Եվս 11 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան 07/27/2023 14:23 | Կյանքն՝ Արցախում
Այսօր՝ հուլիսի 27-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Առողջապահության նախարարությունը։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 23 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

МККК сегодня перевез 11 пациентов из блокадного Арцаха в Армению 07/27/2023 14:51 | Арцах
Сегодня, 27 июля, при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста 11 пациентов вместе с сопровождающими были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении из Республиканского медцентра Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
В течение дня планируется организовать на машинах МККК возвращение в Арцах 13 пациентов и сопровождавших их лиц, которые в свое время были направлены на лечение в Армению в рамках госзаказа.
Азербайджанская сторона постоянно запрещает доставку в Арцах крайне необходимых лекарств и предметов медицинского назначения на автомобилях Красного Креста.
23 ребенка проходят лечение в медобъединении “Аревик”, пятеро находятся в отделении неонатологии и реанимации.
Лечение в ЗАО “Республиканский медицинский Центр” проходят 82 пациента, 7 находятся в отделении реанимации, двое из них в крайне тяжелом состоянии.