Արցախը չի եղել ու չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. ակցիայի մասնակիցները նամակ ուղղեցին Ֆրանսիայի դեսպանությանը 07/18/2023   11:57  |  Քաղաքական
Բազմաթիվ քաղաքացիներ շարունակում են իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնել Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ Արցախը չի եղել ու չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Այս պահին էլ նրանք հավաքվել են ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության դիմաց՝ պահանջելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրից՝ գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ բացելու Արցախի կյանքի ճանապարհը, արցախցիներին դուրս բերելու օրհասական իրավիճակից և պատժամիջոցներ կիրառելու ագրեսորի նկատմամբ։
ՀՀ առաջին ՄԻՊ Լարիսա Ալավերդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ֆրանսիային՝ այդ երկրի պաrլամենտի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման համար։ Կոչ արեց այդքանով չբավարարվել ու գործել՝ հանուն արցախցիների իրավունքների։
«Ֆրանսիան, որպես ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամ բարձրացնի Ադրբեջանի ցեղասպանական ու ահաբեկչական գործողությունների համար, այդ երկրի ղեկավար կազմի յուրաքանչյուր անդամի հանդեպ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը»,- ասաց նա։
Ակցիայի մասնակիցները նաև պահանջ- նամակ ուղղեցին Ֆրանսիայի դեսպանատանը, երգեցին Արցախի օրհներգը և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախյան գոյամարտում կյանքը զոհած բոլոր հերոսների հիշատակը։
22:18 17/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը հայտարարել է Վերածննդի հրապարակում ընթացող նստացույցին միանալու որոշման մասին (տեսանյութ)
18:20 17/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիանվագ դրամաշնորհի և միանվագ դրամական աջակցության միջոցառումների 1819 շահառուներին փոխանցվել է 579,6 մլն դրամ. ԱՀ ՊԵԿ

Арцах не был и не будет в составе Азербайджана: в Ереване проходят акции в поддержку республики 07/18/2023 12:10 | Лента новостей
Многочисленные граждане продолжают акции, чтобы донести информацию о катастрофической ситуации в Арцахе, создавшейся вследствие агрессии Азербайджана.
Участники акции заявили, что Арцах не был и не будет в составе Азербайджана. В эти минуты они собрались у посольства Франции в Ереване и требуют от стран-членов Минской группы ОБСЕ предпринять действенные шаги для открытия дороги жизни Арцаха и вывода арцахцев из тяжелейшей ситуации, а также призывают ввести санкции против агрессора.
Первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян выразила благодарность Франции за признание парламентом страны независимости Республики Арцах. Она призвала не ограничиваться этим и действовать во имя прав арцахцев.
"Франция как постоянный член совета Безопасности ООН должна поднять вопрос о применении санкций в отношении каждого члена руководящего состава Азербайджана за его геноцидальные и террористические действия", - сказала она.
Участники акции также направили в посольство Франции письмо, исполнили гимн Арцаха и минутой молчания почтили память всех героев, отдавших жизнь за защиту Арцаха.