Աղետի մեջ գտնվող Արցախի ժողովրդին տրամադրվող աջակցությունը չի կարող լինել նրա արժանապատվության ոտնահարման գնով. Արցախի ՀԿ-ներ 07/18/2023   17:12  |  Քաղաքական
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հրապարակել է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը.
Արցախի Հանրապետության հասարակական կազմակերպությունները ողջունում և շնորհակալություն են հայտնում 470 եվրոպական ՀԿ-ներին և միավորումներին, որոնք նամակ են հղել Եվրոպական միությանը և Եվրոպական խորհրդի ղեկավար անձանց՝ հորդորելով անհապաղ և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակական անօրինական շրջափակումը վերացնելու համար։
Չափազանց կարևորում ենք եվրոպական գործընկերների կոչը՝ ճանաչե՛լ Արցախի բնիկ հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը՝ որպես կենսական անհրաժեշտություն։
Կիսում ենք այն տեսակետը, որ անհրաժեշտ է օգտագործել բոլոր լծակները, որպեսզի Արցախի կարգավիճակն արտացոլի իր բնիկ հայ բնակչության ժողովրդավարական կամարտահայտումը, ինչպես նաև ստեղծի պայմաններ՝ կայուն խաղաղության և անվտանգության համար։
Համոզված ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարատև արժանապատիվ և արդար կարգավորումը պետք է հիմնվի Արցախի ժողովրդի անհատական և կոլեկտիվ իրավունքների, այդ թվում ինքնորոշման իրավունքի հարգման վրա։
Միևնույն ժամանակ խստագույնս դատապարտում և անընդունելի ենք համարում Բրյուսելում կայացած վերջին հանդիպման արդյունքներով Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը, որով որպես Արցախի ժողովրդին հումանիտար աջակցություն տրամադրելու ուղի դիտարկվել է Աղդամ- Ստեփանակերտ ճանապարհը։ Ընդգծում և հիշեցնում ենք, որ հումանիտար աղետի մեջ գտնվող ժողովրդին տրամադրվող աջակցությունը չի կարող լինեն նրա արժանապատվության ոտնահարման գնով, մի երկրից, որը բացի ատելությունից, տառապանքներից և ցավերից այլ բան առաջարկել չի կարող։
Հուսով ենք, որ եվրոպական քաղհասարակության ներկայացուցիչները հետևողական կլինեն իրենց կողմից մատնանշված գործողությունները կյանքի կոչելու հարցում։
«Հայքի մշակույթի օմբուդսմեն» ՀԿ
«Երիտասարդական հանրային հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ
«Միացյալ Հայաստան» հայրենասիրական ՀԿ
«Հավասար հնարավորություն» ՀԿ
«Հադրութի դեօկուպացիա» ՀԿ
«Փախստական կանանց միավորում» ՀԿ
«Հայ Բարեկամների Միավորում» ՀԿ
«Երիտասարդների միավորում հանուն արդարության» ՀԿ
«ԳԵՆ նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ
«Մայրություն» ՀԿ
«Քաղաքացիական հաբ» ՀԿ
«Փախստականների միություն» ՀԿ
«Արցախի կամավորների միություն» ՀԿ
«Մեր տուն - Արցախ» ՀԿ
«Հավատ և արիություն հայրենասիրական միություն» ՀԿ
16:51 18/07/2023  |  ՔաղաքականԱնչափահաս երեխաների մայրերը միացել են ՄԱԿ-ի շենքի մոտ մեկնարկած նստացույց-հացադուլին
16:06 18/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀեռուստաընկերությունները պահանջում են դադարեցնել անջատումները, հակառակ դեպքում խոստանում դիմել դատարան

Оказываемая народу Арцаха в условиях гуманитарной катастрофы поддержка не может осуществляться за счет унижения его достоинства – заявление НПО 07/18/2023   18:01  |  Лента новостей
Неправительственные организации Республики Арцах приветствуют и благодарят 470 европейских неправительственных организаций и объединений, которые направили письмо в ЕС и лидерам Совета Европы, призывая их предпринять немедленные и эффективные шаги для прекращения продолжающейся незаконной блокады Арцаха со стороны Азербайджана. Заявление опубликовал омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
Неправительственные организации Республики Арцах придают чрезвычайно важное значение призыву европейских партнеров признать реализацию права коренного армянского населения Арцаха на самоопределение жизненной необходимостью.
"Мы разделяем мнение, что необходимо использовать все рычаги, чтобы статус Арцаха отражал демократическую волю его коренного армянского населения, а также создал условия для устойчивого мира и безопасности. Убеждены, что прочное достойное и справедливое урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно основываться на уважении индивидуальных и коллективных прав народа Арцаха, в том числе права на самоопределение", - говорится в заявлении.
В то же время НПО Арцаха решительно осуждают и считают неприемлемым заявление председателя Европейского Совета Шарля Мишеля по итогам состоявшейся в Брюсселе последней встречи, согласно которому дорога Агдам-Степанакерт рассматривалась как путь для оказания гуманитарной помощи народу Арцаха.
"Мы подчеркиваем и напоминаем, что поддержка, оказываемая народу в условиях гуманитарной катастрофы, не может осуществляться за счет унижения его достоинства со стороны страны, которая не может предложить ничего, кроме ненависти, страданий и боли. Надеемся, что представители европейского политического сообщества будут последовательны в реализации обозначенных ими действий", - говорится в заявлении.