Ադրբեջանը պարտադիր պետք է բացի Լաչինի միջանցքը․ ՄԻԵԴ-ը վերահաստատել է իր նախկին որոշման կատարման անհրաժեշտությունը 07/17/2023 11:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 12-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ուսումնասիրելով Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու առնչությամբ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու ՀՀ կառավարության պահանջը՝ որոշել է վերահաստատել իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին կայացրած որոշումը, այն է՝ պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչությունից։

Азербайджан обязан открыть Лачинский коридор: ЕСПЧ подтвердил необходимость исполнения своего решения 07/17/2023   11:21
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) 12 июля, изучив требование правительства Армении о применении к Азербайджану обеспечительной меры по разблокированию Лачинского коридора, решил подтвердить свое решение от 21 декабря 2022 года. Об этом сообщает представительство Армении по международным правовым вопросам.
Суд постановил обязать Азербайджан предпринять все необходимые и  достаточные меры для обеспечения проезда через "Лачинснкий коридор" тяжелобольных пациентов, нуждающихся в медицинской помощи в Армении, а также безопасного передвижения лиц, оставшихся без крова в дороге или нуждающихся в средствах к существованию.