Ցեղասպանության փորձն ու լռելյայն մասնակցությունը նույնչափ պատժելի են, ինչպես և ինքնին ցեղասպանությունը. Լ. Ալավերդյան 07/17/2023 12:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Ցեղասպանության փորձը նույնչափ պատժելի է, ինչպես և ինքնին ցեղասպանությունը։ ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց հայտարարեց ՀՀ առաջին ՄԻՊ Լարիսա Ալավերդյանը՝ հավելելով, որ մարդկանց համար կյանքի իրավունքն անհնարին դարձնելու միտումնավոր գործողությունները նույնպես ցեղասպանություն է։
«Ավելին, նույնչափ պատժելի են անգամ կոչերն ու լռեցյալ մասնակցույունը։ Այսօր ես մեղադրում եմ ՄԱԿ-ի բոլոր՝ UNICEF-ին, UNESCO-ին, Սննդի և գյուղատնտեսության հարցերով կոմիտեին, որը պետք է զբաղվի հումանիտար ու սոցիալաական հարցերով՝ մարդու բոլոր՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքով»,- ասաց նա։
Ալավերդյանի գնահատմամբ՝ Եվրոպային հետաքրքրում է ոչ թե Արցախն ու հայությունը, այլ տարածաշրջանից Ռուսաստանի դուրս մղումն ու Իրանի թուլացումը։

Попытка геноцида и молчаливое участие в равной мере наказуемы, как и сам геноцид - Алавердян 07/17/2023 13:08 | Лента новостей
Попытка геноцида в равной мере наказуема, как и сам геноцид. Об этом заявила первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян в ходе акции перед офисом ООН.
Она отметила, что преднамеренные действия, направленные на то, чтобы сделать жизнь людей невыносимой, также являются геноцидом.
"Даже призывы и молчаливое участие. Сегодня я обвиняю соответствующие структуры ООН, UNICEF, UNESCO, Комитет по продовольствию и сельскому хозяйству, которые должны заниматься гуманитарными и социальными вопросами, в том числе правами человека, включая право на самоопределение", — сказала она.