Արցախի ՄԻՊ-ը ողջունում է Freedom House-ի անդրադարձն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակմանը 07/27/2023   14:08  |  Քաղաքական
Ողջունում ենք Freedom House միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության անդրադարձն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակմանը, որով կազմակերպությունը արձանագրում է, որ վատթարացող մարդասիրական իրավիճակը խաղաղ բնակիչներին զրկում է դեղամիջոցներից և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից: Այս մասին ասվում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հայտարարության մեջ։
« «Մենք կոչ ենք անում ժողովրդավարական կառավարություններին ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ անմեղ քաղաքացիների կանխամտածված սովամահությանը վերջ տալու համար»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից նման հայտարարություններն ու իրավիճակի հասցեականն գնահատականները պետք է հիմք հանդիսանան միջազգային հարթակում որոշում կայացնողների համար՝ Ադրբեջանի նկատմամբ զսպիչ և պատժիչ գործողություններ ձեռնարկելու համար»,-ասվում է ԱՀ ՄԻՊ հայտարարության մեջ։
14:23 24/07/2023  |  ՄեկնաբանությունՄիջազգային հրատապ միջամտությունը հրամայական է՝ դադարեցնելու հումանիտար աղետը. Արցախի ՄԻՊ-ը՝ միջազգային կառույցների ղեկավարներին

Омбудсмен Арцаха приветствует заявление Freedom House о продолжающейся блокаде республики со стороны Азербайджана 07/27/2023   14:21  |  Комментарий
Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах приветствует заявление авторитетной международной правозащитной организации Freedom House относительно продолжающейся блокады Арцаха. В заявлении организации констатирует ухудшение гуманитарной ситуации, которое лишило гражданское население жизненно важных лекарственных препаратов и предметов первой необходимости.
"Мы призываем демократические правительства оказать давление на Азербайджан, чтобы положить конец преднамеренному обречению ни в чем не повинных мирных жителей на голодную смерть», - отмечается в заявлении организации.
Омбудсмен Арцаха отметил, что подобные заявления со стороны международных правозащитных организаций и адресные оценки ситуации должны послужить основанием для принимающих на международной арене решения акторов к тому, чтобы принять сдерживающие и карательные меры против Азербайджана.