Ադրբեջանի հրապարակային ելույթներից չի բխում պատրաստակամություն՝ քննարկելու ԼՂ ժողովրդի իրավունքները.Փաշինյան 07/25/2023 14:12 | Քաղաքական
«Բանակցային սեղանի շուրջ ես երբեք չեմ լսել այնպիսի ուղերձ, որով Ադրբեջանը հրաժարվում է խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և իրավունքների մասին, բայց մյուս կողմից՝ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հրապարակային ելույթներից չի բխում պատրաստակամություն՝ քննարկելու ԼՂ ժողովրդի իրավունքները,-այսօր ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, թե իր համար հասկանալի չեն Լեռնային Ղարաբաղում հնչող այն դիրքորոշումները, որոնք բացառում են այդ թեմայով քննարկումներն Ադրբեջանի հետ։ Հիշատակման արժանի է, սակայն, այն, որ Լեռնային Ղարաբաղից են հնչում նաև ձայներ, որոնք խոսում են երկխոսության անհրաժեշտության մասին»,- ասել է նա։

Публичные выступления представителей Азербайджана не отражают готовности Баку к обсуждению прав народа Нагорного Карабаха - Пашинян 07/25/2023   15:40  |  Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что за столом переговоров он не слышал такого послания, согласно которому Азербайджан отказывается говорить о правах и безопасности армян Нагорного Карабаха.
"При этом из публичных выступлений представителей Азербайджана не следует, что они готовы обсуждать права народа Нагорного Карабаха", - сказал Пашинян на пресс-конференции во вторник.
Он отметил, что ему непонятны звучащие в Нагорном Карабахе позиции, которые исключают обсуждения с Азербайджаном по этой теме. Однако стоит отметить, что из Нагорного Карабаха раздаются и голоса тех, кто говорит о необходимости диалога», - сказал он.