Արցախի հումանիտար ճգնաժամի պարագայում էլ խաղաղության օրակարգն անփոփոխելի է, և ՀՀ կառավարությունը հավատարիմ է դրան. Փաշինյան 07/25/2023   13:34  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումն անհրաժեշտություն է՝ այն ընկալմամբ, որ Իրանի Իսլամական հանրապետություն և Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են բնականոն կերպով և պետք է շարունակեն զարգանալ։ Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝ հավելելով, որ Ուկրաինայի իրադարձությունների բերումով մեր տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ազդեցությունները նվազել են, և Արևելք- արևմուտք բանաձևերը բնավարար չափով չեն գործում։
«Ստեղծված իրավիճակում կենսական նշանակություն է ստանում տարածաշրջանային ոչ կոնֆրոնտացիոն քաղաքականության մշակումը, զարգացումն ու իրագործումը, տարածաշրջանային ճարտարապետության մեջ Հայաստանի տեղի ու դերի հստակեցումը։ Հայաստանը շրջապատող երկրներից որևէ մեկը մյուսի հետ կոնֆրոնտացիոն հարաբերություններ չունի, և նույնիսկ ամենասուր հարցերի լուծման բանաձևը համարվում է համագործակցության քաղաքականությունը, որն առավել արդյունավետ է դառնում շահերի հավասարակշռման արդյունքում»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ Արցախում առկա հումանիտար ճգնաժամի հետևանքով առաջացած բարձր էմոցիոնալ ֆոնով պայմանավորված, իր ներկայացրած տեսության իրագործումը չի հեշտանում՝ իր խոսքով, «ռազմավարական առումով կարևոր է ընդգծել խաղաղության օրակարգի անփոփոխելիությունը և ՀՀ կառավարության հավատարմությունն այդ օրակարգին»։

Пашинян: мирового порядка, который считался одним из основных факторов стабильности нашего региона, больше нет 07/25/2023 14:29 | Политика
Подписание мирного договора с Азербайджаном и нормализация отношений с Турцией является необходимостью с тем пониманием, что отношения с Ираном и Грузией развиваются естественным образом и должны и дальше развиваться. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашиян в своей речи перед пресс-конференцией, отметив, что ввиду событий в Украине геополитическое влияние в нашем регионе ослабло, и традиционные формулы Восток-Запад не действуют для Армении в должной степени.
Он указал, что международная и геополитическая ситуация в мире продолжает оставаться напряженной и нестабильной.
"Миропорядок, который в том числе считался одним из основных факторов стабильности нашего региона, фактически больше не существует. Каким будет новый миропорядок - никто не знает. Влияние процесса формирования нового миропорядка на Армению неопределенно и нематериально, а исходящие от геополитической нестабильности угрозы - заметны и реальны", - сказал премьер Армении.
По его мнению, в сложившейся обстановке для нас жизненно важное значение приобретает разработка, проработка и реализация неконфронтационной политики, уточнение места и роли Армении в будущей архитектуре региона.
"Ни одна из граничащих с Арменией стран не имеет конфронтационных отношений друг с другом, и решением даже самых острых вопросов считается политика сотрудничества, которая становится более эффективной при балансе интересов", - отметил Пашинян.
По его словам, сложившийся в Арцахе гуманитарный кризис создал высокий эмоциональный фон.
"Несмотря на то, что в этих условиях реализация представленной выше теории непроста, со стратегической точки зрения важно подчеркнуть неизменность повестки мира и приверженность нашего правительства этой повестке", - заявил он.