Ռոբերտ Քոչարյանը և ընտանիքի անդամները հրավիրվել են դատախազություն (տեսանյութ) 07/18/2023 13:57 | Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, նրա կինը՝ Բելա Քոչարյանը, որդիները՝ Լևոն և Սեդրակ Քոչարյանները, նրանց կանայք՝ Սիրանուշ Քոչարյանը (Սիրուշո), Զարուհի Բադալյանը, դուստրը՝ Գայանե Քոչարյանը, նրա ամուսինը՝ Վիգեն Չատինյանը հրավիրվել են ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի գույքի ծագման բռնագանձման վարչություն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է«Ազդարար» հարթակից։
Ըստ հայտարարության՝ Ռոբերտ Քոչարյանը և նրա ընտանիքի անդամները հրավիրվել են դատախազություն՝ օգոստոսի 1-ին։
Նշենք, որ դատախազությունում այժմ ուսումնասիրություններ են իրականացվում Ռոբերտ Քոչարյանին և նրա որդուն՝ Սեդրակ Քոչարյանին, պատկանող գույքի առնչությամբ։
Դատախազությունից ավելի վաղ հայտնել են, որ ապօրինի գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակներում դատարանի որոշմամբ արգելանք է դրվել նրանց գույքի նկատմամբ։ Դատախազության փոխանցմամբ՝ ուսումնասիրության նախնական արդյունքներով ապօրինի են դիտվել և ենթակա են բռնագանձման՝ 20 միավոր անշարժ գույք՝ առավելապես Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող շենքերում. 2 տրանսպորտային միջոց, մասնակցություն՝ հայաստանյան և արտասահմանյան 18 իրավաբանական անձերում, ավելի քան 1.5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ավանդներ և արժեթղթեր, շուրջ 10 միլիարդ դրամի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված փոխառություններ, շուրջ 22 միլիարդ դրամ, որն իրենից ներկայացնում է ապօրինի ծագում ունեցող դրամական միջոցների մնացորդի, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված միջոցների և այլ ծախսված միջոցների հանրագումար, որը չի նույնականացվել:

Экс-президентa Армении Роберта Кочаряна и членов его семьи вызвали в Генпрокуратуру 07/18/2023   14:37  |  Гражданское право
Второй президент Армении Роберт Кочарян и члены его семьи вызваны 1 августа в Управление Генпрокуратуры по делам о конфискации имущества незаконного происхождения. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения на портале официальных объявлений azdarar.am.
Отметим, что в прокуратуре в настоящее время изучают имущество, принадлежащее Роберту Кочаряну и его сыну – Седраку Кочаряну.
Ранее в прокуратуре сообщили, что по решению Антикоррупционного суда на основании заявления Управления Генпрокуратуры Армении по делам о конфискации имущества незаконного происхождения применены меры предварительного обеспечения иска в отношении имущества  второго президента РА Роберта Кочаряна и аффилированных с ним лиц(члены семьи, супруга, дети и их супруги).
По предварительным результатам изучения незаконными и подлежащими конфискации признаны: 20 единиц недвижимости в зданиях, преимущественно расположенных в ереванском административном районе Кентрон, 2 транспортных средства, доли в 18 армянских и иностранных юридических лицах, вклады и ценные бумаги на сумму более 1,5 млн долларов США, предоставленные физическим и юридическим лицам займы на сумму около 10 млрд драмов, сумма в размере около 22 млрд драмов, которая представляет собой итоговую сумму остатка денежных средств незаконного происхождения, средств, переданных добросовестным третьим лицам и других израсходованных средств, которые не установлены.