ԳՇ պետն ընդունել է Չինաստանի ՊՆ Պաշտպանական տեխնոլոգիաների համալսարանի պատվիրակությանը 07/27/2023   15:20  |  Քաղաքական
Հուլիսի 27-ին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պաշտպանության նախարարության Պաշտպանական տեխնոլոգիաների ազգային համալսարանի պատվիրակությանը՝ Միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Մա Ցզյանգուանի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում են Պաշտպանության նախարարությունից։
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ-չինական համագործակցության ներկա մակարդակը, հատկապես՝ ռազմական կրթության և կադրերի պատրաստման ոլորտում, միաժամանակ ողջունել են երկու պետությունների կրթական հաստատությունների միջև սերտ կապերի ստեղծումն ու ամրապնդումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջբուհական համագործակցության հետագա ընդլայնման ուղիներն ու հեռանկարները:
15:08 26/07/2023  |  ՔաղաքականՊաշտպանության նախարարը հանդիպել է արտերկրում հավատարմագրված ՀՀ ռազմական կցորդների հետ
20:04 20/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանը հայտարարում է 2023-2024 ուսումնական տարվա ընդունելության երկրորդ փուլը
22:32 19/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳՇ պետը առանձնազրույց է ունեցել ԱՄՆ ԶՈՒ միավորված շտաբների պետերի նախագահի հետ

Армения и Китай обсуждают расширение сотрудничества в сфере военного образования 07/27/2023   16:15  |  Лента новостей
Начальник Генштаба ВС, заместитель министра обороны Армении генерал-лейтенант Эдвард Асрян принял делегацию Национального университета оборонных технологий Минобороны КНР во главе с директором Центра международных исследований профессором Ма Цзянгуанем. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Китайская делегация находится в Армении с рабочим визитом.
Стороны высоко оценили нынешний уровень армяно-китайского взаимодействия, особенно в сфере военного образования и подготовки кадров, приветствовав налаживание и укрепление тесных связей  между образовательными учреждениями двух государств.
В ходе встречи были обсуждены пути и перспективы дальнейшего расширения межвузовского сотрудничества.