенародного Референдума о Независимости от 10 декабря 1991 года, закон Верховного Совета Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) «Об основах независимости Нагорно-Карабахской Республики» от 6 января 1992 года, решение Верховного Совета Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) «Об утверждении текста декларации о государственной независимости НКР» от 6 января 1992 года, ПРИЗЫВАЕТ признать независимость Нагорно-Карабахской Республики (Арцах).
Неоспоримо, что для признания независимости имеются все необходимые основания. Нагорно-Карабахская Республика (Арцах) реализовала свое право на самоопределение, не нарушив территориальной целостности Азербайджана, соответствующих положений Конституции СССР, положение закона Верховного Совета СССР «О выходе союзных республик из состава СССР» от 3 апреля 1990 года, согласно которому «за народами автономных республик и автономных образований сохраняется право на самостоятельное решение вопроса о пребывании в Союзе ССР или в выходящей союзной республике, а также на постановку вопроса о своем государственно-правовом статусе», а также норм международного права.
Более чем уверены, что признание Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) государствами-членами ООН станет для нашего народа надежной гарантией безопасности, будет способствовать созданию благоприятных условий для его нормальной жизнедеятельности на исторической родине, а также обеспечению стабильности, долгосрочного и прочного мира в регионе Южного Кавказа.
Мы глубоко убеждены, что единственный способ предотвратить надвигающуюся трагедию – признать независимость Республики Арцах на основе принципа «ПРИЗНАНИЕ ВО ИМЯ СПАСЕНИЯ»».