Առաջիկայում պետք է կոնկրետացնենք սահմանազատման աշխատանքների քարտեզագրման հիմքը. Փաշինյան (տեսանյութ) 07/20/2023   11:24  |  Քաղաքական
Սահմանների դելիմիտացիան պետք է տեղի ունենա Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա և առաջիկայում պետք է կոնկրետացնենք սահմանագծման աշխատանքների քարտեզագրման հիմքը։ Այդ մասին Գործադիրի նիստում հայտարարեց Փաշինյանը՝ նշելով, որ Բրյուսելում քննարկված հաջորդ հարցը Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց 29,8 հազար քառ․ կմ և 86,6 հազար քառ․ կմ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու վերահաստատումն էր։
Տարածաշրջանաին կոմունիկացիաների բացումը պետք է տեղի ունենա կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության և հավասարության հիմքի հիման վրա։ Ինչ վերաբերում է հումանիտար հարցերին, Ադբեջանը շարունակում է դրժել այս առումով միջազգային գործընկերներին տված խոստումները։ Բայց մենք պետք է շարունակենք աշխատանքը գերիների վերադարձի և անհետ կորած համարվող անձանց ճակատագրի պարզբանման ուղղությամբ»,-ասաց նա և ավելացրեց, որ թեկուզ Բրյուսելում կոնկրետ արդյունքներ չեն եղել, այդուհանդերձ, բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի ինտենսիվ։
«Մեր խնդիրն այս պահին ԼՂ-ում հաստատված հումանտար ճգնաժամի վրա ավելի մեծ միջազգային ուշադրություն հրավիրելն է դիվանագիտական եղանակներով և այնտեղ հաստտաված վիճակը մամուլում և սոցիական ցանցերում օբյեկտիվ ներկայացնեու միջոցով։Այս ընթացքում է՛լ ավելի սրվել Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը։ ՄԻևնույն ժամանակ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ձևավորումն իրավիճակի հաղթահարման ամենակառուցողկան սցենարն է և պետք է բոլոր ջանքրեը գործադրել այս ուղղությամբ»,-ասաց Փաշինյանը։
19:42 19/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր խնդիրն այն է, որ լիարժեք քայլես, սովորես ու աշխատես. Փաշինյանը հյուրընկալել է 44-օրյա պետարազմի հետևանքով հաշմանդամության կարգ ստացած Արամ Արզումանյանին
19:35 19/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է Թվային հասարակության և տնտեսության ձևավորման ծրագրի ընթացքը
19:25 19/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Միխայիլ Միշուստինի հեռախոսազրույցը
18:59 19/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երբ պրոթեզս հանում եմ, դառնում եմ լրիվ անֆունկցիոնալ». Փաշինյանն ընդունել է զինհաշմանդամ երիտասարդին, որի ծնողները մարզում մոտեցել էին Փաշինյանին (տեսանյութ)
15:56 19/07/2023  |  ՔաղաքականՔննարկվել են Գյումրիում Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի մասնաճյուղ հիմնելու ծրագրերը
17:58 18/07/2023  |  Քաղաքական«Հինգ տարի առաջ այս օրը, պարոն վարչապետ, ինձ հանձնեցիք ՀՀ անձնագիր». Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանին
13:19 18/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԷս երաժշտությունը կովերի համար ա, չէ՞. Փաշինյանը խելացի անասնագոմում էր (տեսանյութ)

Пашинян: в ближайшее время мы должны конкретизировать картографические основы процесса делимитации 07/20/2023   12:56  |  Политика
Делимитация границы между Арменией и Азербайджаном должна проводиться на основе Алма-Атинской декларации, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства. По его словам, следующий вопрос, который обсуждался в ходе встречи в Брюсселе, - это подтверждение признания Арменией и Азербайджаном территориальной целостности друг друга в 29,8 тыс. кв.м и 86,6 кв.км. соответственно.
"В ближайшее время мы должны конкретизировать картографические основы процесса делимитации", - сказал Пашинян.
Он указал, что открытие региональных коммуникаций, как отмечено в заявлении председателя ЕС, должно произойти на основе суверенитета, юрисдикции и равенства сторон.
"Что касается гуманитарных вопросов, то Азербайджан продолжает нарушать данные международным партнерам обещания, но мы должны неустанно продолжать работу по возвращению пленных и выяснению судьбы пропавших без вести лиц", - сказал он.
При этом Пашинян отметил, что хотя не может представить конкретные результаты по встрече в Брюсселе, тем не менее переговорный процесс должен продолжаться как можно более интенсивнее и нужно прилагать активные усилия по поиску взаимоприемлемых решений.
"Наша задача в данный момент заключается в повышении внимания к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе по дипломатическим каналам и посредством объективного освещения создавшейся там ситуации в прессе и социальных сетях. За этот период еще более остро встает вопрос о необходимости отправки в Лачинский коридор и Нагорный Карабах. В то же время формирование международного механизма диалога между Степанакертом и Баку является самым конструктивным сценарием преодоления ситуации, и следует приложить все усилия в этом направлении", - заявил он.
11:51 20/07/2023  |  Лента новостейГлавы МИД стран ЕС обсудят в Брюсселе усилия по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном