Դատախազությունը բացառել է Միհրան Պողոսյանին «Արսեն Երևանսկու» հետ փոխանակումը. «օրենքով գողը» ՌԴ-ին չի հանձնվի 07/18/2023 16:38 | Քրեական խրոնիկոն
ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին ՌԴ-ի կողմից հետախուզվող «Օրենքով գող» Արսեն Մկրտչյանի՝ «Արսեն Երևանսկու» հետ փոխանակելու հարց ՀՀ իրավապահների օրակարգում չկա։ Սա է վկայում «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ստացված պատասխանը։
Հիշեցնենք, որ ԴԱՀԿ նախին պետ, «Մրգենի» ՍՊԸ սեփականատեր Միհրան Պողոսյանի, նույն ընկերության տնօրենի և պահեստապետի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է իրականացվում ՀՀ ներմուծված 1 տոննա «կոկաինի» գործով՝ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու և առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցի մաքսանենգություն կատարելու հատկանիշներով։
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, հայտարարվել հետախուզում։ «Կոկաինի» աղմկարահարույց գործը կրկին «նախկինների», այս անգամ՝ Միհրան Պողոսյանի հետ կապելու մասին հայտարարությունների օրերին ՀՀ-ում ձերբակալվեց «Օրենքով գող» Արսեն Երևանսկին՝ 2022թ. ապրիլին հարուցված գործի շրջանակներում։ Մամուլում անմիջապես լուրեր շրջանառվեցին, որի համաձայն՝ ՀՀ և ՌԴ իրավապահները համաձայնության են եկել. ՌԴ-ն համաձայնել է ՀՀ-ին արտահանձնել Միհրան Պողոսյանին, սակայն «օրենքով գողի» փոխարեն, ինչը, սակայն Մկրտչյանի փաստաբանն անհեթեթություն էր գնահատել՝ արձանագրելով, որ Մկրտչյանն ունի անազատության հետ անհամատեղելի հիվանդություններ և ՀՀ քաղաքացի է, ըստ այդմ, չի կարող արտահանձնվել։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցմամբ դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պարզելու, թե արդյո՞ք ՀՀ-ն արդեն դիմել է ՌԴ իրավապահներին՝ Միհրան Պողոսյանի արտահանձնման հարցով, ինչպես նաև, ինչ փուլում է Արսեն Մկրտչյանին ՌԴ արտահանձնելու գործընթացը, արդյո՞ք խոչընդոտներ եղել են արտահանձնման համար։
Գլխավոր դատախազությունից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ Միհրան Պողոսյանին ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու գործընթացի ապահովմանն ուղղված միջոցառումները շարունակվում են՝ առանց մանրամասնելու, թե կոնկրետ ինչ քայլեր են արվում, սակայն օրենքով գողի հետ փոխանակման տարբերակը, փաստացի, բացառել է։
Դատախազությունից վերահաստատել են մեր տեղեկությունը, որ նա չի կարող հանձնվել այլ երկրի. «Արսեն Մկրտչյանը հանդիսանում է ՀՀ քաղաքացի, իսկ ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուն չի կարելի հանձնել օտարերկրյա պետությանը։

Прокуратура исключила экстрадицию в РФ "вора в законе" Арсена Ереванского в обмен на выдачу Миграна Погосяна 07/18/2023 17:18 | Криминальная хроника
Вопроса об обмене бывшего главы Службы главного принудительного исполнения судебных актов(СПИСА) Армении Миграна Погосяна на разыскиваемого РФ "вора в законе" Арсена Мкртчяна(«Арсена Ереванского»), на повестке дня правоохранителей РА не стоит. Это следует из ответа Генеральной прокуратуры РА на запрос "ФактИнфо".
Напомним, в отношении экс-главы СПИСА, владелец ООО «Мргени» Миграна Погосяна, а также директора и заведующего складом упомянутой компании осуществляется уголовное преследование по делу о ввозе в Армению одной тонны кокаина.
В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, он объявлен в розыск. В дни заявлений о причастности "бывших", на сей раз Миграна Погосяна к резонансному "кокаиновому делу", в Армении был задержан "вор в законе" Арсен Ереванский в рамках уголовного дела, возбужденного в апреле 2022 года.
В прессе сразу же появились сведения, согласно которым правоохранители Армении и России достигли согласия: РФ согласилась выдать Армении Миграна Погосяна, но в обмен на "вора в законе". Эту информацию адвокат Мкртчяна назвал абсурдом, указав на наличие у своего подзащитного несовместимых с заключением болезней и гражданства РА, и, соответственно, невозможность его экстрадиции.
ИА "ФактИнфо" направило письменный запрос в Генеральную прокуратуру РА, чтобы уточнить, обращалась ли уже РА к правоохранителям РФ по вопросу экстрадиции Миграна Погосяна. Агентство также пыталось уточнить, на каком этапе находится процесс выдачи Арсена Мкртчяна РФ и были ли препятствия для его экстрадиции.
В генпрокуратуре РА в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщили, что мероприятия, направленные на обеспечение процесса выдачи Миграна Погосяна правоохранительным органам РА, продолжаются, не вдаваясь в подробности относительно предпринимаемых конкретных шагов. Однако вариант его выдачи в обмен на экстрадицию "вора в законе" в ведомстве фактически исключили.
В Прокуратуре подтвердили информацию агентства, что он не может быть выдан другой стране: "Арсен Мкртчян является гражданином РА, а в соответствии с частью 2 статьи 55 Конституции РА гражданин Республики Армения не может быть выдан иностранному государству".