Բրյուսելում հանդիպումը, ցավոք, Լաչինի միջանցքի բացման առումով ոչինչ չտվեց. Փաշինյան 07/20/2023 11:05 | Քաղաքական
ԼՂ-ում խորացող հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում հւոլիսի 15-ին Բրյուսելում եռակողմ հանդիպում ունեցած ԵՄ խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Այդ հանդիպումը ցավոք Լաչինի միջանցքի բացման և ԼՂ-ում ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ կոնկրետ արդյունք չտվեց։ Այդ մասին Կառավարության նիստին հայտարարեց վարչպետը։
«Քաղաքական առումով ԵՄ խորհրդի նախագահը հանդիպմանը հաջորդած իր հայտարարություն մեջ ընդգծեց Լաչինի միջանցքի բացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ԼՂ հայերի իրավունքների և անվտանգության օրակարգը Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը։ Մեր համոզմունքը եղել և շարունակում է մնալ այն, որ առանց միջազգային մեխանիզմների ներգրավվածության այս երկխոսությունը չի կարող արդյունավետ լինել առնվազն այն պատճառով, որ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ ու սպառնալից հռետորաբանությունը ԼՂ հայության նկատմամբ, որի խորքային նպատակը մեր գնահատմամբ, ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումն է։ Հիմա արդեն դա ոչ թե տեսական պնդում է, այլ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ իրականացվող կոնկրետ ծրագիր, որի կոնկրետ դրսևորումը էլեկտրաէնեգիայի, բնական գազի, պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների՝ դեպի ԼՂ մատակարարման իսպառ բացակայությունն է»,-նշեց Փաշինյանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ փաստացի Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները մինչև օրս չեն կատարվել։
«Այսուհանդերձ, մենք պետք է շարունակենք այս ուղղությամբ աշխատել։ Անհրաժեշտ է նաև աշխատանքներ տանել ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը միջազգային մամուլում հնարավորինս լայն լուսաբանելու ուղղությամբ»,-ասաց Փաշինյանը։

Встреча в Брюсселе не принесла конкретных результатов в вопросе открытия Лачинского коридора - Пашинян 07/20/2023   11:19  |  Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг коснулся  состоявшейся 15 июля трехсторонней встречи с главой Евросовета и президентом Азербайджана.
"Эта встреча, к сожалению, не дала какого-либо конкретного результата с точки зрения разблокирования Лачинского коридора и преодоления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе", - заявил он.
Как указал он, с политической точки зрения глава Евросовета в своем заявлении по итогам встречи подчеркнул необходимость открытия Лачинского коридора, а также повестку прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, необходимость разрешения посредством диалога между Степанакертом и Баку.
"Наша убежденность была и остается таковой, что без международного участия и международных механизмов этот диалог не может быть эффективным, хотя бы потому, что Азербайджан продолжает агрессивную риторику и угрозы в отношении армян Нагорного Карабаха, целью которых является этническая чистка Нагорного Карабаха. Сейчас уже это не теоретическое утверждение, а реализуемая путем незаконной блокады Лачинского коридора конкретная программа, направленная на то, чтобы сделать жизнь армян в Нагорном Карабахе невозможной", - сказал Пашинян.
Он напомнил, что Азербайджан по сей день не выполнил юридически обязательные к исполнению решения Международного Суда ООН.