ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը Վաշինգտոնում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել 07/18/2023   12:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հուլիսի 17-18-ը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային համագործակցության ծրագրի 30-ամյակին նվիրված համաժողովին։ Այս մասին հայտնում է Պաշտպանության նախարարությունը։
Միջոցառման ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի բյուրոյի պետ, գեներալ Դանիել Հոկանսոնի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ռազմավարության, պլանավորման և քաղաքականության հարցերով տնօրեն, գեներալ-մայոր Դանիել Լասիկայի և Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, Ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նահանգային գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ներկա մակարդակը և զարգացման հեռանկարները, ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Նույն օրը տեղի է ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի հանդիպումը Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Գիորգալասի և Ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսի հետ։
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
08:38 14/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամին տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից կրակ է բացել Ջիլի և Պարույր Սևակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ․ ՊՆ

Начальник Генштаба ВС Армении посетил США с рабочим визитом 07/18/2023   12:36  |  Лента новостей
Начальник генерального штаба ВС РА, первый заместитель министра обороны, генерал-лейтенант Эдвард Асрян, находящийся с рабочим визитом в США, 17-18 июля в Вашингтоне принял участие в конференции, посвященной 30-летию программы партнерства Национальной гвардии США. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
В рамках мероприятия состоялись встречи с начальником бюро Национальной гвардии США генералом Даниелом Хокансоном и директором Европейского командования США по вопросам стратегии, планирования и политики генерал-майором Даниелом Ласика, генерал-адъютантом штата Канзас, командиром Национальной гвардии, бригадным генералом Майклом Венерди.
В рамках встреч обсужден нынешний уровень и перспективы развития сотрудничества Армения-Канзас в рамках программы партнерства, а также ряд вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества с США.
В тот же день состоялась встреча генерал-лейтенанта Эдварда Асряна с министром обороны Кипра Михалис Йоргалласом и командующим Национальной гвардией Республики Кипр генерал-лейтенантом Димокритосом Зервакисом.
Был обсужден ряд вопросов двустороннего сотрудничества.
09:39 07/07/2023  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении и советник Байдена обсудили вызовы региональной и внерегиональной безопасности
11:31 04/07/2023  |  Лента новостейПашинян – Байдену: мы высоко ценим позицию США в поддержке территориальной целостности, суверенитета и демократии Армении
09:26 03/07/2023  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении отправится в США: запланирована его встреча с советником Байдена
00:22 30/06/2023  |  Лента новостейПашинян обсудил с делегацией Госдепа США процессы в регионе и на международной арене