Միակ միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ «ճանաչում հանուն փրկության» սկզբունքի հիման վրա. Արցախի ԱԺ նախագահ 07/19/2023   12:58  |  Քաղաքական
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ միջազգային հանրությունը դատապարտեց և միջազգային իրավունքում ամրագրեց դրույթներ, որոնք ապագայում բացառում էին ֆաշիստական Գերմանիայի ոճրագործությունների կրկնությունը, դժվար էր պատկերացնել, որ 21-րդ դարում մեր ժողովուրդը կկանգնի բնաջնջման նոր մեթոդներով՝ ֆիզիկական ոչնչացման վտանգի առջև, և այդ ամենը նույնիսկ չի արժանանա միջազգային հանրության միջամտությանը՝ մարդկային մեծ ողբերգությունը կանխելու նպատակով»։ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ուղերձով դիմել է միջազգային հանրությանը և միջկառավարական ինստիտուտներին։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահն արդեն որերորդ անգամ միջազգային հանրության և միջկառավարական ինստիտուտների ուշադրությունն է հրավիրում Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից մարդու նկատմամբ աննախադեպ բռնության, մարդկության դեմ զանգվածային հանցագործության փաստերի վրա:
Շուրջ 3000 քառակուսի կիլոմետր տարածքում ստեղծելով ամենաբարդ համակենտրոնացման ճամբարը, Ադրբեջանը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախի (ԼՂՀ) Հանրապետության քաղաքացիների վրա փորձարկում է գիտության վերջին ձեռքբերումները՝ ուղղված մի ամբողջ ժողովրդի՝ Արցախի Հանրապետության հայ բնակչության ապամարդկայնացմանը։
Ազատատենչ երկրի 120+30 (բռնի տեղահանված) հազարանոց բնակչությունը 8 ամիս շարունակ ամեն օր ենթարկվում է նվաստացման, սովի և ֆիզիկական բնաջնջման սպառնալիքների, ապրում է առանց էլեկտրաէներգիայի, գազի, վառելիքի և դեղորայքի։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, երբ միջազգային հանրությունը դատապարտեց և միջազգային իրավունքում ամրագրեց դրույթներ, որոնք ապագայում բացառում էին ֆաշիստական Գերմանիայի ոճրագործությունների կրկնությունը, դժվար էր պատկերացնել, որ 21-րդ դարում մեր ժողովուրդը կկանգնի բնաջնջման նոր մեթոդներով՝ ֆիզիկական ոչնչացման վտանգի առջև, և այդ ամենը նույնիսկ չի արժանանա միջազգային հանրության միջամտությանը՝ մարդկային մեծ ողբերգությունը կանխելու նպատակով:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահն ահազանգում է՝ ապավինելով բոլոր նրանց խղճին, ումից կախված է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ մարդկության դեմ կատարված սարսափելի հանցագործությունը կանխելու որոշման ընդունումը:
Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով ագրեսոր երկրի կողմից իր անկախությունը ինքնահռչակած պետությունների նկատմամբ բռնությանն ու ագրեսիային վերաբերող միջազգային իրավունքի դրույթները, կոչ ենք անում պատասխանատու և պրոֆիլային միջազգային միջկառավարական ինստիտուտներին գործարկել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը՝ որպես ցեղասպանության և հայրենիքից մեր ժողովրդի բռնի տեղահանման կանխարգելման ամենագործուն ուղին:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը կոչ է անում միջազգային միջկառավարական ինստիտուտներին հատուկ քրեական տրիբունալ հիմնել Ադրբեջանի ղեկավարության նկատմամբ՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում ժամանակակից համակենտրոնացման ճամբար ստեղծելու հանցագործության համար, որը պարբերաբար ոչնչացնում է Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովուրդ հանդիսացող բնակչությանը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը լիահույս է, որ մեր ժողորդի կողմից ընտրված Գերագույն մարմնի ուղերձն անարձագանք չի մնա, և միջազգային հանրությունն ու միջկառավարական ինստիտուտները անձնատուր չեն լինի ագրեսորներին և մարդասպաններին, այլ տեր կկանգնի Արցախի Հանրապետության ժողովրդին:
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը համոզված է, որ վերը նշված վտանգներից խուսափելու միակ միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է՝ «ճանաչում հանուն փրկության» սկզբունքի հիման վրա:
20:57 15/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԾափ տվեք արա՛, բոլորը ի օգուտ Ադրբեջանի և ոչ մի խոսք Արցախի ինքնորոշման մասին․ Արթուր Թովմասյան
14:07 15/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՃանաչում հանուն փրկության. ԱԺ նախագահն ուղերձով դիմել է բարեկամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարներին
21:19 05/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշարված Արցախից դիմում եմ ձեզ՝ պայքարեք մեր ու ձեր իրավունքների համար․ ԱՀ ԱԺ նախագահի ուղերձը՝ Սահմանադրության օրվա առթիվ
12:56 28/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ոչ միայն կանխամտածված սովամահ է անում Արցախի բնակչությանը, այլև նրան բնաջնջման եզրին է հասցրել․ Արցախի ԱԺ նախագահ
16:25 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանին հասցեական կոչ է արվում հրաժարվել հայության դեմ կիրառվող թշնամական և սպառնալից հռետորաբանությունից, անվտանգության հարցերը լուծել Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության միջոցով. ԱՀ ԱԺ նախագահ
11:20 01/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրվա առթիվ
15:55 17/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել
13:14 14/05/2023  |  ՄեկնաբանությունԻսկ դուք գիտեի՞ք, որ ընկեր Հեյդար Ալիևը բրիտանական հետախուզական ծառայության՝ ՄԻ6-ի գործակալ էր. Արթուր Թովմասյան

Товмасян призвал международное сообщество учредить спецтрибунал над властями Азербайджана за создание концлагеря на территории Арцаха 07/19/2023   14:12  |  Политика
Председатель Национального собрания Республики Арцах в очередной раз обращает внимание международного сообщества и международных межправительственных институтов на факты беспрецедентного насилия в отношении человека и массовые преступления против человечности, совершаемые руководством Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба парламента Арцаха.
Создав изощренный концентрационный лагерь на территории около 3000 квадратных километров, Азербайджан с 12 декабря 2022 года испытывает на гражданах Республики Арцах (НКР) последние достижения науки по дегуманизации целого народа – армянского населения Республики Арцах.
120+30 тысяч (насильственно перемещенных) жителей свободолюбивой страны на протяжении восьми месяцев ежедневно подвергаются унижению, сталкиваются с голодом и угрозами физического истребления, живут без электроэнергии, газа, топлива и медицинских препаратов. После Второй мировой войны, когда мировое сообщество осудило и в международном праве закрепило положения, исключающие в будущем повторения преступлений фашистской Германии, трудно было представить, что в 21-м веке наш народ столкнется с угрозой физического истребления посредством новых методов уничтожения людей, и все это даже не удостоится вмешательства мирового сообщества с целью предотвращения большой  человеческой трагедии.
Председатель Национального собрания Республики Арцах бьет тревогу и взывает к совести всех тех, от кого зависит принятие решения по предотвращению чудовищного преступления против человечности со стороны политического руководства Азербайджана в отношении армян Нагорного Карабаха.
Вместе с тем, принимая во внимание положения международного права, касающиеся насилия и агрессии со стороны страны-агрессора в отношении государства, самопровозгласившего свою независимость, мы призываем ответственные и профильные международные межправительственные институты задействовать процесс международного признания Республики Арцах, как самый действенный путь по предотвращению геноцида и насильственной депортации нашего народа с родины.
Председатель Национального собрания Республики Арцах призывает международные межправительственные институты учредить специальный уголовный трибунал в отношении руководства Азербайджана за преступление по созданию современного концентрационного лагеря на территории Республики Арцах, в котором периодически подвергается уничтожению коренное население Нагорного Карабаха.
Председатель Национального собрания Республики Арцах выражает надежду, что обращение избранного народом Верховного органа не останется без внимания, и международное сообщество и международные межправительственные институты не станут потворствовать агрессорам и убийцам, а встанут на защиту народа Республики Арцах.
Глава парламента Республики Арцах убежден, что единственный способ избежать вышеуказанных опасностей – это признание независимости Республики Арцах на основе принципа «Признание во имя спасения».