Ոչ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրությունը, ոչ էլ իր ամբողջ թիմը չեն կարող ազդել միջազգային հանրության գործողությունների վրա. Լարիսա Ալավերդյան 07/17/2023   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ իշխանությունների կողմից Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու փաստը որևէ ձևով չի կարող խոչընդոտել միջազգային հարթակների աշխատանքին։ ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց անցկացվող բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Առաջին մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։
«Ուզում է Նիկոլ Փաշինյանը լինի, ուզում է՝ ամբողջ թիմը ճանաչի, դա ի՞նչ կապ ունի։ Բա ո՞ւր մնացին միջազգային ամբողջ պարտականություններն, միջազգային հարաբերություններն ու մարդու իրավունքները։ Մենք եկել ենք այստեղ՝ դա արտահայտելու»,- ասաց նա։
Ըստ Ալավերդյանի՝ Փաշինյանի կողմից նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ներքո արված ստորագրությունը նույնպես օրինական չէ, քանի որ ՀՀ սուվերենությունը չի տարածվում Արցախի տարածքի վրա։ Ալավերդյանը նաև արձանագրեց, որ Արցախն աշխարհում գոյություն ունեցող ավելի քան 50 չճանաչված պետություններից է, որի բնակիչները որևէ բանով պակաս չեն մյուս երկրների քաղաքացիներից։ Դիմեց միջազգային հանրությանը՝ հայտարարություններից անցնել գործնական քայլերի՝ բռնելու Ադրբեջանի ցեղասպան ձեռքը։
14:34 15/07/2023  |  ՄեկնաբանությունՈւշադրություն դարձրեք դրա՝ հրճվանք արտահայտող դեմքին. երևի նամակը փոխանցելիս լավ ծաղրել են Արայիկ Հարությունյանին. Հրանտ Մելիք Շահնազարյան
14:19 15/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչ են քննարկել Միշելն ու Փաշինյանը՝ եռակողմ հանդիպումից առաջ
12:08 15/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է Փաշինյան-Միշել հանդիպումը
11:30 15/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Շառլ Միշելին է փոխանցել Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի նամակը
08:03 15/07/2023  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանի գործունեությունից դժգոհ են. «Ժողովուրդ»
07:44 15/07/2023  |  ՄամուլԻսկ ի՞նչն է արտացոլում այսօրվա պետությունը. «Փաստ»
17:54 14/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀասկանում ենք իրավիճակը միջազգային հանրությանն ավելի տեսանելի դարձնելու քաղաքացիական քայլերը․ վարչապետի խոսնակը՝ ԼՂ-ում մեկնարկած շարժման մասին

Ни подпись Пашиняна, ни вся его команда не могут повлиять на действия международного сообщества - Алавердян 07/17/2023 16:11 | Лента новостей
Тот факт, что власти Армении признали Арцах частью Азербайджана, никак не может помешать работе международных площадок. Об этом заявил первый омбудсмен Армении в ходе акции протеста у офиса ООН в Ереване.
"Что с того, что Никол Пашинян или вся его команда признают? Какое это имеет отношение? А куда делись обязанности всего международного сообщества, международные отношения и права человека?! Мы пришли сюда, чтобы высказать это", - сказала она.
По словам Алавердян, подпись Пашиняна под заявлением от 9 ноября также незаконна, поскольку суверенность РА не распространяется на территорию Арцаха. Алавердян также констатировала, что Арцах является одним из более чем 50 непризнанных государств мира, жители которого ничем не хуже граждан других стран. Она обратилась к международному сообществу с призывом перейти от слов к делу и принять меры, чтобы схватить Азербайджан за его геноцидальную руку.