Ոտքի ելեք կանխելու նոր ցեղասպանությունը, սա էկրաններից այն կողմ օտարի հետ տեղի ունեցող իրականություն չէ․ Արցախի ՄԻՊ-ը դիմեց Հայաստանի ու Սփյուռքի հայությանը 07/14/2023 11:24 | Քաղաքական
Հայաստանում ապրող սիրելի՛ հայրենակիցներ, Արցախը յուրաքանչյուր հայի համար բացառիկ արժեք և սրբություն է։ 35 տարի առաջ Արցախում ապրող հայը կանգնեց մի պարզագույն ցանկությամբ՝ միանալու մայր հայրենիքին։ Այդ ցանկությունը վաղեմության ժամկետ չունի։ Դա սրբագույն երազանք ու նպատակ է, որ պետք է իրականություն դառնա։ Ինչպես միշտ, այս անգամ էլ կանգնեք ի պաշտպանություն Արցախի, մենակ մի թողեք Արցախում ապրող հային՝ իր այդ սրբագույն երազանքի հետ։ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում մեկնարկած անժամկետ համաժողովրդական շարժանն ունեցած իր ելույթում նման կոչով հանդես եկավ Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Սփյուռքում ապրող քույրեր և եղբայրներ, ձեզնից շատերն իրենց նախնիների օրինակով գիտեն, թե ինչ է նշանակում ցեղասպանվել, հայրենազրկվել, ինչ է նշանակում ամբողջ կյանքն ապրել հայրենիքից հեռու՝ հայրենիքի կարոտը սրտում անթեղված։ Սիրելի քույրեր և եղբայրներ, խնդրում եմ, վեր ելեք՝ կանխելու հայ ժողովրդի նոր ցեղասպանությունը, վեր ելեք՝ պարտադրելու աշխարհին գոնե այս անգամ պատասխանատվություն ստանձնել հայի ճակատագրի համար։ Ամենուրեք ասում էին՝ այլևս երբեք․․․ Պարտադրեք նրանց հավատարիմ մնալ իրենց հայտարարություններին։ Այս ամենն էկրաններից այն կողմ օտարի հետ տեղի ունեցող իրականություն չէ, սա Արցախում ապրող ձեզ քույրերի ու եղբայրների՝ ամեն օր խեղվող ճակատագիրն է։
Եվս մեկ անգամ շեշտելով Արդբեջանի կազմում Արցախը ներառելու անհնարինության, անթւոյլատրելիության մասին՝ Արցախի ՄԻՊ-ն ընդգծեց․
«Բոլոր նրանք, ովքեր դեռ իլյուզիաներ ունեն այս առիթով, թող պատասխանեն՝ արդյոք հնարավո՞ր էր պատկերացնել հրեաների կյանքը նացիստական Գերմանիայում․ Ադրբեջանն այդ նույն նացիստական երկիրն է, որի հասարակությունն ամբողջությամբ ներծծված է հայի նկատմամբ ատելությամբ։ Դրանում բոլորը վաղուց արդեն պետք է համոզված լինեին։ Սա 21-րդ դարում իրականացվող ամենամեծ ողբերգություններից մեկն է»։
ՄԻՊ-ի այս խոսքերն հավաքված բազմահազարանոց ժողովուրդը ողջունեց ծափերով։
Ստեփանյանը հորդորեց՝ խոսելու փոխարեն՝ անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել՝ Արցախում վերահաս ողբերգությունը կանխելու համար։
«Անտարբերությունը հավասարազոր է մեղսակցության և հիշեք՝ անպատիժ հանցագործությունը կրկնվող հանցագործություն է։Արցախն ապրելու է՝ հեճուկս բոլոր չկամների և ի փառս համայն հայության»,իր ելույթը եզրափակեց Արցախի ՄԻՊ-ը։

Это происходит не с кем-то чужим по ту сторону экрана: омбудсмен призвал армян всего мира встать на защиту Арцаха 07/14/2023   11:59  |  Лента новостей
Омбудсмен Арцах Гегам Степанян призвал проживающих в Армении и за рубежом армян встать на защиту Арцаха.
«Дорогие соотечественники в Армении, Арцах для каждого армянина исключительная ценность и святыня. 35 лет назад проживающий в Арцахе армянин восстал с одним простым желанием – присоединиться к родине-матери. Это желание бессрочно. Это священная мечта и священная цель, которые должны воплотиться в жизнь. Как и прежде, встаньте на защиту Арцах! Не оставляйте одних проживающих в Арцахе армян вместе с этой священной мечтой", - заявил омбудсмен на митинге, проходящем на площади Возрождения в Степанакерте.
Он обратился также к соотечественникам, проживающим за рубежом.
"Дорогие братья и сестры в Диаспоре, многих из Вас по примеру своих предков знаете, что означает пережить геноцид, потерять родину, жить за ее пределами. Прошу вас, встаньте на борьбу, чтобы предотвратить новый геноцид армянского народа. Заставьте мир хотя бы на сей раз взять на себя ответственность за судьбу армян. Везде говорили "Больше никогда!"… Заставьте их придерживаться своих заявлений. Это не события, происходящие с кем-то чужим по ту сторону экрана. Это угроза, нависшая над судьбой ваших братьев и сестер, проживающих в Арцахе", - сказал Степанян.
Степанян отметил, что Арцах заплатил дорогую цену и заслужил свое право на самоопределение.
"Факты семимесячной блокады – свидетельство того, что мы не может жить в составе Азербайджана, не можем, и точка", - подчеркнул омбудсмен.
Степанян попросил всех, кто еще питает иллюзии, ответить на вопрос: Разве можно представить жизнь евреев в нацисткой Германии?
"Да, Азербайджан – это та же нацистская страна, где общество пропитано ненавистью и враждой к армянам. Все в этом должны были давно убедиться. Это одна из самых больших трагедий 20 века. Прекратите пустые речи! Примите немедленные и конкретные меры для предотвращения трагедии.  Безразличие равносильно соучастию. Арцах будет жить вопреки недоброжелателям и во славу всех армян!" - отметил омбудсмен Арцаха.