Ադրբեջանը միտումնավոր կյանքի այնպիսի պայմաններ է ստեղծում, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի լրիվ կամ մասնակի ոչնչացմանը. Արայիկ Հարությունյան 07/25/2023 14:35 | Քաղաքական
Ադրբեջանի պնդումները, թե Արցախի հարցը հանդիսանում է իր ներքին գործը, հիշեցնում են Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ, երբ զանգվածային սպանությունները նույնպես որակվում էին որպես ներքին գործ։ Հուլիսի 25-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ հիշեցնելով, որ քաղաքակիրթ միջազգային հանրությունը չի ընդունել ընդունել Նացիստական Գերմանիայի ղեկավարության արդարացումները և մերժել է ներքին գործերի պատրվակով մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ իրականացնելու իրավունքի գոյությունը։
Արցախի նախագահի դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը միտումնավոր Արցախի ժողովրդի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ է ստեղծում, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի լրիվ կամ մասնակի ոչնչացմանը։ «Միջազգային իրավունքը որակում է նման քաղաքականությունը որպես ցեղասպանություն և պարտավորեցնում միջազգային հանրության բոլոր պետություններին քայլեր ձեռնարկել»,- ընդգծեց Արայիկ Հարությունյանը:
Ա.Հարությունյանն արձանագրել է, որ Արցախն արդեն 225-օր գտնվում է շրջափակման, որից 40 օրը՝ լիովին պաշարման մեջ:
«Հստակ է, որ Ադրբեջանը, միջազգային անպատժելիության պայմաններում, շարունակաբար խստացնում է Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող բռնաճնշումները՝ էթնիկ զտման անթաքույց նպատակով և էթնիկ ատելության ու խտրականության քաղաքականության հիմքով»,- ընդգծել է Արցախի նախագահը։

Утверждения Азербайджана напоминают оправдания руководства нацистской Германии на Нюрнбергском процессе - президент Арцаха 07/25/2023   15:54  |  Политика
Утверждения Азербайджана о том, что Арцахский вопрос является его внутренним делом, напоминают оправдания руководства нацистской Германии во время Нюрнбергского процесса, когда массовые убийства также расценивались как внутреннее дело. Об этом на созванной 25 июля пресс-конференции заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян, напомнив, что цивилизованное международное сообщество не приняло оправдания руководства нацистской Германии и отвергло наличие права на массовые нарушения прав человека под предлогом внутренних дел.
Президент Арцаха отметил, что Азербайджан намеренно создает для народа Арцаха такие условия жизни, которые направлены на полное или частичное уничтожение народа Арцаха.
"Международное право квалифицирует такую политику как геноцид и обязывает все государства международного сообщества предпринять шаги для предотвращения преступления геноцида", - подчеркнул Араик Арутюнян.
Арутюнян напомнил, что Арцах находится в блокаде уже 225 дней, из которых 40 дней - в полной осаде.
"Понятно, что Азербайджан в условиях международной безнаказанности постоянно усиливает репрессии против народа Арцаха с неприкрытой целью этнической чистки и на почве политики этнической ненависти и дискриминации", - сказал президент Арцаха.