Թագուհի Թովմասյանը դիմել է վարչական դատարան՝ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում վերականգնվելու պահանջով 07/24/2023 13:08 | Քաղաքական
ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը դիմել է ՀՀ վարչական դատարան` պահանջելով վերականգնել իր լիազորությունները ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում։ Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնել է ինքը՝ Թ. Թովմասյանը։
«Ես զրկված եմ եղել լսված լինելու իրավունքից, իսկ դա աշխարհում ամենապաշտպանված իրավունքներից մեկն է։ Ես ունեցել եմ անաշխատունակության թերթիկ, որը նախապես գրավոր ներկայացրել եմ ԱԺ նախագահին` ակնկալելով, որ ինձ վերաբերելիք հարցի քննությունը կհետաձգվի, մինչև ես կարողանամ ներկայանալ աշխատանքի։ Նրանք իմ դիմումը անպատասխան են թողել ու առանց իմ ներկայության քննարկել և քվեարկել են ինձ լիազորություններից զրկելու հարցը»,– ասաց նա։
Նա հայտնեց, որ դատարանի կողմից իր պահանջը չբավարարվելու դեպքում ինքը պատրաստվում է դիմել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։

Тагуи Товмасян подала в суд иск с требованием восстановить ее на посту главы парламентской комиссии 07/24/2023   13:53  |  Политика
Депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян подала в Административный суд иск с требованием восстановить ее на посту главы постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам. Об этом журналистам сообщила сама Товмасян.
"Я была лишена права быть услышанной. А это одно из самых защищенных прав  в мире. У меня была справка о нетрудоспособности, которую я предъявила в письменном виде спикеру НС, рассчитывая на перенос обсуждения касающегося меня вопроса. Но они оставили мое заявление без ответа и в мое отсутствие рассмотрение вопрос о лишении меня полномочий и проголосовали", – отметила Товмасян.
По ее словам, если суд не удовлетворит ее требование, то она готова обратиться и в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ).